«Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը դատական հայց է ներկայացրել Պետական վերահսկողության ծառայության նախկին պետ, այժմ ՀԷՑ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի և ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության Արսեն Թորոսյանի դեմ, հայտնում է Factor. am-ը։
Գալստանյանը դատարանից պահանջում է նրանցից յուրաքանչյուրից բռնագանձել 3 մլն դրամ որպես ոչ նյութական վնասի հատուցում, որից 1 մլն դրամը՝ զրպարտության, 2 մլն դրամը՝ վիրավորանքի համար:
Հայտնի չէ, թե ՀԷՑ ժամանակավոր կառավարչի և իշխող ուժի պատգամավորի որ ելույթը կամ խոսքն է Գալստանյանը զրպարտություն կամ վիրավորանք համարել։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Գալստանյանը դատական հայց է ներկայացրել առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի, ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանի, ինչպես նաև մի քանի այլ հանրային գործիչների դեմ։ Նա Ալեքսանյանից պահանջում է 6 միլիոն դրամ փոխհատուցում, իսկ Անահիտ Ավանեսյանից, «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանից, նույն կուսակցության ավագանու անդամ Անի Խաչատրյանից, ԱԺ նախկին պատգամավոր Ստյոպա Սաֆարյանից և քաղաքագետ Հարություն Մկրտչյանից՝ 3-ական միլիոն դրամ։

Archbishop Bagrat Galstanyan, leader of the Sacred Struggle movement, has filed a lawsuit against Romanos Petrosyan, former head of the State Oversight Service and current interim manager of the Electric Networks of Armenia, and Arsen Torosyan, a parliament member from the ruling Civil Contract faction, Factor.am reports.
Archbishop is demanding 3 million drams in compensation from each official for non-material damages: 1 million drams for defamation and 2 million drams for insult.
Earlier, it was revealed that Archbishop Galstanyan had also filed lawsuits against Minister of Health Anahit Avanesyan, Civil Contract MP Vahagn Aleksanyan, and several other public figures. He seeks 6 million drams from Aleksanyan, and 3 million drams each from Avanesyan, Republic party leader Aram Sargsyan, party council member Ani Khachatryan, former MP Styopa Safaryan, and political analyst Harutyun Mkrtchyan.