Բյուրականի հոգևոր հովիվ Տեր Վրթանես Բաղալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում դիմել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և ՀՀ պետական իշխանությունների ղեկավար մարմիններին՝ նշելով, որ «Վեհարանի հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն, առավել ևս՝ ապօրինի ուժով ներխուժում, կնշանակի ոչ միայն իրավական հանցագործություն, այլև սրբապղծություն և Աստծո դեմ ելք»։
Նա հավելել է, որ «Վեհարան ապօրինի ներխուժման հետևանքների համար պատասխանատվությունը կընկնի ներխուժման հիմնական համակարգող Նիկոլ Փաշինյանի, ուժային կառույցների ղեկավարների, աշխատակիցների ու բոլոր հանցակիցների վրա»։
«Վերջին օրերին հասարակական դաշտում հնչում են մտահոգիչ հայտարարություններ և տեղեկություններ, թե հնարավոր է Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները վարչապետի լիազորությունների չարաշահման արդյունքում ձեռնարկեն ուժային ներխուժում Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Վեհարանի տարածք։
Այս հայտարարությունը նպատակ ունի կանխել նմանատիպ անօրինական և սրբապիղծ քայլը, հիշեցնելով դրա՝ սահմանադրական և միջազգային իրավական հետևանքները, ինչպես նաև դրա ծանր հոգևոր-բարոյական պատասխանատվությունը։
Նիկոլ Փաշինյան, վերջինիս կամակատարներ և առիթից օգտվել փորձող հակաեկեղեցական խմբավորումներ․
Վեհարանը ոչ միայն վարչական շենք է, այլ՝ Սուրբ Էջմիածնի սիրտը, մեր ժողովրդի հավատի ու հոգևոր ինքնության դարավոր օջախը։ Վեհարանի վրա ցանկացած ոտնձգություն, առավել ևս՝ ապօրինի ուժով ներխուժում, կնշանակի ոչ միայն իրավական հանցագործություն, այլև սրբապղծություն և Աստծո դեմ ելք։»
Տեր Վրթանեսը, հղում անելով ՀՀ Սահմանադրությանը, հիշեցրել է, որ նման գործողությունները կխախտեն ոչ միայն Հիմնական օրենքի մի շարք հոդվածներ, այլ նաև միջազգային փաստաթղթերով ամրագրված կրոնական ազատությունների և սրբավայրերի անձեռնմխելիության սկզբունքները։
«Կոչ եմ անում՝ Հրաժարվել ցանկացած քայլից, որ կարող է պառակտել հայ ժողովրդին և թուլացնել նրա հոգևոր հիմքերը։
Հիշել, որ իշխանությունը երկրային է և ժամանակավոր, մինչդեռ Եկեղեցին և հավատքը՝ հավիտենական։
Հարգել ինչպես ՀՀ Սահմանադրությունը, այնպես էլ միջազգային պայմանագրերը և ձեռնպահ մնալ Եկեղեցու գործերին ապօրինի միջամտելուց։
Եթե այս կոչը անտեսվի և իրականացվի հարձակում Վեհարանի վրա, ապա դա ոչ միայն օրենքի առջև հանցանք է լինելու, այլև պատմության ու հավիտենության առջև անջնջելի խարան։
Ձեր անունը հիշատակվելու է ոչ թե շինարարների, այլ՝ քանդողների շարքում։
Աղոթում ենք, որ Տերը լուսավորի ձեր սրտերը և առաջնորդի դեպի արդարություն ու սրբության գիտակցում՝ հանուն մեր ժողովրդի միասնության և սրբությունների պահպանման։ Ապօրինի ներխուժման հետևանքների համար պատասխանատվությունը կընկնի ներխուժման հիմնական համակարգող Նիկոլ Փաշինյանի, ուժային կառույցների ղեկավարների, աշխատակիցների ու բոլոր հանցակիցների վրա»,–ասվում է գրառման մեջ։

24 Июль 2025 - 12:14 AMT
Духовный пастырь Бюраканской общины Тер Вртанес Багалян в Facebook обратился к премьер-министру Армении Николу Пашиняну и руководству страны, предупредив, что «любое посягательство на Католикосат, тем более с применением незаконной силы, будет означать не только юридическое преступление, но и святотатство и восстание против Бога».
Он добавил, что «ответственность за последствия незаконного вторжения в Католикосат полностью ложится на Никола Пашиняна, силовые структуры, их сотрудников и всех соучастников».
«В последние дни в обществе звучат тревожные заявления и сведения о том, что власти Армении, злоупотребляя полномочиями премьер-министра, могут предпринять силовое вторжение на территорию Католикосата», — отметил он.
Священник подчеркнул, что данное заявление направлено на предотвращение подобного незаконного и кощунственного шага, а также на напоминание о его возможных последствиях — как с точки зрения Конституции и международного права, так и в духовно-нравственном смысле.
«Никол Пашинян, его исполнители и антицерковные группы, пытающиеся использовать момент:
Католикосат— не просто административное здание, это сердце Святого Эчмиадзина, вековой очаг веры и духовной идентичности нашего народа. Любое посягательство, тем более насильственное, — это не просто преступление, но и святотатство, восстание против Бога».
Ссылаясь на Конституцию Армении, Тер Вртанес напомнил, что подобные действия нарушат не только ряд ее положений, но и принципы международного права о свободе вероисповедания и неприкосновенности святынь.
«Призываю отказаться от любых шагов, которые могут разделить армянский народ и ослабить его духовную основу.
Помните: власть — временная и земная, а Церковь и вера — вечные.
Уважайте Конституцию Армении и международные соглашения, и воздержитесь от незаконного вмешательства в дела Церкви.
Если этот призыв будет проигнорирован, и произойдёт нападение на Вехаран, это будет не только преступление перед законом, но и несмываемое пятно перед историей и вечностью.
Ваше имя будет упомянуто не среди строителей, а среди разрушителей.
Мы молимся, чтобы Господь просветил ваши сердца и направил вас к правде и святости — ради единства нашего народа и сохранения святынь. Ответственность за любые последствия незаконного вторжения будет возложена на Никола Пашиняна, глав силовых ведомств, их сотрудников и всех соучастников», — говорится в заявлении.
На пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос, как он собирается «освободить» Католикосат, заявил: «освободят так же, как Армения была освобождена от Сержа Саргсяна в 2018 году». Позже он призвал готовиться к «Великой духовной встрече на центральной площади Эчмиадзина».