Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) անցկացրած վերջին հարցման համաձայն՝ Հայաստանի բնակիչների 47 տոկոսն ամբողջությամբ կամ ավելի շուտ աջակցություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքմանը:
Հարցվածների 40 տոկոսը, սակայն, ամբողջությամբ կամ հիմնականում դեմ է արտահայտվել նման համաձայնագրին, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
Հարցումն անցկացվել է 2025 թվականի հունիսի 16-26-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ ընդգրկելով 18 տարին լրացած 1505 ՀՀ քաղաքացիների, այդ թվում նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված նախկին բնակիչների, որոնք ներկայումս բնակվում են Հայաստանում։
Նրանց, ովքեր համաձայն են խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, առաջարկվել է նշել այն առավելությունները, որոնք իրենք տեսնում են համաձայնագրում։ Պատասխանները բաշխվել են հետևյալ կերպ․
- Տարածաշրջանում խաղաղության հաստատում (74%),
- Տնտեսական աճ և զարգացում (9%),
- Տարածքային ամբողջականության ճանաչում ու սահմանների հստակեցում (8%),
- Ճանապարհների ապաշրջափակում (6%)։
Մյուս կողմից՝ այն հարցվածները, որոնք դեմ են եղել պայմանագրի ստորագրմանը, որպես հիմնական խնդիր նշել են հետևյալը․
- Անվտանգության սպառնալիքներ և նոր պատերազմի վտանգ (20%),
- Տարածքային զիջումներ Ադրբեջանին (16%),
- Վստահության բացակայություն (10%),
- Այն հանգամանքը, որ համաձայնագրի պայմանները միակողմանի թելադրվում են Ադրբեջանի կողմից (7%),
- Ցեղասպանության վտանգ և Հայաստանի ինքնիշխանության կորուստ (5%),
- Ադրբեջանի անարգել մուտքը Հայաստան (5%)։
Նախատեսված պայմանների պահպանման հարցում թերահավատություն է հայտնել հարցվածների 3 տոկոսը՝ նշելով, որ, ըստ իրենց, այդ պայմանները իրականում չեն կատարվի։

According to the latest survey by the International Republican Institute (IRI), 47% of Armenia's population fully or somewhat support signing a peace agreement with Azerbaijan.
However, 40% of respondents expressed full or partial opposition to such a deal, CivilNet reports.
The poll was conducted from June 16 to 26, 2025, among 1,505 Armenian citizens aged 18 and above, including displaced residents from Nagorno-Karabakh now living in Armenia.
Supporters of the agreement cited the following benefits:
- Establishing peace in the region (74%)
- Economic growth and development (9%)
- Recognition of territorial integrity and border clarification (8%)
- Unblocking regional transport routes (6%)
Those opposed raised concerns such as:
- Security threats and risk of renewed war (20%)
- Territorial concessions to Azerbaijan (16%)
- Lack of trust (10%)
- Terms being unilaterally dictated by Azerbaijan (7%)
- Risk of genocide and loss of Armenian sovereignty (5%)
- Unrestricted Azerbaijani access to Armenia (5%)
Additionally, 3% expressed skepticism over the enforceability of the deal’s terms, stating they likely wouldn’t be implemented.
On July 10, Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev met in Abu Dhabi, discussing various aspects of normalizing interstate relations. Both sides reaffirmed that bilateral dialogue remains the most effective format and agreed to continue negotiations aimed at results. The meeting lasted five hours.