Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն հրապարակել է 2025 թվականի երկրորդ եռամսյակի զեկույցը՝ ներկայացնելով խոսքի ազատության վիճակն ու ԶԼՄ-ների հանդեպ խախտումների բնույթը։ Կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանն ասուլիսում նշել է, որ Հայաստանում երկրորդ եռամսյակը հասարակական-քաղաքական առումով բավականին լարված ժամանակահատված էր, ինչն ուղղակիորեն անդրադարձել է լրատվական դաշտի վրա՝ խորացնելով արդեն իսկ առկա բևեռվածությունը։
Նա նշել է, որ ավելացել են լրագրողների նկատմամբ ճնշումները, արձանագրվել է ֆիզիկական բռնության 2 դեպք, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Լրագրողները, կախված քաղաքական կողմնորոշումներից, ճնշումների են ենթարկվում, բարդություններ են առաջանում նրանց գործունեության ընթացքում։ Ընդդիմադիր մամուլի ներկայացուցիչները բարդ հարաբերություններ ունեն իշխանական պատգամավորների, պաշտոնյաների հետ, հաճախ կոնֆլիկտներ են առաջանում, հակառակը՝ իշխանության հետ ասոցացվող լրատվամիջոցների լրագրողները հաճախ բարդությունների են բախվում ընդդիմադիր գործիչների հետ շփվելիս։ Այդ քաղաքական կողմնորոշումներով ու այդ հարաբերություններով պայմանավորված՝ լինում են ճնշումներ»,- ասել է Մելիքյանը։
Ներկայացված վիճակագրության համաձայն՝ 2025 թվականի երկրորդ եռամսյակում արձանագրվել է ճնշումների 36 դեպք, ինչը 11-ով գերազանցում է նախորդ եռամսյակի ցուցանիշը։ Բացի այդ, արձանագրվել է ֆիզիկական բռնության երկու դեպք, որոնք իրականացվել են իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների կողմից։ Տեղեկություններ ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտումները կազմել են 39 դեպք՝ նախորդ եռամսյակի համեմատ աճելով ևս 10-ով։
Մելիքյանը հայտնել է, որ աճել է նաև դատական հայցերի քանակը՝ ընդհանուր առմամբ արձանագրվել է 16 նոր գործ, բոլորը՝ զրպարտության և վիրավորանքի հիմքով, ինչը երեքով ավելի է, քան նախորդ եռամսյակում։
«Կիսամյակում 29 դատական գործը բավականին բարձր ցուցանիշ է։ Այս միտումը եթե շարունակվի, տարին կարող է մտահոգիչ լինել այս առումով։ Միջազգային կառույցներն այս միտումը չեն ողջունում, բացասական միտում է, երբ պաշտոնյաներն են դատական հայցեր ներկայացնում»,- նշել է Մելիքյանը։
Նրա ներկայացրած տեղեկություններով՝ հայցվորների շարքում եղել են բիզնես միջավայրի ներկայացուցիչներ՝ 6 գործով, նախկին և ներկա պաշտոնյաներ՝ 3 գործով, քաղաքական գործիչներ՝ 2, առողջապահության ոլորտի ներկայացուցիչներ՝ ևս 2, ֆիզիկական անձինք՝ 2 և մեկ դեպքով՝ փաստաբան։
Աշոտ Մելիքյանը մտահոգիչ է գնահատել այն փաստը, որ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները գնալով ավելի հաճախ են բախվում վիրավորանքների, սպառնալիքների և անհարգալից վերաբերմունքի։
«Դա, կարծես, քաղաքական միջավայրում դառնում է սովորական երևույթ, ինչը մտահոգիչ է։ Մենք արձանագրել ենք բավականին մեծ քանակի նման դեպքեր, մեծամասնությունը՝ 17 դեպքն իրականացվել են պաշտոնյաների կամ պետական մարմինների ներկայացուցիչների կողմից»,–ասել է նա։

The Committee to Protect Freedom of Expression (CPFE) has released its second-quarter report for 2025, highlighting the state of press freedom in Armenia and detailing violations against the media. At a press briefing, Committee Chairman Ashot Melikyan noted that the period was politically and socially tense, which significantly affected the media landscape, further deepening existing polarization.
According to Melikyan, pressure on journalists increased, and two incidents of physical violence were recorded. “Journalists face pressure based on their political orientation, encountering obstacles in their work. Representatives of opposition media often face difficulties with government officials and MPs, while journalists from pro-government outlets encounter hostility from opposition figures. These dynamics contribute to increasing pressure,” he explained.
The report cites 36 cases of pressure during the second quarter of 2025, up by 11 compared to the previous quarter. Two cases of physical violence were committed by law enforcement officers. Violations of the right to access and disseminate information totaled 39 cases, up by 10.
Melikyan also noted an increase in legal actions, with 16 new lawsuits filed—each based on alleged slander or insult—three more than the prior quarter.
“There were 29 court cases in the half-year, which is a high figure. If this trend continues, the year could prove worrisome in this regard. International bodies do not welcome this pattern; it is a negative trend when officials file lawsuits,” he said.
The lawsuits include:
- Business figures: 6 cases
- Former and current officials: 3
- Politicians: 2
- Healthcare professionals: 2
- Private individuals: 2
- One lawyer
Melikyan expressed concern over the increasing frequency of insults, threats, and disrespectful treatment faced by journalists. “This behavior is becoming normalized in the political environment, which is troubling. We recorded a large number of such incidents—17 of which were committed by officials or state representatives,” he said.