Հուլիսի 24–ին ՌԴ Ամուրի մարզում, ռադարներից անհետացել է Ան‑24 ուղևորատար ինքնաթիռը, որը թռչում էր Խաբարովսկ–Բլագովեցչենսկ–Տինդա երթուղով։
Ան‑24–ը պատրաստվում էր վայրէջքի, սակայն, չի կարողացել վայրէջք կատարել առաջին փորձից և գնացել է երկրորդ պտույտի, այնուհետև անջատվել է կապը։ Ինքնաթիռում 49 մարդ է եղել, հայտնել է Meduza-ն։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ որոնման ժամանակ փրկարարները հայտնաբերել են անհետացած Ան‑24 ինքնաթիռի բեկորները, հայտնում է Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Ռոսավիացիայի Մի-8 ուղղաթիռը որոնողական աշխատանքների ընթացքում հայտնաբերել է ինքնաթիռի ֆյուզելյաժը, առկա է բռնկում։ Փրկարարներն ուղևորվում են դեպքի վայր», — ասված է հաղորդագրության մեջ։
Արտակարգ ծառայությունները հայտնաբերել են ինքնաթիռը լեռնային լանջին՝ Տինդայից մոտ 15 կմ հեռավորության վրա։ Տարածքը դժվարանցանելի է։ Նախնական տեղեկություններով՝ ողջ մնացածներ չկան։
«Անգարա» ավիաընկերության ինքնաթիռը Բլագովեշչենսկից Տինդա է մեկնել տեղական ժամանակով 12:58-ին։ Կապը կորսվել է այն բանից հետո, երբ ինքնաթիռը չի կարողացել վայրէջք կատարել ու անցել է երկրորդ պտույտի։ Ամուրի մարզպետ Վասիլի Օռլովը հայտնել է, որ ինքնաթիռում եղել է 43 ուղևոր՝ որոնցից 5-ը՝ երեխա, և 6 անձնակազմի անդամ։ Վթարի շրջանում եղանակը եղել է անբարենպաստ, ինչի պատճառով թռիչքը ուշացվել է։
Դատախազությունը սկսել է միջադեպի քննությունը, իսկ ՌԴ Քննչական կոմիտեն հարուցել է քրեական գործ՝ ավիացիոն անվտանգության կանոնների խախտման հոդվածով։

24 Июль 2025 - 07:46 AMT
24 июля в Амурской области Российской Федерации с радаров исчез пассажирский самолет Ан-24, следовавший по маршруту Хабаровск — Благовещенск — Тында.
Самолет готовился к посадке, но не смог приземлиться с первого раза, после чего ушел на второй круг и пропала связь. Как сообщает «Медуза», на борту находились 49 человек.
Позже стало известно, что в ходе поисковой операции спасатели обнаружили обломки пропавшего самолета Ан-24. Об этом сообщает Министерство по чрезвычайным ситуациям РФ, передает РИА Новости. По информации ведомства, вертолет Ми-8 «Росавиации» обнаружил фюзеляж самолета, в районе крушения зафиксировано возгорание. К месту происшествия направлены спасатели.
Обломки были найдены на склоне горы примерно в 15 километрах от города Тында. Местность труднопроходимая. По предварительным данным, выживших нет.
Самолет авиакомпании «Ангара» вылетел из Благовещенска в Тынду в 12:58 по местному времени. Связь была потеряна после неудачной попытки посадки и ухода на второй круг. Губернатор Амурской области Василий Орлов сообщил, что на борту находились 43 пассажира, в том числе 5 детей, и 6 членов экипажа. Полет был задержан из-за неблагоприятных погодных условий.
Прокуратура начала проверку инцидента, Следственный комитет РФ возбудил уголовное дело по статье о нарушении правил безопасности полетов.