ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը «Սևան Ստարտափ Սամմիթ 2025»-ի շրջանակում կազմակերպված «Greenovate» երիտասարդական գագաթնաժողովում ունեցած ելույթում ներկայացրել է Հայաստանի մոտեցումն ու պատրաստակամությունը՝ որպես գագաթնաժողովը հյուրընկալող երկիր, առաջնորդելու կենսաբազմազանության համաշխարհային օրակարգը։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա շեշտել է, որ Հայաստանը, լինելով COP17-ի նախագահող երկիր, ստանձնում է առաջատար դեր ոչ միայն լոգիստիկ կամ կազմակերպչական առումով, այլ առաջին հերթին՝ գաղափարական ուղղություն սահմանելու տեսակետից։ Մաթևոսյանը նշել է, որ COP17-ը կլինի այն հարթակը, որտեղ Հայաստանը կներկայացնի իր տեսլականը՝ որպես փոքր, բայց կենսաբազմազանությամբ հարուստ երկիր։
Նախարարը շեշտել է, որ COP17-ը կոչված է վերածվելու ոչ թե հերթական միջազգային հարթակի, այլ վերաիմաստավորման կետ՝ մեր հարաբերության բնության հետ՝ համակարգային ու խորքային մակարդակում։ Այս գագաթնաժողովը պատմական հնարավորություն է՝ վերանայելու մեր մոտեցումները կենսաբազմազանության պահպանության հարցում՝ անցում կատարելով հատվածական նախագծերից դեպի ինտեգրված, էկոհամակարգային լուծումներ։
Նախարարը կարևորել է նաև բնապահպանական կրթության և իրազեկվածության մակարդակի բարձրացումը, երիտասարդության ակտիվ ներգրավումն ազգային և միջազգային որոշումների կայացման գործընթացներում, ինչպես նաև համագործակցության խթանումը՝ հանուն կայուն և արդյունավետ լուծումների։
«Նախապատրաստական այս փուլում մեր նպատակը ոչ միայն համաշխարհային ուշադրությունը սևեռելն է բնապահպանական խնդիրների վրա, այլ նաև՝ միասնական, երկխոսության վրա հիմնված կառավարման մոդել ձևավորելը, որտեղ կարևոր տեղ է տրվելու նաև երիտասարդության, կանանց, տեղական համայնքների և քաղաքացիական հասարակության մասնակցությանը»«–ասել է Մաթևոսյանը։
Ելույթից հետո նա պատասխանել է ներկաների հարցերին՝ կապված COP17-ի օրակարգի, Հայաստանի առաջնահերթությունների և երիտասարդության մասնակցության ձևաչափերի հետ։
«Սևան Ստարտափ Սամմիթ 2025»-ի շրջանակում կազմակերպված «Greenovate» երիտասարդական գագաթնաժողովը միտված էր հզորացնել երիտասարդների մասնակցությունը գլոբալ բնապահպանական գործընթացներին՝ հատկապես՝ COP17-ի նախապատրաստական փուլում։
Գագաթնաժողովին մասնակցել են նաև Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը և Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող՝ տիկին Ֆրանսուազ Ժակոբը, որոնց ներկայությունը ևս ընդգծել է միջոցառման կարևորությունը ինչպես ազգային, այնպես էլ միջազգային մակարդակով։

Minister of Environment Hambardzum Matevosyan spoke at the “Greenovate” youth summit within Sevan Startup Summit 2025, outlining Armenia’s readiness, as host, to lead the global biodiversity agenda at COP17. He shared this vision on his Facebook page.
He emphasized that, as COP17 presidency, Armenia’s role goes beyond logistics—it is about setting ideological direction. COP17 will be the platform where Armenia presents its vision as a small yet biologically rich country.
Matevosyan highlighted that COP17 should serve not as another international forum, but as a point of rethinking our relationship with nature at a systemic, deep level. It offers a historic opportunity to shift from sectoral projects to integrated, ecosystem-based solutions in biodiversity conservation.
He also stressed the importance of environmental education, raising awareness, engaging youth in decision-making nationally and internationally, and fostering cooperation for sustainable, effective solutions.
“In this preparatory phase, our goal isn't only to focus global attention on environmental challenges, but also to create a unified, dialogue-based governance model that meaningfully involves youth, women, local communities, and civil society,” Matevosyan said.
Afterwards, he answered questions on COP17 agenda, Armenia’s priorities, and formats for youth participation.
i “Greenovate” youth summit within Sevan Startup Summit 2025 aimed to empower youth in global environmental processes, especially during COP17 preparations. The event was attended by Gegharkunik governor Karen Sargsyan and UN Resident Coordinator in Armenia, Ms. Françoise Jacobs, underscoring its national and international significance.