Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) անցկացրած վերջին հարցման համաձայն՝ Հայաստանի բնակիչների 47 տոկոսն ամբողջությամբ կամ ավելի շուտ աջակցություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքմանը:
Հարցվածների 40 տոկոսը, սակայն, ամբողջությամբ կամ հիմնականում դեմ է արտահայտվել նման համաձայնագրին, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
Հարցումն անցկացվել է 2025 թվականի հունիսի 16-26-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ ընդգրկելով 18 տարին լրացած 1505 ՀՀ քաղաքացիների, այդ թվում նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված նախկին բնակիչների, որոնք ներկայումս բնակվում են Հայաստանում։
Նրանց, ովքեր համաձայն են խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, առաջարկվել է նշել այն առավելությունները, որոնք իրենք տեսնում են համաձայնագրում։ Պատասխանները բաշխվել են հետևյալ կերպ․
- Տարածաշրջանում խաղաղության հաստատում (74%),
- Տնտեսական աճ և զարգացում (9%),
- Տարածքային ամբողջականության ճանաչում ու սահմանների հստակեցում (8%),
- Ճանապարհների ապաշրջափակում (6%)։
Մյուս կողմից՝ այն հարցվածները, որոնք դեմ են եղել պայմանագրի ստորագրմանը, որպես հիմնական խնդիր նշել են հետևյալը․
- Անվտանգության սպառնալիքներ և նոր պատերազմի վտանգ (20%),
- Տարածքային զիջումներ Ադրբեջանին (16%),
- Վստահության բացակայություն (10%),
- Այն հանգամանքը, որ համաձայնագրի պայմանները միակողմանի թելադրվում են Ադրբեջանի կողմից (7%),
- Ցեղասպանության վտանգ և Հայաստանի ինքնիշխանության կորուստ (5%),
- Ադրբեջանի անարգել մուտքը Հայաստան (5%)։
Նախատեսված պայմանների պահպանման հարցում թերահավատություն է հայտնել հարցվածների 3 տոկոսը՝ նշելով, որ, ըստ իրենց, այդ պայմանները իրականում չեն կատարվի։

Согласно последнему опросу Международного республиканского института (IRI), 47% жителей Армении полностью или частично поддерживают подписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном.
В то же время 40% опрошенных полностью или в основном выступили против такого соглашения, сообщает CivilNet.
Опрос проводился с 16 по 26 июня 2025 года среди 1505 граждан Армении в возрасте от 18 лет, включая насильственно перемещённых лиц из Нагорного Карабаха, проживающих в Армении.
Среди сторонников соглашения основные аргументы распределились следующим образом:
- Установление мира в регионе (74%)
- Экономический рост и развитие (9%)
- Признание территориальной целостности и уточнение границ (8%)
- Разблокировка транспортных путей (6%)
Среди противников соглашения главными опасениями стали:
- Угрозы безопасности и опасность новой войны (20%)
- Территориальные уступки Азербайджану (16%)
- Отсутствие доверия (10%)
- Односторонний характер условий, навязанных Азербайджаном (7%)
- Риск геноцида и утраты суверенитета Армении (5%)
- Беспрепятственный доступ Азербайджана в Армению (5%)
Кроме того, 3% выразили сомнения в соблюдении условий предполагаемого соглашения, заявив, что они, скорее всего, не будут выполнены.
10 июля премьер-министр Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев встретились в Абу-Даби и обсудили различные аспекты нормализации межгосударственных отношений. Стороны подтвердили, что двусторонние переговоры являются наиболее эффективным форматом, и договорились продолжить конструктивный диалог. Встреча длилась пять часов.