Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի՝ IRI անցկացրած սոցիոլոգիական հարցման մասնակիցների 49 տոկոսը հայտարարել է, որ կողմ կքվեարկի Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցությանը, եթե այդ հարցով հանրաքվեն անցկացվի առաջիկա կիրակի։
15 տոկոսն ասել է, որ կքվեարկեր դեմ, 31 տոկոսը չէր մասնակցի քվեարկությանը, իսկ 5 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել հարցին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հարցվածների 37 տոկոսը կարծիք է հայտնել, որ Եվրամիությանն անդամակցելու հիմնական առավելությունն անվտանգության ամրապնդումն է, 18 տոկոսն այն կարծիքին է, որ հիմնական առավելությունը տնտեսության հզորացումն է։ Հարցվածների 10 տոկոսի կարծիքով՝ Եվրամիությանն անդամակցելու հիմնական առավելությունը երկրի զարգացումն է, 5 տոկոսը հիմնական առավելություն է համարել վիզաների ազատականացումը, 5 տոկոսը՝ ժողովրդավարության զարգացումը, 4 տոկոսը՝ խաղաղությունը, 2 տոկոսը՝ ռուսական ազդեցության թուլացումը, 2 տոկոսը՝ ավելի լավ ապագան, 1 տոկոսը՝ քաղաքակիրթ երկրների միանալը, 1 տոկոսը՝ աշխատատեղերի ստեղծումը։
Հարցվածների 6 տոկոսը նշել է այլ առավելություններ, 2 տոկոսը նշել է, որ ոչ մի առավելություն չկա, իսկ 8 տոկոսը հրաժարվել կամ դժվարացել է հարցին պատասխանել։
Հարցումն անցկացվել է 2025 թվականի հունիսի 16-26-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ հեռախոսային հարցման մեթոդով։Հարցումն անցկացվել է 18 տարին լրացած 1505 Հայաստանի քաղաքացիների և Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց շրջանում։

По результатам социологического опроса, проведенного Международным республиканским институтом (IRI), 49% респондентов заявили, что проголосовали бы за вступление Армении в Европейский союз, если бы референдум состоялся в ближайшее воскресенье.
15% опрошенных проголосовали бы против, 31% не приняли бы участия в голосовании, а 5% затруднились с ответом, сообщает «Арменпресс».
Среди респондентов 37% считают, что главное преимущество членства в ЕС — укрепление безопасности. 18% выделили усиление экономики, 10% — развитие страны в целом. По 5% назвали визовую либерализацию и развитие демократии, 4% — обеспечение мира, по 2% — ослабление российского влияния и лучшее будущее, по 1% — присоединение к цивилизованным странам и создание рабочих мест.
6% указали другие преимущества, 2% считают, что преимуществ нет вовсе, а 8% отказались или не смогли ответить.
Опрос проводился по телефону в период с 16 по 26 июня 2025 года среди 1505 граждан Армении, достигших 18 лет, включая лиц, насильственно перемещённых из Нагорного Карабаха. Погрешность не превышает ±2,5 процентных пункта.