Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը հերքել է տարածվող լուրերը, թե ծաղիկ արտահանող տնտեսվարողներն այլ երկրներից ծաղիկներ են ներմուծում Հայաստան ու դրանք վերաարտահանում Ռուսաստան։
Նախարարությունից փոխանցել են, որ արտերկրից ներկրվող ծաղիկների ծավալները չնչին են՝ համեմատած ՀՀ-ից Ռուսաստան արտահանվող ծաղիկների քանակի հետ, և ներմուծման հիմնական մասը կազմում են սածիլները, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նախարարությունը մեկնաբանել է այն լուրերը, թե ՌԴ ծաղիկների ներմուծման սահմանափակման պատճառը Հայաստանում ծաղիկների չարտադրվելու հանգամանքն է, իսկ իրականում տնտեսավարողները ներմուծում են ծաղիկներ ու պարզապես վերաարտահանում։ Վերջերս կառավարական շենքի մոտ անցկացված բողոքի ակցիայի ժամանակ ծաղիկ վաճառողներից մեկը հայտարարել է, թե իրենք ծաղիկներ են ներմուծում Հոլանդիայից։
«Ի պատասխան Ձեր հարցի՝ տեղեկացնում ենք, որ Հոլանդիայից Հայաստան ներմուծվող ծաղիկի քանակները չնչին են ՀՀ-ից ՌԴ արտահանվող քանակների նկատմամբ և հիմնականում ներկրվում են սածիլներ։ Կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիա իրականացնող ցուցացար/ծաղկավաճառը ևս միայն ծաղիկների ներկրված սածիլների մասին է խոսել, ինչը թյուրըմբռնման տեղիք է տվել։ Ներկրված սածիլներից Հայաստանում արտադրվում են ծաղիկներ և արդեն ծաղկի տեսքով արտադրանքը արտահանվում է։ Որպես վառ ապացույց նշենք մեկ թվային տվյալ՝ միայն 2025 թվականի հունվարի 1–ից մինչև հուլիսի 20-ը ՀՀ-ից ՌԴ է արտահանվել ավելի քան 38 միլիոն հատ ծաղիկ, իսկ տարբեր երկրներից ներմուծված կտրված ծաղիկների թիվը կազմում է մոտ 300 հազար հատ։ Այսինքն` չնչին տոկոսը, որը որևէ առնչություն չունի ՌԴ արտահանվող ծաղիկների հետ»,–ասվում է նախարարության պատասխանի մեջ։
Վերջին շրջանում Ռուսաստանի Դաշնությունը սահմանափակումներ է կիրառել Հայաստանից ծաղիկների ներմուծման վրա։ Այդ սահմանափակումները դժգոհություն են առաջացրել ծաղիկների արտահանմամբ զբաղվող տնտեսավարողների շրջանում, որոնք կազմակերպել են բողոքի ակցիաներ՝ պահանջելով լուծում առաջարկել խնդրին։
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանը վերջերս կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ներկայացրել է, թե որոնք են Ռուսաստանի կողմից սահմանված այդ սահմանափակումների պատճառները։

21 Июль 2025 - 14:45 AMT
Министерство экономики Армении опровергло распространённые сообщения о том, что экспортеры импортируют цветы из-за границы, затем реэкспортируют их в Россию. Министерство подчеркнуло, что объёмы импорта цветов ничтожны по сравнению с экспортом из Армении в Россию, причём основная часть импорта — это саженцы.
Вопросу о причинах введённых Россией ограничений на импорт цветов из Армении, Министерство ответило, что слухи о недостатке местного производства ошибочны: действующие лица ввозят только саженцы для выращивания и последующего экспорта. Во время недавнего митинга у здания правительства один из продавцов заявил, что они импортируют цветы из Нидерландов.
«В ответ на ваш вопрос сообщаем, что объёмы ввоза цветов из Нидерландов в Армению ничтожны по сравнению с объёмом экспорта из Армении в РФ, и это в основном саженцы. Продавец, участвовавший в акции перед правительственным зданием, упоминал только ввозимые саженцы, что стало причиной недоразумения. Из саженцев в Армении выращивают цветы и уже в виде готовой продукции экспортируют», — говорится в заявлении министерства.
В качестве убедительного доказательства были приведены данные: с 1 января по 20 июля 2025 года Армения экспортировала в Россию свыше 38 миллионов цветков, тогда как импортированных срезанных цветов из других стран было около 300 000 штук — незначительный процент, не имеющий отношения к основной экспортной массе.