2025 թվականի ամառային զորակոչի ժամկետը երկարաձգվել է մինչև օգոստոսի 15-ը։ Գործադիրը որոշում է ընդունել։
Զինված ուժերում պարտադիր կամ այլընտրանքային զինվորական ծառայության ենթակա քաղաքացիների համալրումը, կառավարության 2025 թվականի ապրիլի 17-ի թիվ 422-Ն որոշմամբ, նախատեսված է եղել իրականացնել 2025 թվականի հունիսի 23-ից մինչև հուլիսի 31-ը ներառյալ։ Պաշտպանության նախարարությունը պարզաբանել է, որ ներկայում չեն հասցրել իրականացնել բոլոր նորակոչիկների բժշկական հետազոտությունները՝ սահմանված ժամանակահատվածում։
«Զորակոչի ենթակա քաղաքացիների բժշկական հետազոտման հավելյալ ծավալները հաշվի առնելով՝ ս.թ. հուլիսի 31-ի դրությամբ հնարավոր չի լինելու ավարտել քաղաքացիների պատշաճ փորձաքննությունը և դրանց արդյունքներով զորակոչի ենթակա կամ ոչ ենթակա լինելու հանգամանքի որոշման գործընթացը: Այդ կապակցությամբ, և 2025 թվականի ամառային զորակոչին ենթակա քաղաքացիներին անհարկի տարկետումներ տրամադրելու կամ նրանց բժշկական փորձաքննությունը ձմեռային զորակոչ տեղափոխելու դեպքերը բացառելու նպատակով, անհրաժեշտություն է առաջացել զորակոչի անցկացման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2025 թվականի օգոստոսի 15-ը ներառյալ»,- նշված է ՊՆ-ի հիմնավորման մեջ։

The 2025 summer conscription period in Armenia has been extended until August 15. The government approved the decision.
According to the April 17 government decree No. 422-N, the original conscription period for mandatory or alternative military service was scheduled from June 23 to July 31, 2025. However, the Defense Ministry clarified that it was unable to complete medical evaluations for all draftees within that timeframe.
"Given the increased volume of medical assessments for conscripts, it will not be possible to complete proper evaluations and determine draft eligibility by July 31, 2025. To avoid unnecessary deferrals or transferring medical examinations to the winter draft period, it has become necessary to extend the current conscription timeline through August 15, 2025," the ministry’s justification reads.