ՀՀ դպրոցականները3 բրոնզե մեդալ և 3գովասանագիր են ստացել Ավստրալիայում կայացած մաթեմատիկայի 66-րդ միջազգային օլիմպիադայում։
Հուլիսի 10-ից 20-ը Ավստրալիայի Սանշայն Քոսթ քաղաքում անցկացված մաթեմատիկայի միջազգային օլիմպիադան ներառել է երկու տեսական փուլ։ Մրցույթին մասնակցել է 110 երկրի 630 դպրոցական, հայտնում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։
Բրոնզե մեդալներ են ստացել Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզիկա-մաթեմատիկական հատուկ դպրոցի սովորողները՝ 10-րդ դասարանցի Սարգիս Առաքելյանն ու 12-րդ դասարանցի Ծովակ Եգորյանը, ինչպես նաև «Քվանտ» վարժարանի 11-րդ դասարանի աշակերտ Ալեքս Գրիգորյանը։
Գովասանագրեր են շնորհվել Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցի աշակերտներ Արսեն Մակարյանին (11-րդ դասարան), Միքայել Գալստյանին (12-րդ դասարան) և Ալեն Ղազարյանին (12-րդ դասարան)։
Հայկական պատվիրակությունը գլխավորել են Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցի մաթեմատիկայի ուսուցիչներ Գուրգեն Ասատրյանն ու Սուրեն Գրիգորյանը։
Նախորդ տարի՝ Մեծ Բրիտանիայի Բաթ քաղաքում անցկացված մաթեմատիկայի 65-րդ միջազգային օլիմպիադայի ընթացքում, Հայաստանի թիմը նվաճել էր հինգ բրոնզե մեդալ և մեկ գովասանագիր։

Armenian high school students have won three bronze medals and three honorable mentions at the 66th International Mathematical Olympiad held in Sunshine Coast, Australia.
The competition, which took place from July 10 to 20, featured two theoretical rounds and included 630 participants from 110 countries, according to Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
Bronze medals were awarded to Sargis Arakelyan (10th grade) and Tsovak Egoryan (12th grade) from the A. Shahinyan Physics-Mathematics Specialized School, and to Alex Grigoryan (11th grade) from the Quantum College.
Honorable mentions went to Arsen Makaryan (11th grade), Mikayel Galstyan (12th grade), and Alen Ghazaryan (12th grade)—all students of the A. Shahinyan Physics-Mathematics School.
The Armenian delegation was led by math teachers Gurgen Asatryan and Suren Grigoryan from the A. Shahinyan School.