ՀՀ դպրոցականները3 բրոնզե մեդալ և 3գովասանագիր են ստացել Ավստրալիայում կայացած մաթեմատիկայի 66-րդ միջազգային օլիմպիադայում։
Հուլիսի 10-ից 20-ը Ավստրալիայի Սանշայն Քոսթ քաղաքում անցկացված մաթեմատիկայի միջազգային օլիմպիադան ներառել է երկու տեսական փուլ։ Մրցույթին մասնակցել է 110 երկրի 630 դպրոցական, հայտնում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։
Բրոնզե մեդալներ են ստացել Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզիկա-մաթեմատիկական հատուկ դպրոցի սովորողները՝ 10-րդ դասարանցի Սարգիս Առաքելյանն ու 12-րդ դասարանցի Ծովակ Եգորյանը, ինչպես նաև «Քվանտ» վարժարանի 11-րդ դասարանի աշակերտ Ալեքս Գրիգորյանը։
Գովասանագրեր են շնորհվել Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցի աշակերտներ Արսեն Մակարյանին (11-րդ դասարան), Միքայել Գալստյանին (12-րդ դասարան) և Ալեն Ղազարյանին (12-րդ դասարան)։
Հայկական պատվիրակությունը գլխավորել են Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցի մաթեմատիկայի ուսուցիչներ Գուրգեն Ասատրյանն ու Սուրեն Գրիգորյանը։
Նախորդ տարի՝ Մեծ Բրիտանիայի Բաթ քաղաքում անցկացված մաթեմատիկայի 65-րդ միջազգային օլիմպիադայի ընթացքում, Հայաստանի թիմը նվաճել էր հինգ բրոնզե մեդալ և մեկ գովասանագիր։

Школьники из Армении завоевали 3 бронзовые медали и 3 похвальные грамоты на 66-й Международной математической олимпиаде, которая прошла в городе Саншайн-Кост (Австралия).
Соревнование проходило с 10 по 20 июля и включало два теоретических тура. В олимпиаде приняли участие 630 школьников из 110 стран, сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении.
Бронзовые медали получили учащиеся физико-математической школы им. А. Шагиняна — Саркис Аракелян (10 класс) и Цовак Егоян (12 класс), а также Алекс Григорян (11 класс) из колледжа «Квант».
Похвальные грамоты были вручены Арсену Макаряну (11 класс), Микаелу Галстяну (12 класс) и Алену Казаряну (12 класс), также учащимся физмата им. А. Шагиняна.
Армянскую делегацию возглавили учителя математики физмата им. А. Шагиняна — Гурген Асатрян и Сурен Григорян.
В прошлом году на 65-й Международной математической олимпиаде, проходившей в городе Бат (Великобритания), армянская команда завоевала пять бронзовых медалей и одну похвальную грамоту.