Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ալթայի շրջանում մասնակցություն է ունեցել միջազգային բնապահպանական համաժողովին, որը նվիրված է եղել բնության պահպանության և շրջակա միջավայրի խնդիրներին։ Իր ելույթում նա նշել է, որ ՀՀ–ն ողջունում է ԵԱՏՄ պետությունների համագործակցությունը կլիմայական օրակարգի շրջանակում:
Նա նշել է, որ ՀՀ–ն գլոբալ տաքացումից ամենաշատը տուժածներից մեկն է։
«Հայաստանը լեռնային երկիր է, որի տարածքի 80%-ը կազմված է բարձրլեռնային շրջաններից: Մեր երկիրը հայտնի է իր կլիմայական գոտիների բազմազանությամբ՝ չորային մերձարևադարձայինից մինչև ալպյան: Հայաստանն ունի բուսական և կենդանական աշխարհի բազմաթիվ էնդեմիկ տեսակներ: Չորս ազգային պարկերը և երեք արգելոցները զբաղեցնում են երկրի տարածքի ավելի քան 10%-ը: Դրանց թվում է Խոսրովի արգելոցը, որի հիմքում ընկած է մարդածին անտառը, որը հիմնադրվել է 4-րդ դարում՝ որպես թագավորական որսորդավայր: Հայաստանի մարգարիտը՝ Սևանա լիճը, տարածաշրջանի ամենամեծ քաղցրահամ ջրամբարն է:
Երկրի լեռնային էկոհամակարգերը չափազանց խոցելի են կլիմայի փոփոխության նկատմամբ։ Երաշտները, հեղեղումները և վարարումներն ավելի հաճախակի են դառնում։ Չնայած Հայաստանի ածխաթթու գազի արտանետումները համաշխարհային մասշտաբով չափազանց աննշան են՝ մեր երկիրը գլոբալ տաքացումից ամենաշատ տուժածներից մեկն է։
Կլիմայի փոփոխության հետևանքներն արտահայտվում են սառցադաշտերի արագացված հալեցմամբ, տեղումների նվազմամբ, սողանքներով, հողի էրոզիայով և անապատացմամբ։ Ջրային ռեսուրսների պակասը հանգեցնում է արոտավայրերի և վարելահողերի արդյունավետության նվազման, ինչպես նաև անտառային ռեսուրսների կրճատման։ Այս համատեքստում կարևորում ենք ջրօգտագործման արդյունավետության բարձրացումը, նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրումը և կաթիլային ոռոգման ծրագրերի իրականացումը։ Այդ իսկ պատճառով Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է «Ջրային ռեսուրսների ոլորտում կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության 2022-2026 թթ. ծրագիրը»։
Մշակվել է «Կլիմայի մասին» ՀՀ օրենքի նոր նախագիծ։ Օրինագծի նպատակն է ստեղծել իրավական և ինստիտուցիոնալ հիմք երկրում կլիմայական քաղաքականության մշակման և իրականացման համար։ Ազգային կարիքներին և միջազգային պարտավորություններին ի պատասխան՝ 2021 թվականի մայիսին Կառավարությունը հաստատել է Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ազգային գործողությունների ծրագիրը և 2021-2026 թվականների միջոցառումների ցանկը՝ այդպիսով սահմանելով հարմարվողականության ռազմավարական շրջանակը և դրա պլանավորման ջանքերը երկրում՝ ապագայում մշտական և շարունակական հիմունքներով»,–ասել է Փաշինյանը:
Նա հավելել է, որ, կարևորելով կենսաբազմազանության պահպանումը, Հայաստանն իրականացնում է վայրի կենդանիների պոպուլյացիաների վերականգնման ծրագրեր:
Նշվել է, որ 2002 թվականից ի վեր Բնության համաշխարհային հիմնադրամի հետ համատեղ իրականացվող կովկասյան ընձառյուծի պոպուլյացիայի վերականգնման ծրագիրը տալիս է զգալի արդյունքներ: Արդեն իսկ արձանագրվել է այս կենդանատեսակի մշտական բնակությունը և ձագերի բազմացումը Հայաստանում, ինչը վկայում է կովկասյան ընձառյուծի բնակավայրի և սննդապահովման կայունության հասնելու մասին: Հիմնադրամի հետ համատեղ իրականացվում է նաև կովկասյան ազնվացեղ եղջերուի պոպուլյացիայի վերականգնման ծրագիրը Դիլիջանի արգելոցի տարածքում:
«Հայաստանը նաև աջակցում է ՄԱԿ-ի շրջանակներում լեռնային երկրների օրակարգին: Մենք ակտիվ մասնակցում ենք ՄԱԿ-ի շրջանակներում Լեռնային երկրների բարեկամների խմբի աշխատանքներին, որը նախաձեռնել է Ղրղզստանը: Մենք նաև միացել ենք ղրղզական կողմի «Լեռնային գործընկերության խումբ» նախաձեռնությանը՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի շրջանակներում: Մենք հույս ունենք, որ խումբը կդառնա կլիմայական համաժողովի շրջանակներում բանակցային գործընթացների ակտիվ մասնակից, որի նպատակով պատրաստ ենք ակտիվորեն նպաստել խմբի շրջանակում անհրաժեշտ օրակարգի ձևավորմանը:
Ինչպես գիտեք, Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի 17-րդ հանդիպումը՝ COP17-ը կանցկացվի Հայաստանում 2026 թվականին: Մենք ակնկալում ենք ձեր երկրների բարձր մակարդակի պատվիրակությունների, ինչպես նաև ակադեմիական և փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչների մասնակցությունը COP17-ի աշխատանքներին:
Որպես նախագահող և հյուրընկալող երկիր՝ Հայաստանը կգործադրի բոլոր ջանքերը, որպեսզի ապահովի արդյունավետ երկխոսություն, մերձեցնի կողմերի դիրքորոշումները և կայացնի հավասարակշռված և բովանդակալից որոշումներ, որոնք հաշվի կառնեն բոլոր կողմերի շահերն ու առաջնահերթությունները: Վստահ ենք, որ միասին կարող ենք զգալի ներդրում ունենալ կենսաբազմազանության պահպանման և բնական միջավայրի ռացիոնալ օգտագործման համաշխարհային ջանքերում՝ մեր մոլորակի համար համատեղ պատասխանատվության ոգուն համապատասխան»,–ասել է նա։
Այս միջոցառման շրջանակում ներկա են գտնվել նաև Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Բելառուսի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի և Թուրքմենստանի կառավարությունների ղեկավարները։

25 Июль 2025 - 08:50 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял участие в международном экологическом форуме в Алтайском крае, посвящённом охране природы и проблемам окружающей среды. В своём выступлении он приветствовал сотрудничество государств — членов Евразийского экономического союза в рамках климатической повестки.
Пашинян отметил, что Армения является одной из стран, наиболее пострадавших от глобального потепления.
«Армения — горная страна, 80% территории которой приходится на высокогорные районы. Наша страна известна разнообразием климатических зон — от засушливых субтропиков до альпийских регионов. Здесь обитает множество эндемичных видов флоры и фауны. Четыре национальных парка и три заповедника занимают более 10% территории страны. Среди них — Хосровский заповедник, основанный в IV веке как царское охотничье угодье. Озеро Севан, жемчужина Армении, — крупнейший пресноводный водоём региона.
Горные экосистемы Армении крайне уязвимы перед климатическими изменениями. Засухи, наводнения и селевые потоки учащаются. Несмотря на то что выбросы углекислого газа со стороны Армении ничтожно малы в мировом масштабе, наша страна серьёзно страдает от глобального потепления», — заявил Пашинян.
Он указал на последствия изменения климата: ускоренное таяние ледников, снижение осадков, оползни, эрозию почв и опустынивание. Нехватка водных ресурсов снижает продуктивность пастбищ и пахотных земель, а также ведёт к сокращению лесных угодий. В связи с этим приоритетами являются повышение эффективности водопользования, внедрение инновационных технологий и реализация программ капельного орошения.
Власти утвердили программу адаптации к изменениям климата в водном секторе на 2022–2026 годы. Разработан новый законопроект «О климате», целью которого является создание правовой и институциональной базы для климатической политики. В 2021 году была утверждена Национальная программа адаптации к изменениям климата и перечень мероприятий до 2026 года, что стало основой для постоянных адаптационных усилий.
Отдельное внимание уделено сохранению биоразнообразия. С 2002 года в сотрудничестве с Всемирным фондом дикой природы реализуется программа восстановления популяции кавказского леопарда. Зафиксировано его постоянное обитание и размножение на территории Армении, что свидетельствует о стабилизации среды и кормовой базы. Также осуществляется проект по восстановлению популяции кавказского благородного оленя в заповеднике Дилижан.
Пашинян отметил, что Армения поддерживает климатическую повестку горных стран в рамках ООН. Страна активно участвует в деятельности Группы друзей горных стран, инициированной Кыргызстаном, а также присоединилась к инициативе «Горное партнёрство» в рамках Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата. Армения намерена способствовать формированию соответствующей повестки дня и участию группы в переговорном процессе.
«Как известно, 17-я Конференция сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP-17) пройдёт в Армении в 2026 году. Мы ожидаем участия высокопоставленных делегаций, а также представителей научных и экспертных кругов ваших стран.
В качестве страны-хозяйки и председательствующей стороны Армения сделает всё возможное для обеспечения эффективного диалога, сближения позиций и принятия сбалансированных и содержательных решений, отражающих интересы всех сторон. Уверены, что совместными усилиями мы внесём весомый вклад в охрану биоразнообразия и рациональное использование природной среды, действуя в духе общей ответственности за нашу планету», — подчеркнул Пашинян.
В форуме участвовали главы правительств России, Казахстана, Кыргызстана, Беларуси, Таджикистана, Узбекистана и Туркменистана.