Հայաստանի քաղաքացիների գրեթե կեսը՝ 49%-ը գտնում է, որ Հայաստանը ընդհանուր առմամբ գնում է սխալ ուղղությամբ, 36%-ը նշել է ճիշտ ուղղությամբ պատասխանը, իսկ 15%-ը դժվարացել, կամ հրաժարվել է պատասխանել։ ՀՀ-ում իրականացված հանրային կարծիքի ուսումնասիրությունն իրականացվել է Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) Հարցումների հետազոտությանկենտրոնի նախաձեռնությամբ՝ ԲՐԵՎԻՍ ընկերության կողմից (ներկայացված է IPSC LLC-ի կողմից)։
Հարցումն իրականացվել է հեռախոսային եղանակով՝ 2025 թվականի հունիսի 16-26-ը։ 2024-ի սեպտեմբերի 13-25-ն ընկած անցած հարցման համեմատությամբ՝ երբ 46 տոկոսը համարել էր, թե երկիրը ընթանում է ճիշտ ճանապարհով, իսկ 40 տոկոսը նշել էր սխալ ուղղությամբ շարժվելու մասին, այս տարվա արդյունքները ցույց են տվել հակառակ միտում։ Այդ ժամանակ ևս 14 տոկոսը չի կողմնորոշվել կամ հրաժարվել է պատասխանել, հայտնում է Factor.am-ը։
Հետազոտության համար ընտրվել է 18 տարին լրացած 1505 մարդ, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղից բռնությամբ տեղահանված նախկին բնակիչները, ովքեր ներկայում ապրում են Հայաստանում։ Հարկ է նշել, որ 6 ամսից քիչ ժամանակ ապրած անձինք չեն ընդգրկվել ընտրանքում։ Ընտրանքը ներկայացնում է այն չափահաս քաղաքացիներին, ովքեր օգտվում են բջջային հեռախոսներից, չներառելով բնակչության մոտ 1.7 տոկոսը։
Ստացված տվյալները համարժեքեցվել են՝ ելնելով տարիքի, սեռի և բնակավայրի տեսակից՝ ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության 2023 թվականի տեղեկատվության։ Հաշվի առնելով, որ այս հարցման ժամանակ մասնակիցների մեջ ավելի շատ են եղել բարձրագույն կրթությամբ հարցվողները, համեմատած ՄՀԻ նախորդ ուսումնասիրությունների հետ, կիրառվել է համապատասխան կշռման գործոն՝ կրթական շեղումները հավասարակշռելու նպատակով։ Կշռման հաշվարկն արվել է՝ հիմք ընդունելով 2022 թվականի մարդահամարի ցուցանիշները՝ 18 և բարձր տարիքի անձանց կրթական միջինի համադրությամբ։ Հարցմանը մասնակցության մակարդակը կազմել է 25 տոկոս։

According to a new public opinion survey conducted in Armenia, 49% of citizens believe the country is moving in the wrong direction, while 36% say it is going in the right direction, and 15% either did not know or refused to answer.
The survey was conducted by the International Republican Institute’s Center for Insights in Survey Research and implemented by Brevis (represented by IPSC LLC) between June 16–26, 2025, using telephone interviews.
Compared to the previous IRI survey from September 13–25, 2024—when 46% thought the country was on the right track and 40% believed it was headed in the wrong direction—the new results indicate a shift in public sentiment. In that previous poll, 14% had also declined or were unsure how to respond.
The sample included 1,505 adults aged 18 and above, including former residents of Nagorno-Karabakh displaced by force who currently reside in Armenia. Individuals who had lived in the country for less than six months were excluded.
The sample represented adult mobile phone users across Armenia, covering nearly the entire population, excluding roughly 1.7%. The data were weighted based on age, gender, and type of settlement according to the 2023 data from the National Statistical Committee. Given the higher proportion of respondents with higher education compared to previous IRI studies, adjustments were made using a weighting factor derived from the 2022 census education data for adults 18 and older. The survey’s response rate was 25%.