Աուդիտորների պալատի նախագահ Նաիրի Սարգսյանն ասել է, որ ՀԷՑ-ի գործով Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի (SCC) վճռի կատարումը կարող է զարգանալ 2 սցենարով:
Նա նշել է, որ առաջին սցենարը իրավական ճանապարհն է, որի դեպքում պետք է առաջնորդվել այն փաստով, որ միջազգային դատարանի վճիռը ենթակա է պարտադիր կատարման, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հետևաբար, վճռի առկայության պարագայում պետք է գնան ՀՀ արդարադատության նախարարության պետական ռեգիստրի գործակալություն և իրականացնեն կառավարչի փոփոխություն, որպեսզի ՀԷՑ-ը շարունակի իր բնականոն աշխատանքը հենց այսօրվանից սկսած»,– ասել է Սարգսյանը։
Ըստ նրա՝ մյուս սցենարը կարող է իշխանությունների կողմից ուժային մեթոդների կիրառումն լինել։
«Այսինքն՝ զուտ ուժային կամ նիկոլփաշինյանական ձևաչափով առաջնորդվելը։ Հնարավոր է, որ դեռևս որոշակի ժամանակահատված արհեստական խոչընդոտներ ստեղծեն։ Իհարկե, այդ խոչընդոտներն էլ ենթակա են իրավական պատժի և գնահատականի»,– հավելել է Աուդիտորների պալատի նախագահը։
Գործարար Սամվել Կարապետյանի պաշտպանական խումբը հայտնել է՝ նա հաղթել է ՀՀ կառավարության դեմ արբիտրաժային հրատապ գործը։ Պաշտոնական Երևանի արձագանքել է՝ նշվելով, որ Հայաստանը պարտավոր է հետևել ինչպես ներքին օրենսդրությանը, այնպես էլ միջազգային պայմանավորվածություններին, որոնք կարգավորում են արբիտրաժային որոշումների ճանաչման և կիրառման կարգը։
Հուլիսի 18-ին ՀԾԿՀ-ն նոր ժամանակավոր կառավարիչ էր նշանակել՝ կառավարության կողմից վերահսկողության ծառայության նախկին ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը։ Միաժամանակ հանձնաժողովը վարույթ է սկսել ընկերության նկատմամբ՝ կառավարության հաղորդման հիման վրա։

23 Июль 2025 - 14:21 AMT
Председатель Палаты аудиторов Армении Наири Саргсян заявил, что решение Арбитражного института Торговой палаты Стокгольма (SCC) по делу Электрических сетей Армении (ЭСА) должно быть исполнено, и необходимо сменить руководство компании.
Он обозначил два возможных сценария исполнения арбитражного решения. Первый — правовой путь, при котором международное решение подлежит обязательному исполнению. «Следовательно, в условиях наличия решения следует направиться в Агентство госрегистра Министерства юстиции РА и осуществить смену управляющего, чтобы с сегодняшнего дня ЭСА продолжила нормальную работу», — заявил Саргсян в беседе со «Спутник Армения».
Второй сценарий, по его мнению, связан с применением силовых методов со стороны властей. «То есть ориентироваться исключительно на силовой или "пашиняновский" формат. Возможно, на какое-то время будут создаваться искусственные препятствия. Но и эти препятствия подлежат юридической оценке и наказанию», — добавил он.
Ранее защита бизнесмена Самвела Карапетяна сообщила, что он выиграл срочное арбитражное дело против правительства Армении. В ответ официальный Ереван отметил, что страна обязана соблюдать как внутреннее законодательство, так и международные соглашения, регулирующие признание и исполнение арбитражных решений.
18 июля Комиссия по регулированию общественных услуг Армении назначила временным управляющим компании Романоcа Петросяна, бывшего главу правительственной контрольной службы. Одновременно комиссия начала административное производство в отношении ЭСА по представлению правительства.