2025 թվականի առաջին կեսի ընթացքում ՀՀ քննչական կոմիտեում քննվել է 56,814 քրեական վարույթ, որոնցից 18,969-ն արդեն ավարտվել է՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 17,887 գործի դիմաց, այսինքն ցուցանիշն աճել է 1082-ով։
Նշված 18,969 քրեական վարույթից 6111-ը՝ 6547 անձի վերաբերյալ, ուղարկվել է դատարան մեղադրական եզրակացությամբ։ Նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը կազմել է 5127, ինչը նշանակում է աճ 984-ով։ Մնացած 12,858 վարույթն ավարտվել է կարճմամբ, մինչդեռ 2024 թվականի առաջին կեսին այդ ցուցանիշը կազմել է 12,760, այսինքն ավելացել է 98 գործով, հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
Քննչական կոմիտեն առաջին կիսամյակում մեծ ծավալի աշխատանք է իրականացրել հանցագործություններով պատճառված գույքային վնասի փոխհատուցման ուղղությամբ։
Մասնավորապես, արդեն ավարտված վարույթներով վերականգնվել է 4 միլիարդ 372 միլիոն 675 հազար դրամի չափով վնաս։ Բացի այդ, գույքի վրա դրվել է արգելանք՝ 509 միլիոն 997 հազար դրամ արժողությամբ։
Անավարտ վարույթներով, նույն հաշվետու ժամանակահատվածում, վերականգնվել է ևս 16 միլիարդ 94 միլիոն 601 հազար դրամի վնաս։ Ընդհանուր առմամբ, 2025 թվականի առաջին կիսամյակում ավարտված և ընթացքի մեջ գտնվող քրեական վարույթների շրջանակում վերականգնվել է 20 միլիարդ 467 միլիոն 276 հազար դրամ։

25 Июль 2025 - 11:31 AMT
В первой половине 2025 года Следственный комитет Армении рассмотрел 56 814 уголовных производств. Из них 18 969 дел были завершены, что на 1082 больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года (17 887 дел).
Из указанного числа завершённых дел 6111 дел, касающихся 6547 лиц, были направлены в суд с обвинительными заключениями. Это на 984 дела больше, чем в прошлом году, когда этот показатель составлял 5127. Ещё 12 858 производств были прекращены, что на 98 больше по сравнению с 12 760 делами в первом полугодии 2024 года.
Следственный комитет провёл значительный объём работы по возмещению имущественного ущерба, причинённого преступлениями. В рамках уже завершённых производств возмещён ущерб на сумму 4 миллиарда 372 миллиона 675 тысяч драмов, а также наложен арест на имущество на сумму 509 миллионов 997 тысяч драмов.
По незавершённым делам в тот же период возмещён ещё ущерб на сумму 16 миллиардов 94 миллиона 601 тысяча драмов. В общей сложности, в первом полугодии 2025 года в рамках завершённых и продолжающихся уголовных производств восстановлено 20 миллиардов 467 миллионов 276 тысяч драмов.