Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) անցկացրած հեռախոսային հարցման արդյունքներով՝ հարցվածների 17 տոկոսը կքվեարկի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության օգտին, եթե առաջիկա կիրակի Հայաստանում անցկացվեն խորհրդարանական ընտրություններ։
Հարցվածների 4 տոկոսն ասել է, որ կքվեարկեր ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի, 2 տոկոսը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի, 1 տոկոսը՝ «Իմ Քայլը» դաշինքի, նույնքանը՝ Արամ Սարգսյանի գլխավորած «Հանրապետություն» կուսակցության, 1 տոկոսը՝ Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության, 1 տոկոսը՝ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի օգտին և այլն, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նույն հարցման տվյալներով՝ 12 տոկոսը հայտնել է, որ ընտրության օրը փչացնելու է քվեաթերթիկը, 28 տոկոսը հայտնել է՝ չի մասնակցի ընտրություններին, իսկ հարցվածների 22 տոկոսը հստակ պատասխան չի տվել։
Հետազոտությունն անցկացվել է 2025 թվականի հունիսի 16-ից 26-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ հեռախոսային մեթոդով։ Հարցմանը մասնակցել են Հայաստանից 18 տարին լրացած 1505 քաղաքացի, ինչպես նաև բռնի տեղահանված անձինք Լեռնային Ղարաբաղից։ Ըստ հրապարակված տվյալների՝ հարցման ստույգության սխալի միջակայքը չի գերազանցել ±2.5 տոկոսային կետը ամբողջ ընտրանքի համար։

According to a telephone poll conducted by the International Republican Institute (IRI), 17% of respondents said they would vote for the ruling Civil Contract party if parliamentary elections were held in Armenia this coming Sunday.
Four percent said they would vote for the opposition Hayastan bloc, 2% for Robert Kocharyan, 1% each for the My Step alliance, the Republic party led by Aram Sargsyan, the Armenian Revolutionary Federation, and the I Have Honor bloc, among others, reports Armenpress.
According to the same poll, 12% of respondents said they would spoil their ballot on election day, 28% said they would not participate in the election at all, and 22% gave no clear answer.
The survey was conducted via telephone between June 16 and 26, 2025. It included 1,505 Armenian citizens aged 18 and older, including forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh. The margin of error for the full sample did not exceed ±2.5 percentage points.