2025 թվականի ամառային զորակոչի ժամկետը երկարաձգվել է մինչև օգոստոսի 15-ը։ Գործադիրը որոշում է ընդունել։
Զինված ուժերում պարտադիր կամ այլընտրանքային զինվորական ծառայության ենթակա քաղաքացիների համալրումը, կառավարության 2025 թվականի ապրիլի 17-ի թիվ 422-Ն որոշմամբ, նախատեսված է եղել իրականացնել 2025 թվականի հունիսի 23-ից մինչև հուլիսի 31-ը ներառյալ։ Պաշտպանության նախարարությունը պարզաբանել է, որ ներկայում չեն հասցրել իրականացնել բոլոր նորակոչիկների բժշկական հետազոտությունները՝ սահմանված ժամանակահատվածում։
«Զորակոչի ենթակա քաղաքացիների բժշկական հետազոտման հավելյալ ծավալները հաշվի առնելով՝ ս.թ. հուլիսի 31-ի դրությամբ հնարավոր չի լինելու ավարտել քաղաքացիների պատշաճ փորձաքննությունը և դրանց արդյունքներով զորակոչի ենթակա կամ ոչ ենթակա լինելու հանգամանքի որոշման գործընթացը: Այդ կապակցությամբ, և 2025 թվականի ամառային զորակոչին ենթակա քաղաքացիներին անհարկի տարկետումներ տրամադրելու կամ նրանց բժշկական փորձաքննությունը ձմեռային զորակոչ տեղափոխելու դեպքերը բացառելու նպատակով, անհրաժեշտություն է առաջացել զորակոչի անցկացման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2025 թվականի օգոստոսի 15-ը ներառյալ»,- նշված է ՊՆ-ի հիմնավորման մեջ։

Срок летнего призыва 2025 года в Армении продлен до 15 августа. Соответствующее решение приняло правительство.
Согласно постановлению правительства № 422-Н от 17 апреля 2025 года, комплектование граждан на обязательную или альтернативную военную службу должно было проходить с 23 июня по 31 июля включительно. Однако в Министерстве обороны пояснили, что не успели завершить медицинские обследования всех подлежащих призыву граждан.
«Учитывая дополнительный объем медицинских обследований призывников, по состоянию на 31 июля текущего года невозможно будет завершить их надлежащую экспертизу и определить пригодность или непригодность к призыву. С целью избежать необоснованных отсрочек или переноса обследований на зимний призыв, возникла необходимость продлить срок летнего призыва до 15 августа 2025 года включительно», — говорится в обосновании Минобороны.