Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) անցկացրած հեռախոսային հարցման արդյունքներով՝ հարցվածների 17 տոկոսը կքվեարկի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության օգտին, եթե առաջիկա կիրակի Հայաստանում անցկացվեն խորհրդարանական ընտրություններ։
Հարցվածների 4 տոկոսն ասել է, որ կքվեարկեր ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի, 2 տոկոսը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի, 1 տոկոսը՝ «Իմ Քայլը» դաշինքի, նույնքանը՝ Արամ Սարգսյանի գլխավորած «Հանրապետություն» կուսակցության, 1 տոկոսը՝ Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության, 1 տոկոսը՝ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի օգտին և այլն, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նույն հարցման տվյալներով՝ 12 տոկոսը հայտնել է, որ ընտրության օրը փչացնելու է քվեաթերթիկը, 28 տոկոսը հայտնել է՝ չի մասնակցի ընտրություններին, իսկ հարցվածների 22 տոկոսը հստակ պատասխան չի տվել։
Հետազոտությունն անցկացվել է 2025 թվականի հունիսի 16-ից 26-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ հեռախոսային մեթոդով։ Հարցմանը մասնակցել են Հայաստանից 18 տարին լրացած 1505 քաղաքացի, ինչպես նաև բռնի տեղահանված անձինք Լեռնային Ղարաբաղից։ Ըստ հրապարակված տվյալների՝ հարցման ստույգության սխալի միջակայքը չի գերազանցել ±2.5 տոկոսային կետը ամբողջ ընտրանքի համար։

22 Июль 2025 - 13:36 AMT
По результатам телефонного опроса, проведенного Международным республиканским институтом (IRI), 17% респондентов заявили, что проголосовали бы за правящую фракцию «Гражданский договор», если бы выборы в парламент Армении состоялись в ближайшее воскресенье.
4% выразили поддержку оппозиционному блоку «Армения», 2% — Роберту Кочаряну, по 1% — альянсу «Мой шаг», партии «Республика» во главе с Арамом Саркисяном, партии «Дашнакцутюн» и блоку «Честь имею», сообщает «Арменпресс».
Согласно тем же данным, 12% опрошенных заявили, что в день выборов испортят бюллетень, 28% — что вообще не будут участвовать в голосовании, а 22% не дали однозначного ответа.
Опрос проводился по телефону с 16 по 26 июня 2025 года. В нем приняли участие 1505 граждан Армении в возрасте от 18 лет, включая вынужденно перемещенных лиц из Нагорного Карабаха. Предельная погрешность не превышает ±2,5 процентных пункта для всей выборки.