Անցյալ տարի Երեւանի «Էրեբունի» եւ Սանքտ Պետերբուրգի «Էրմիտաժ» թանգարանները պայմանավորվել են կազմել եւ հրատարակել եվրոպական թանգարաններում պահվող Ուրարտուի ժամանակաշրջանի 2 լուսանկարչական կատալոգ:
«Արդեն 3 ամիս է, ինչ աշխատանք է տարվում այդ ուղղությամբ: Այդ ընթացքում կազմվել է նաեւ հավաքածուն, որտեղ ընդգրկված է շուրջ 10 000 լուսանկար: Սակայն վերջնական արդյունքին հասնելու համար դեռեւս շատ կա` կատալոգները կհրատարակվեն 2-3 տարուց»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել «Էրեբունի» թանգարանի տնօրեն Աշոտ Փիլիպոսյանը:
Նրա խոսքերով, ռուսական կողմն իր վրա է վերցրել ծախսերի մի մասը եւ հայկական կողմը կհրատարակի տպաքանակի կեսը:

В прошлом году музеи “Эребуни” (Ереван) и “Эрмитаж” (Санкт-Петербург) договорились составить и издать 2 фотокаталога экспонатов времен Урарту, хранящихся в европейских музеях.
“Уже 3 месяца как ведутся работы по определению критериев составления и издания каталогов. За это време также была составлена коллекция, в которую входят более чем 10000 фотографий. Но для достижения окончательных результатов еще далеко – каталоги будут изданы через 2-3 года”, – сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net директор музея “Эребуни” Ашот Пилипосян.
По его словам, российская сторона взяла на себя часть затрат и армянской стороне достанется половина тиража.