Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել սրբազանի պաշտպանական թիմը ներկայացրել է միջնորդություն՝ առաջարկելով վերացնել կամ մեղմել կալանքը՝ հիմնվելով քրեական վարույթի ընթացիկ փուլում առաջացած իրավական նոր հանգամանքների վրա։
Նշվում է, որ վերացել են պաշտպանյալին կալանքի տակ պահելու թե՛ հիմքերը, թե՛ անհրաժեշտությունը, ուստի դատախազը կարող է վերացնել կամ փոփոխել դատարանի կողմից ընտրված կալանքը:
Միջնորդության մեջ ներկայացվել են մասնավորապես հետևյալ հիմնավորումները. «….Հուլիսի 23-ին ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչության պետի տեղակալ Վ. Մխիթարյանի կողմից ծանուցվել ենք, որ Միքայել (Գևորգ) Արտաշեսի Աջապահյանի կողմից իշխանությունը զավթելու և սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվում է: Հրավիրվել ենք 2025 թվականի հուլիսի 24-ին վարույթի նյութերին ծանոթանալու:
Հարկ է նշել, որ դատարանի որոշմամբ կալանավորումը պայմանավորված էր երկու հիմքով՝ խոչընդոտելու և հանցանք կատարելու:
Չխորանալով դրանց հիմնավորվածության մեջ՝ հարկ է արձանագրել, որ նախաքննության ավարտման փաստի ուժով արդեն կարելի է պնդել, որ վարույթի ընթացքին խոչընդոտելու ռիսկը հասցված է նվազագույնի, իսկ իրատեսական դաշտում՝ այն ի սկզբանե զրոյական էր: Այժմ, նախաքննական մարմինը գտել է, որ անխոչընդոտ հավաքել է այն բոլոր հնարավոր ապացույցները, որոնց հիման վրա քննիչի կարծիքով մեծապես հավանական է մեղադրանքի հաստատումը:
Հետևաբար քրեական վարույթի շրջանակում ապացույցներ հավաքելու կամ բացահայտումներ անելու գործընթացն ինքնին ավարտվելով՝ ավարտվել է նաև դրանց խոչընդոտելու ռիսկի դրսևորման հնարավորությունը: Այս մասով կալանքը կիրառելու անհրաժեշտությունը հիմնավորող այս հիմքը վերացել է:
Մյուս հիմքը վերաբերում էր նոր հանցանք կատարելուն, այնսինքն՝ կրկին «կոչեր հնչեցնելու հնարավորությանը»:
Այստեղ հարկ է նշել, որ ի սկզբանե այս հիմքի համար կալանքը հանդիսացել է ոչ պիտանի միջոց, քանի որ բանտի պատերով խոսք բացառել հնարավոր չէ: Դրա լավագույն ապացույցը Սրբազանի կողմից կալանավորված վիճակում մինչ այժմ տարաբնույթ հայտարարություններ անելն էր, որը ցույց է տալիս և ապացուցում, որ եթե իրականում նման ցանկություն լինի, ապա դրան խոչընդոտող որևէ հանգամանք առկա չէ, ուստի կալանքն այս իմաստով քրեադատավարական խնդիր չի լուծում, այլ դառնում է աննպատակ և ակամա վերածվում է ազատ խոսքի համար պատժի: Գտնում ենք, որ արդեն միայն այս վերացական հիմքով կալանքի կիրառման անհրաժեշտությունը նույնպես վերացել է»:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 117-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն. «Մինչդատական վարույթում դատարանի կիրառած խափանման միջոցը կարող է փոխել կամ վերացնել հսկող դատախազը(…)»:
Պաշտպանները նշել են նաև, որ տեսականորեն հնարավոր նվազագույն ռիսկերը կարելի է ապահովել այլընտրանքային խափանման միջոցներով՝ առաջնորդվելով նվազագույնի սկզբունքով: Այս իմաստով պատրաստակամություն կա թե գրավի, թե մնացած միջոցների, այդ թվում՝ համակցված կիրառման:

24 Июль 2025 - 15:18 AMT
Адвокаты главы Ширакской епархии епископа Микаэла Аджапахяна подали ходатайство об отмене или смягчении меры пресечения, ссылаясь на новые правовые обстоятельства, возникшие на текущем этапе уголовного производства.
По словам защиты, отпали как основания, так и необходимость содержания под стражей, в связи с чем прокурор может отменить или изменить применённую судом меру.
В ходатайстве отмечается, что 23 июля заместитель начальника управления по расследованию общих и избирательных преступлений Следственного комитета Армении В. Мхитарян уведомил, что предварительное следствие по делу о публичных призывах епископа Микаэла (Геворга) Арташесовича Аджапахяна к захвату власти и насильственному свержению конституционного строя подходит к завершению. Защита приглашена ознакомиться с материалами 24 июля 2025 года.
Подчёркивается, что поскольку следствие завершено, риск вмешательства в процесс минимален и изначально был фактически нулевым. Следственный орган считает, что собраны все необходимые доказательства, на основании которых, по мнению следователя, обвинение может быть подтверждено.
Следовательно, завершение сбора доказательств автоматически устраняет необходимость в применении ареста как меры, предотвращающей вмешательство.
Вторым основанием для ареста была возможность совершения нового преступления, то есть повторных призывов. Однако защита утверждает, что арест неэффективен в этом аспекте, так как даже находясь за решёткой, епископ делал различные заявления. Это доказывает, что если бы была реальная воля продолжить, то препятствий не существовало бы. Таким образом, мера превращается в наказание за свободу слова, а не решает процессуальные задачи.
Согласно части 2 статьи 117 Уголовно-процессуального кодекса Армении: «Мера пресечения, применённая судом в досудебном производстве, может быть изменена или отменена надзирающим прокурором (…)».
Адвокаты также подчеркнули, что теоретически возможные минимальные риски могут быть устранены альтернативными мерами, включая залог или их комбинацию, в соответствии с принципом минимального вмешательства.
Утром 27 июня около 30 человек в масках ворвались в резиденцию главы Ширакской епархии. Епископ Микаэл Аджапахян в тот момент находился в Эчмиадзине на духовном собрании. Позже он сам явился в СК и по решению суда был арестован на два месяца. В отношении Аджапахяна возбуждено уголовное дело по статье о публичных призывах к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному свержению конституционного строя.