Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ hորդորելով իշխող քաղաքական ուժին «դադարեցնել հակաեկեղեցական անօրինական արշավը»։
Մայր Աթոռը նաև կոչ է արել ժողովրդին չտրվել «իշխանությունների սադրանքներին, պահպանել զգոնությունն ու ողջախոհությունը»։
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 20-ին հրապարակայնորեն հայտարարել է իր հետևորդների հետ Վաղարշապատ քաղաքի կենտրոնական հրապարակում հավաք կազմակերպելու և Մայր Աթոռի նկատմամբ հերթական ոտնձգությունը նախաձեռնելու մասին։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը դատապարտում է հարձակում ու բռնություն հրահրելու այս փորձը, որը բացահայտ միջամտություն է Հայոց Եկեղեցու կյանքին և նրա ինքնակառավարմանը։ Հորդորում ենք իշխող քաղաքական ուժին դադարեցնել հակաեկեղեցական, անօրինական արշավը և լծվել երկրի առջև ծառացած լրջագույն հիմնախնդիրների հաղթահարմանը։ Միաժամանակ՝ դիմում ենք պետության իրավասու մարմիններին և պաշտոնյաներին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և օրինական միջոցները՝ կանխարգելելու հակաօրինական այս միջոցառումը։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը բարձրորեն գնահատում է բարեպաշտ մեր ժողովրդի սերն ու հավատարմությունը հանդեպ Մայր Եկեղեցին և նախանձախնդրությունը՝ պաշտպանելու համայն հայության հոգևոր կենտրոնն ու մեր նվիրական սրբությունները։ Կոչ ենք անում մեր ժողովրդի զավակներին չտրվել իշխանությունների սադրանքներին, պահպանել զգոնությունն ու ողջախոհությունը և հավատով ու աղոթական ոգով համախմբվել առկա փորձությունների դիմագրավման համար»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Mother See of Holy Etchmiadzin has issued a statement urging the ruling political force to "halt the illegal anti-church campaign."
The Church also called on citizens "not to yield to provocations by the authorities and to remain vigilant and reasonable."
“On July 20, Prime Minister Nikol Pashinyan publicly announced plans to gather his supporters in the central square of Echmiadzin and to launch yet another encroachment on the Mother See.
Mother See of Holy Etchmiadzin condemns this attempt to incite aggression and violence, which constitutes a clear interference in the life and self-governance of the Armenian Church. We urge the ruling political force to end its illegal anti-church campaign and to focus on addressing the country’s serious challenges. At the same time, we appeal to relevant state authorities and officials to take all necessary and lawful measures to prevent this illegal event.
The Mother See deeply values the pious devotion and loyalty of our people toward the Church and their dedication to protecting the spiritual center of all Armenians and our sacred heritage. We call on all Armenians not to fall for provocations by the authorities, to remain vigilant and composed, and to unite in faith and prayer to confront the current challenges,” the statement reads.
During a press conference, Prime Minister Nikol Pashinyan, when asked how he intends to "liberate" the Catholicosate, said, "They will liberate it the same way they freed Armenia from Serzh Sargsyan in 2018." Later, he urged the public to prepare for a “great spiritual gathering in Etchmiadzin’s central square.”