Երեւանում թանգարանային մենեջմենթի չորսօրյա դասընթացներ կկայանան: Դասընթացներին կմասնակցեն մասնագետներ Հայաստանի զանազան շրջանների 27 թանգարաններից:
Դասընթացները նախապատրաստել են 4 թանգարաններ` «Էրեբունի» պատմահնագիտական թանգարան-արգելոցը, Հայաստանի Ազգային պատկերասրահը, Երեւանի Պատմության թանգարանը, Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանը ՅՈՒԵՍԿՈ-ի, ԱՊՀ երկրների հումանիտար համագործակցության Միջպետական հիմնադրամի եւ Հայաստանի Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:
«Հունիսի 11-14 կայանալիք դասընթացների ծրագրի մեջ ներառված են ինչպես տեսական, այնպես էլ գործնական աշխատանքներ: Աշխատանքի այդպիսի սկզբունքը զգալի արդյունքների հասնելու հնարավորություն կընձեռի»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է «Էրեբունի»
պատմահնագիտական թանգարան-արգելոցի տնօրեն Աշոտ Փիլիպոսյանը:
Հայաստանից, Ռուսաստանից եւ ԱՄՆ-ից մասնագետները զեկույցներ կներկայացնեն մշակութային ժառանգության պահպանման, ցուցադրությունների գիտական կոնցեպցիաների, պատմահնագիտական թանգարանների ժամանակակից խնդիրների վերաբերյալ եւ այլն:

В Ереване пройдут четырехдневные тренинги по менеджменту музеев. В тренингах примут участие специалисты 27 музеев из различных регионов Армении.
Тренинги подготовили 4 музея – историко-архeoлoгический музей-заповедник “Эребуни”, Национальная галерея Армении, Музей истории города Еревана и дом-музей Ованеса Туманяна при содействии ЮНЕСКО, Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества стран СНГ и Министерства культуры Армении.
“В программу тренингов, которые пройдут 11-14 июня, включены как теоретические, так и практические работы. Такой принцип работы представит возможность достичь ощутимых результатов”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал директор историкоархeoлoгического музея-заповедника “Эребуни” Ашот Пилипосян.
Специалисты из Армении, России и США представят доклады по вопросам сохранения культурного наследия, научной концепции экспонирования, современным проблемам историко-археологических музеев и т.д.