«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի հաստատած իրավական ակտերի հիմքով ընկերության բարձրագույն ղեկավարության կազմում կատարվել են մի շարք կադրային փոփոխություններ։ Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Մասնավորապես՝ «ՀԷՑ» ՓԲԸ-ի Գլխավոր տնօրենի տեղակալ, Իրացման տնօրեն է նշանակվել՝ Լևոն Օհանեսյանը (պետական կառավարման համակարգի և մասնավոր ոլորտներում մոտ 25 տարվա մասնագիտական փորձ).
«ՀԷՑ» ՓԲԸ-ի Գլխավոր տնօրենի տեղակալ, Էկոնոմիկայի և ֆինանսների տնօրեն է նշանակվել՝ Արմեն Շահնազարյանը (պետական կառավարման համակարգի ֆինանսական և մասնավոր ոլորտներում մոտ 25 տարվա մասնագիտական փորձ).
«ՀԷՑ» ՓԲԸ-ի Գլխավոր տնօրենի տեղակալ, Անվտանգության և վերահսկողության տնօրեն է նշանակվել՝ Դավիթ Սարգսյանը (պետական կառավարման համակարգի և անվտանգային ոլորտներում մոտ 25 տարվա մասնագիտական փորձ).
«ՀԷՑ» ՓԲԸ-ի Իրացման տնօրենի տեղակալ, Երևան քաղաքի էներգաիրացման սպասարկման տնօրեն է նշանակվել՝ Արման Սմբատյանը (պետական կառավարման համակարգի և մասնավոր ոլորտներում մոտ 20 տարվա մասնագիտական փորձ):
Նշվում է, որ «ՀԷՑ» ՓԲԸ-ի ժամանակավոր կառավարչի լիազորությունների ժամկետներում վերջինիս կողմից իրականացվելիք գործողությունների նպատակներն են՝ միտումնավոր եղանակով էներգետիկ ճգնաժամի ստեղծման ռիսկերի կանխարգելումը, հանրային կարգի ապահովումը, պետական անվտանգությանը սպառնացող հնարավոր ռիսկերի վերացումը, ՀԷՑ-ում տեղի ունեցած չարաշահումների քողարկման բացառումը և հետագա չարաշահումների կանխարգելումը:

24 Июль 2025 - 15:25 AMT
Временный управляющий закрытым акционерным обществом «Электрические сети Армении» (ЭСА) Романос Петросян провел ряд кадровых изменений в составе высшего руководства компании на основании утвержденных им правовых актов. Об этом он сообщил на своей странице в Facebook.
• Левон Оганесян, обладающий около 25-летним опытом работы в системе государственного управления и частном секторе, назначен заместителем генерального директора – директором по сбыту.
• Армен Шахназаран, с аналогичным опытом в финансовой и частной сферах, назначен заместителем генерального директора – директором по экономике и финансам.
• Давид Саргсян, имеющий значительный стаж в госуправлении и сфере безопасности, назначен заместителем генерального директора – директором по безопасности и контролю.
• Арман Смбатян, обладающий примерно 20-летним опытом, назначен заместителем директора по сбыту – директором по обслуживанию энергоcбыта города Еревана.
Отмечается, что цели, преследуемые временным управляющим в период его полномочий, заключаются в «предотвращении намеренного создания энергетического кризиса, обеспечении общественного порядка, устранении угроз государственной безопасности, исключении сокрытия злоупотреблений в ЭСА и недопущении новых нарушений в будущем».
Бизнесмен и меценат Самвел Карапетян, арестованный на два месяца, и его семья выиграли срочное арбитражное дело против правительства Армении по поводу попытки национализации ЭСА_._
22 июля 2025 года срочный арбитраж Торговой палаты Стокгольма вынес решение, обязывающее Армению не применять к ЭСА положения недавно принятых законов «Об энергетике» и «О регулирующем органе общественных услуг», а также прекратить дальнейшие шаги по возможной экспроприации компании.
Правительство Армении прокомментировало решение арбитража от 22 июля, подчеркнув, что «предмет спора отличается от целей назначения временного управляющего». В заявлении добавляется, что, несмотря на уважение к арбитражному решению, все стороны обязаны действовать в соответствии с законодательством Армении.