Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն արձագանքել է այն հրապարակումներին, որ Բագրատ սրբազանը դատարան է դիմել՝ իրեն մեղադրելով զրպարտության և վիրավորանքի համար։ Ավանեսյանն առաջարկել է միասնական հայց ներկայացնել Գալստանյանի դեմ: Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Հետքի» հրապարակումից տեղեկացա, որ Բագրատ Գալստանյանն ինձ դատի է տվել վիրավորանքի և զրպարտության համար: Հետաքրքիր է` «գյուլլելու» իր անհագ ցանկությունն է փոխակերպվել դատական կարգով դժգոհությունը արտահայտելու ձևով, թե՞ всё -таки դատի տալուց հետո գյուլլելու և ահաբեկչական մյուս սցենարները դեռ պտտում է գլխում, և ֆինանսների կարիք կա: Կանգ մի՛ առեք, դիմե՛ք նաև միջազգային տարբեր ահաբեկչական կազմակերպություններ բողոքով, որ ՀՀ իշխանությունները կանխել են հեղաշրջման փորձերը Հայաստանում:
Ներքևում նորից տեղադրում եմ ՔԿ հրապարակած ձայնագրություններից հետո արված գրառումս և առաջարկում միասնական հայց ներկայացնել ժողովրդին՝ «խորը անասուն» անվանած անձի դեմ: Այս ժամանակը լավ կլինի ապաշխարության համար օգտագործեք… Իշխանությունը Հայաստանում պատկանում է ժողովրդին: Ահաբեկչությունը մեր երկրում տեղ չունի»,–գրել է նա։
Տավուշի թեմի նախկին առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը դատական հայց է ներկայացրել առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանի, ինչպես նաև մի քանի այլ հանրային գործիչների դեմ՝ պահանջելով փոխհատուցել իր հասցեին վիրավորանք և զրպարտություն հասցնելու հետևանքով պատճառված ոչ նյութական վնասը։ Այս մասին հայտնի է դարձել «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից, գրում է Sputnik Արմենիան։
Բագրատ սրբազանը Վահագն Ալեքսանյանից պահանջում է 6 միլիոն դրամ փոխհատուցում, իսկ Անահիտ Ավանեսյանից, «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանից, նույն կուսակցության ավագանու անդամ Անի Խաչատրյանից, ԱԺ նախկին պատգամավոր Ստյոպա Սաֆարյանից և քաղաքագետ Հարություն Մկրտչյանից՝ 3-ական միլիոն դրամ։

Minister of Health Anahit Avanesyan has responded to reports that Archbishop Bagrat Galstanyan has filed a lawsuit accusing her of slander and insult. In a post on her Facebook page, Avanesyan suggested filing a joint countersuit against Galstanyan.
“I learned from Hetq’s publication that Bagrat Galstanyan has sued me for insult and defamation. I wonder if his insatiable desire to ‘shoot’ has now transformed into a judicial method of expressing dissatisfaction, or if, even after the lawsuit, he’s still considering terrorist scenarios and needs funding. Don’t stop—go ahead and file complaints with international terrorist organizations too, claiming that the Armenian authorities have thwarted your coup plans,” she wrote.
Avanesyan also reposted an earlier message she published after the release of wiretaps by the Investigative Committee and added: “I again suggest filing a joint lawsuit against the individual who called the people a ‘deep livestock.’ This is a good time for repentance… Power in Armenia belongs to the people. Terrorism has no place in our country.”
According to Sputnik Armenia, citing the Datalex judicial information system, former head of the Tavush Diocese Archbishop Bagrat Galstanyan has filed a lawsuit against Minister Anahit Avanesyan, Civil Contract MP Vahagn Aleksanyan, and several other public figures. He is demanding compensation for non-material damage caused by alleged defamation and insults.