Հուլիսի 24–ին ՌԴ Ամուրի մարզում, ռադարներից անհետացել է Ան‑24 ուղևորատար ինքնաթիռը, որը թռչում էր Խաբարովսկ–Բլագովեցչենսկ–Տինդա երթուղով։
Ան‑24–ը պատրաստվում էր վայրէջքի, սակայն, չի կարողացել վայրէջք կատարել առաջին փորձից և գնացել է երկրորդ պտույտի, այնուհետև անջատվել է կապը։ Ինքնաթիռում 49 մարդ է եղել, հայտնել է Meduza-ն։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ որոնման ժամանակ փրկարարները հայտնաբերել են անհետացած Ան‑24 ինքնաթիռի բեկորները, հայտնում է Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Ռոսավիացիայի Մի-8 ուղղաթիռը որոնողական աշխատանքների ընթացքում հայտնաբերել է ինքնաթիռի ֆյուզելյաժը, առկա է բռնկում։ Փրկարարներն ուղևորվում են դեպքի վայր», — ասված է հաղորդագրության մեջ։
Արտակարգ ծառայությունները հայտնաբերել են ինքնաթիռը լեռնային լանջին՝ Տինդայից մոտ 15 կմ հեռավորության վրա։ Տարածքը դժվարանցանելի է։ Նախնական տեղեկություններով՝ ողջ մնացածներ չկան։
«Անգարա» ավիաընկերության ինքնաթիռը Բլագովեշչենսկից Տինդա է մեկնել տեղական ժամանակով 12:58-ին։ Կապը կորսվել է այն բանից հետո, երբ ինքնաթիռը չի կարողացել վայրէջք կատարել ու անցել է երկրորդ պտույտի։ Ամուրի մարզպետ Վասիլի Օռլովը հայտնել է, որ ինքնաթիռում եղել է 43 ուղևոր՝ որոնցից 5-ը՝ երեխա, և 6 անձնակազմի անդամ։ Վթարի շրջանում եղանակը եղել է անբարենպաստ, ինչի պատճառով թռիչքը ուշացվել է։
Դատախազությունը սկսել է միջադեպի քննությունը, իսկ ՌԴ Քննչական կոմիտեն հարուցել է քրեական գործ՝ ավիացիոն անվտանգության կանոնների խախտման հոդվածով։

On July 24, an An-24 passenger aircraft disappeared from radar while flying the Khabarovsk–Blagoveshchensk–Tynda route in Russia's Amur region.
The plane, which was approaching for landing, failed to touch down on its first attempt and initiated a second approach before losing contact. According to Meduza, 49 people were on board.
Later, emergency services discovered debris from the missing An-24, according to Russia's Ministry of Emergency Situations, as reported by RIA Novosti. A Mi-8 helicopter from Rosaviatsia located the fuselage during search operations. A fire had broken out at the crash site, and rescuers were dispatched.
The wreckage was found on a mountainside approximately 15 kilometers from Tynda in a hard-to-reach area. Preliminary reports indicate there are no survivors.
The aircraft, operated by Angara Airlines, departed Blagoveshchensk for Tynda at 12:58 local time. Communication was lost after the failed landing attempt. Amur Governor Vasily Orlov stated that 43 passengers, including five children, and six crew members were on board. Poor weather conditions had already delayed the flight.
Russia’s Prosecutor General’s Office has launched an investigation, and the Investigative Committee has opened a criminal case under violations of aviation safety regulations.