Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ hորդորելով իշխող քաղաքական ուժին «դադարեցնել հակաեկեղեցական անօրինական արշավը»։
Մայր Աթոռը նաև կոչ է արել ժողովրդին չտրվել «իշխանությունների սադրանքներին, պահպանել զգոնությունն ու ողջախոհությունը»։
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 20-ին հրապարակայնորեն հայտարարել է իր հետևորդների հետ Վաղարշապատ քաղաքի կենտրոնական հրապարակում հավաք կազմակերպելու և Մայր Աթոռի նկատմամբ հերթական ոտնձգությունը նախաձեռնելու մասին։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը դատապարտում է հարձակում ու բռնություն հրահրելու այս փորձը, որը բացահայտ միջամտություն է Հայոց Եկեղեցու կյանքին և նրա ինքնակառավարմանը։ Հորդորում ենք իշխող քաղաքական ուժին դադարեցնել հակաեկեղեցական, անօրինական արշավը և լծվել երկրի առջև ծառացած լրջագույն հիմնախնդիրների հաղթահարմանը։ Միաժամանակ՝ դիմում ենք պետության իրավասու մարմիններին և պաշտոնյաներին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և օրինական միջոցները՝ կանխարգելելու հակաօրինական այս միջոցառումը։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը բարձրորեն գնահատում է բարեպաշտ մեր ժողովրդի սերն ու հավատարմությունը հանդեպ Մայր Եկեղեցին և նախանձախնդրությունը՝ պաշտպանելու համայն հայության հոգևոր կենտրոնն ու մեր նվիրական սրբությունները։ Կոչ ենք անում մեր ժողովրդի զավակներին չտրվել իշխանությունների սադրանքներին, պահպանել զգոնությունն ու ողջախոհությունը և հավատով ու աղոթական ոգով համախմբվել առկա փորձությունների դիմագրավման համար»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

22 Июль 2025 - 06:41 AMT
Святой Эчмиадзин выступил с заявлением, призвав правящую политическую силу «прекратить антицерковную незаконную кампанию».
Также Церковь обратилась к народу с призывом «не поддаваться провокациям властей, сохранять бдительность и благоразумие».
«20 июля премьер-министр Никол Пашинян публично заявил о намерении организовать со своими сторонниками собрание на центральной площади города Эчмиадзина и инициировать очередное посягательство на Католикосат
Святой Эчмиадзин осуждает эту попытку разжечь агрессию и насилие, расценивая её как явное вмешательство в жизнь Армянской Церкви и её самоуправление. Мы настоятельно призываем правящую политическую силу прекратить антицерковную и незаконную кампанию и сосредоточиться на решении серьёзнейших проблем, стоящих перед страной. Одновременно обращаемся к компетентным государственным органам и должностным лицам с призывом принять все необходимые и законные меры для предотвращения данного незаконного мероприятия.
Святой Эчмиадзин высоко ценит любовь и преданность нашего благочестивого народа к Церкви, а также его готовность защищать духовный центр всего армянства и наши священные реликвии. Призываем всех сынов нашего народа не поддаваться провокациям властей, сохранять бдительность и рассудительность, объединиться с верой и молитвой, чтобы противостоять текущим испытаниям», — говорится в заявлении.
Во время пресс-конференции, отвечая на вопрос о том, как он намерен «освободить» Католикосат, премьер-министр Никол Пашинян заявил: «Освободим так же, как в 2018 году освободили Армению от Сержа Саргсяна». Позже он призвал готовиться к «великой духовной встрече на центральной площади Эчмиадзина».