«Սրբազան պայքարի» առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը ՔԿՀ–ից իր ուղերձում նշել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարող է իրեն հաղթել, մյուսին հաղթել, «բայց Եկեղեցուն չի հաղթելու, չի կարող հաղթել»։
«Անհնար է դա։ Որովհետև հավատքի վեմի վրա է հիմնված ամեն ինչ, և որևէ ձևով, որևէ կերպով, որևէ մեկը չի կարողացել և չի էլ կարող հաղթահարել դա։Չարի՛ք, լավ լսիր։ Ինչ էլ որ սարքելու լինես, ինչ էլ որ ուզում ես անել, քեզ շատ քիչ ժամանակ է մնացել»,–գրել է նա։
Մեկ այլ գրառման մեջ նա անդրադարձել է այն հանգամանքին, որ քահանայական ձեռնադրության 30-րդ տարեդարձն անցկացնում է կալանավայրում, ինչն «ամենավատ երազում անգամ չէի կարող պատկերացնել»։
«Այսօր լրացավ քահանայական ձեռնադրությանս 30-րդ տարեդարձը… «ազատ ու անկախ» Հայաստանի կալանավայրերից մեկում։ Ամենավատ երազում անգամ չէի կարող պատկերացնել, որ կհասնեմ այս հանգրվանին։ Սակայն, մյուս կողմից էլ ներկայիս աղետի՝ բոլոր առումներով աղետի պայմաններում, չէի էլ կարող պատկերացնել այլ վայրում գտնվելս։ Դեռ 1988թ.-ից 17-ամյա երիտասարդ լինելով պայքարել ու կռվել եմ ազատ, անկախ, ինքնիշխան, իր ազատագրված Արցախով՝ մեծ և հզոր, ազգերի շարքին վեհորեն քայլող Հայաստանիս համար։
1995թ.-ին Սուրբ Էջմիածնի Սուրբ Սեղանի առջև օծվելով ՊԱԿ-ի բանտերում նահատակված Բագրատ արք. Վարդազարյանի անունով՝ ուխտեցի ծառայել Աստծո փառքի և իմ համբուրելի ժողովրդի շահի համար, ում սիրել եմ իմ կյանքից առավել»,–գրել է նա։
Սրբազանը նշել է, որ «ճշմարտությունը բռնաբարված է, արդարությունը՝ կողոպտված, սերը՝ քայքայված, հավատքը՝ խոցված, հույսը՝ բեկված»։
«Այս բոլորով հանդերձ չի մեռել մեր կամքը, անսասան հավատքը, չեն կարող սպանել մեր ձգտումներն, իղձերն ու երազները կերտելու և վերածնելու, ապաքինելու և վերստին կենսավորելու մեր Մոր՝ Մայր Հայաստանի կյանքն ու ընթացքը, և որ մեր կյանքից անպայման ու անխուսափելիորեն «կհալչի մեղքը, կհալածվեն դևերը, կջնջվեն հանցանքները, կխզվեն կապանքները, կխորտակվեն շղթաները, կբժշկվեն հարվածները, կվերանա ապականությունը, կչքանա տխրությունը, կփախնի խավարը, կմեկնի մեգը, կմերժվի մառախուղը, կփարատվի մռայլությունը, կվերանա մութը, կգնա գիշերը, կցրվի տագնապը, կչքանա չարիքը, կհալածվի հուսահատությունը… կթագավորի Աստծո ամենակարող ձեռքը»։
Փառք քեզ Տեր ամեն բանի համար, որովհետև ես հաշտ եմ իմ հայրերի և եղբայրների ու քրոջս հետ լինել կալանքի և խաչի ճանապարհում և մնալ Քեզ հետ, քան ուրացողների հետ բաժին ունենալ։
Քեզ եմ հանձնել իմ անձը ու չեմ զղջացել՝ Աստված իմ և Թագավոր իմ, Կյանք իմ և Ապավեն իմ, Հույս իմ և Վստահություն իմ՝ Հիսուս Քրիստոս Աստվածդ ամենքի։
Այո՛, ես անսակարկ և անհողդողդ հավատում եմ և ապրում եմ Հոգևոր Հայաստանի, Տաճարի և Եռագույնի Հաղթանակով։ Եվ այդ Հաղթանակն այլընտրանք չունի…»,–ասվում է ուղերձում։

From prison, Archbishop Bagrat Galstanyan, leader of the Sacred Struggle movement, stated that Prime Minister Nikol Pashinyan "may defeat me or others, but he will not and cannot defeat the Church."
“It’s impossible,” the archbishop wrote. “Everything is built on the rock of faith, and no one has ever overcome it. Evil, hear me clearly: whatever you try, your time is almost up.”
In a separate post, he reflected on marking the 30th anniversary of his ordination in prison, something he “could never have imagined, even in the worst dream.”
“Today marks 30 years since my ordination… in one of the prisons of ‘free and independent’ Armenia. I never imagined reaching this point. Yet under the current catastrophe—catastrophic in every sense—I couldn’t imagine being anywhere else.
Since 1988, as a 17-year-old, I have fought for a free, independent, sovereign Armenia with a liberated Artsakh, walking proudly among nations.
In 1995, standing before the Holy Altar of Echmiadzin, anointed in the name of martyr Archbishop Bagrat Vardazaryan, I vowed to serve the glory of God and the well-being of my beloved people, whom I’ve loved more than life.”
He added that truth is “violated, justice robbed, love shattered, faith wounded, hope broken.”
“Yet our will is not dead. Our unshakable faith and dreams to rebuild, revive, and heal Mother Armenia cannot be destroyed. Sin will melt, demons flee, crimes erase, chains break, wounds heal, and God's mighty hand will reign.”
“Glory to You, Lord, for everything. I would rather walk the path of captivity and the cross with You than stand with the deniers. I have given myself to You without regret—my God, my King, my Life, my Shelter, my Hope, my Trust, Jesus Christ, God of all.
Yes, I unwaveringly believe in and live by the victory of Spiritual Armenia, the Temple, and the Tricolor. And that victory has no alternative.”
On the morning of June 25, law enforcement launched searches targeting supporters of the Sacred Struggle movement. The Investigative Committee alleged that the movement’s members and leaders were planning terrorist acts and a coup. Archbishop Galstanyan and 14 others were later detained for two months.