2025 թվականի առաջին կեսի ընթացքում ՀՀ քննչական կոմիտեում քննվել է 56,814 քրեական վարույթ, որոնցից 18,969-ն արդեն ավարտվել է՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 17,887 գործի դիմաց, այսինքն ցուցանիշն աճել է 1082-ով։
Նշված 18,969 քրեական վարույթից 6111-ը՝ 6547 անձի վերաբերյալ, ուղարկվել է դատարան մեղադրական եզրակացությամբ։ Նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը կազմել է 5127, ինչը նշանակում է աճ 984-ով։ Մնացած 12,858 վարույթն ավարտվել է կարճմամբ, մինչդեռ 2024 թվականի առաջին կեսին այդ ցուցանիշը կազմել է 12,760, այսինքն ավելացել է 98 գործով, հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
Քննչական կոմիտեն առաջին կիսամյակում մեծ ծավալի աշխատանք է իրականացրել հանցագործություններով պատճառված գույքային վնասի փոխհատուցման ուղղությամբ։
Մասնավորապես, արդեն ավարտված վարույթներով վերականգնվել է 4 միլիարդ 372 միլիոն 675 հազար դրամի չափով վնաս։ Բացի այդ, գույքի վրա դրվել է արգելանք՝ 509 միլիոն 997 հազար դրամ արժողությամբ։
Անավարտ վարույթներով, նույն հաշվետու ժամանակահատվածում, վերականգնվել է ևս 16 միլիարդ 94 միլիոն 601 հազար դրամի վնաս։ Ընդհանուր առմամբ, 2025 թվականի առաջին կիսամյակում ավարտված և ընթացքի մեջ գտնվող քրեական վարույթների շրջանակում վերականգնվել է 20 միլիարդ 467 միլիոն 276 հազար դրամ։

In the first half of 2025, Armenia’s Investigative Committee handled 56,814 criminal cases, of which 18,969 were completed—an increase of 1,082 cases compared to 17,887 in the same period last year.
Out of the 18,969 completed proceedings, 6,111 cases involving 6,547 individuals were sent to court with indictments. This marks an increase of 984 cases from the same period in 2024, when the figure stood at 5,127. Meanwhile, 12,858 cases were closed without further action, a slight increase from 12,760 last year.
The Investigative Committee has also prioritized recovering damages resulting from criminal offenses. In cases concluded during the reporting period, 4.37 billion drams in damages were compensated, and property valued at 509.9 million drams was seized.
In ongoing cases, an additional 16.09 billion drams were recovered during the same timeframe. Altogether, a total of 20.47 billion drams in damages were recovered in completed and active cases during the first half of 2025.