Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն արձագանքել է այն հրապարակումներին, որ Բագրատ սրբազանը դատարան է դիմել՝ իրեն մեղադրելով զրպարտության և վիրավորանքի համար։ Ավանեսյանն առաջարկել է միասնական հայց ներկայացնել Գալստանյանի դեմ: Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Հետքի» հրապարակումից տեղեկացա, որ Բագրատ Գալստանյանն ինձ դատի է տվել վիրավորանքի և զրպարտության համար: Հետաքրքիր է` «գյուլլելու» իր անհագ ցանկությունն է փոխակերպվել դատական կարգով դժգոհությունը արտահայտելու ձևով, թե՞ всё -таки դատի տալուց հետո գյուլլելու և ահաբեկչական մյուս սցենարները դեռ պտտում է գլխում, և ֆինանսների կարիք կա: Կանգ մի՛ առեք, դիմե՛ք նաև միջազգային տարբեր ահաբեկչական կազմակերպություններ բողոքով, որ ՀՀ իշխանությունները կանխել են հեղաշրջման փորձերը Հայաստանում:
Ներքևում նորից տեղադրում եմ ՔԿ հրապարակած ձայնագրություններից հետո արված գրառումս և առաջարկում միասնական հայց ներկայացնել ժողովրդին՝ «խորը անասուն» անվանած անձի դեմ: Այս ժամանակը լավ կլինի ապաշխարության համար օգտագործեք… Իշխանությունը Հայաստանում պատկանում է ժողովրդին: Ահաբեկչությունը մեր երկրում տեղ չունի»,–գրել է նա։
Տավուշի թեմի նախկին առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը դատական հայց է ներկայացրել առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանի, ինչպես նաև մի քանի այլ հանրային գործիչների դեմ՝ պահանջելով փոխհատուցել իր հասցեին վիրավորանք և զրպարտություն հասցնելու հետևանքով պատճառված ոչ նյութական վնասը։ Այս մասին հայտնի է դարձել «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից, գրում է Sputnik Արմենիան։
Բագրատ սրբազանը Վահագն Ալեքսանյանից պահանջում է 6 միլիոն դրամ փոխհատուցում, իսկ Անահիտ Ավանեսյանից, «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանից, նույն կուսակցության ավագանու անդամ Անի Խաչատրյանից, ԱԺ նախկին պատգամավոր Ստյոպա Սաֆարյանից և քաղաքագետ Հարություն Մկրտչյանից՝ 3-ական միլիոն դրամ։

Министр здравоохранения Анаит Аванесян прокомментировала сообщения о том, что архиепископ Баграт Галстанян подал на неё в суд, обвинив в клевете и оскорблении. В публикации на своей странице в Facebook она предложила подать коллективный иск против Галстаняна.
«Из публикации “Hetq” узнала, что Баграт Галстанян подал на меня в суд за оскорбления и клевету. Интересно, его ненасытное желание “расстреливать” теперь превратилось в форму выражения недовольства через суд или, несмотря на поданный иск, он всё ещё прокручивает в голове террористические сценарии и нуждается в финансировании? Не останавливайтесь — подайте жалобу и в международные террористические организации, мол, власти Армении предотвратили попытку переворота», — написала она.
Аванесян также вновь разместила свою предыдущую запись, опубликованную после публикации записей Следственным комитетом, и добавила: «Снова предлагаю подать коллективный иск против человека, назвавшего народ “глубоким скотом”. Это время стоит использовать для раскаяния… Власть в Армении принадлежит народу. Терроризму нет места в нашей стране».
Как сообщает «Sputnik Армения» со ссылкой на судебную информационную систему «Даталекс», бывший глава Тавушской епархии архиепископ Баграт Галстанян подал иск против министра Анахит Аванесян, депутата от фракции «Гражданский договор» Ваагна Алексаняна и нескольких других общественных деятелей, требуя компенсацию за причинённый моральный вред.
Он требует 6 миллионов драмов от Ваагна Алексаняна и по 3 миллиона драмов от Анаит Аванесян, лидера партии «Республика» Арама Саргсяна, члена совета старейшин Ани Хачатрян, бывшего депутата Степы Сафаряна и политолога Арутюна Мкртчяна.