ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը «Սևան Ստարտափ Սամմիթ 2025»-ի կառավարական օրվա ընթացքում, ներկայացնելով գերատեսչության հիմնական նպատակներն ու հաջողությունները, ասել է, որ Հայաստանը շարունակաբար զարգացրել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ռազմավարությունը՝ ձգտելով նորարարությունն առաջ բերել որպես ազգային ինքնության կարևոր բաղադրիչ, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Նախարարության գործունեության հիմքում ընդհանուր առմամբ ՏՏ ոլորտի զարգացման ռազմավարությունն է, կիբերանվտանգության խնդիրը, հեռահաղորդակցության հարցերը, ինչպես նաև տիեզերքի հետ կապված արդյունաբերության ոլորտը։ Հայաստանն այսօր դարձել է նորարարության հանգույցներից մեկն աշխարհի քարտեզի վրա՝ լինելով ուժեղ գործընկեր։ Մենք այսօր էլ ինտենսիվորեն աշխատում ենք բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման ռազմավարության վրա, ցանկանում ենք նորարարությունը դարձնել ազգային ինքնության տեսակ։ Մեր հիմնական նպատակն է խթանել հետազոտություններն ու առաջընթացը՝ ստեղծելով զարգացման կայուն ուղի**»**,– նշել է Սիմոնյանը։
Նրա խոսքով՝ նախարարությունը կարևորել է ստարտափների էկոհամակարգի զարգացումը՝ խթանելով միջազգային գործընկերություն, ներդրումային միջավայր ու մասնավոր սեկտորի ներգրավվածություն։
«Հայաստանն այսօր կապող օղակ է դարձել տարբեր երկրների միջև՝ տարաբնույթ ստարտափների միջոցով։ Այս համաժողովում հյուրընկալել ենք ներկայացուցիչների՝ ավելի քան 40 պետություններից։ ԲՏԱ նախարարությունում փորձում ենք ապահովել ներդաշնակ կապը պետության և մասնավոր սեկտորի միջև, փորձում ենք մարքետինգային նախագծերով սատարել ստարտափերներին և այդ կերպ համախմբել բոլորին։ Հիմնական ուղենիշներից ու ձեռքբերումներից մեկն այս տարվա ընթացքում պետության կողմից ցուցաբերված աջակցությունն էր՝ օրենսդրական փաթեթի տեսքով, որն ուժի մեջ է մտել հունվարի 4-ից։ Օրենսդրական փաթեթն, անշուշտ, սահմանում է ընդհանուր խաղի կանոնները երկարաժամկետ կտրվածքով և ըստ էության հանդիսանում է թիրախավորված աջակցություն»,– ընդգծել է նա։
Սիմոնյանը հավելել է, որ մոտ 120 ստարտափ զգալի աճ է գրանցել նախորդ տարվա ընթացքում՝ շատերը հենց «Սևան Ստարտափ Սամմիթ»-ից սկսել են իրենց գործունեությունը։ Նա նշել է, որ առաջարկվող հարթակներն ու էկոհամակարգը նպաստում են գաղափարների իրագործմանը՝ շուկա դուրս բերելով նորարարական լուծումներ։
ԲՏԱ փոխնախարարը ներկայացրել է նաև նախարարության գործառնական ուղղությունները, որոնք ընդգրկում են հետազոտական, արտադրական, ինկուբացիոն և ակսելերացիոն ծրագրերը։ Նա առանձնացրել է «Ներուժ» ծրագիրը, որի նպատակն է նաև սփյուռքի ներուժի ներգրավումը։
«Բոլորին հայտնի է «գաղափարից՝ բիզնես» կարգախոսը։ «Ներուժ» ծրագրի նպատակն է նաև սփյուռքից կարողությունների ներկրումը։ Տարեվերջին Դիլիջանում նախատեսում ենք անցկացնել մեծ միջոցառում։ Նախորդ տարի մեկնարկեցինք միջազգային ակսելերացիոն ծրագիրը։ Հայաստանն իր դիրքերը երեք կետով բարելավել է միջազգային էկոհամակարգերում։ Այդպիսի միջազգային կազմակերպություններից մեկը ստեղծվեց Հայաստանում։ Միջազգային ակսելերատորներից մեկի կողմից ստացել ենք երկարաժամկետ համագործակցության առաջարկ և հիմա աշխատում ենք եռամյա պայմանագրի վրա»,– հավելել է նա։
Սիմոնյանը նաև կարևորել է արհեստական բանականության ոլորտում տարվող աշխատանքները, որոնց շուրջ կառուցվում են համապատասխան ենթակառուցվածքներ՝ համագործակցությամբ պետական և մասնավոր հատվածների։
«Ունենք զանազան նախաձեռնություններ, որոնք գալիս են և՛ մասնավոր սեկտորից, և՛ պետությունից, որոնք խթանում են ստարտափների էկոհամակարգը։ Եթե կենտրոնանանք մեր հիմնական ռազմավարության վրա, ապա ավելի ուժեղ էկոհամակարգը թույլ կտա Հայաստան բերել ավելի շատ թվով հանրաճանաչ կազմակերպություններ։ Նախարարությունը կարևորում է «Սևան Ստարտափ Սամմիթ»-ի անցկացումը, ուստի այդ նպատակով հատկացրել է 200 միլիոն դրամ։ Մեր սիրտն ու հոգին նույնպես ներդրել ենք համաժողովի աշխատանքներում»,– նշել է փոխնախարարը։
Նա որպես երկրորդ կարևոր ծրագիր առանձնացրել է ինժեներական քաղաքի կառուցումը, որը միավորում է պետական, մասնավոր և ակադեմիական դերակատարներին՝ ստեղծելով ժամանակակից հետազոտական կենտրոններ ու լաբորատորիաներ։
Նրա համոզմամբ՝ բարձրորակ մասնագետների պատրաստման գործում բուհերի ու ոլորտային կազմակերպությունների հետ սերտ համագործակցությունն ունի կենսական նշանակություն։
«Միջազգային գործընկերների հետ քննարկումների ժամանակ հաճախ մեզ հարցնում են, թե արդյոք ունենք համապատասխան տաղանդներ, մասնագիտացված բարձրորակ կադրեր, հետևաբար, այդ ուղղությամբ մեր համագործակցությունը ուսումնական հաստատությունների և ոլորտային կազմակերպությունների հետ իսկապես ունի կենսական նշանակություն։ Շատ կարևոր է միասին աշխատել, ուստի ԲՏԱ նախարարությունը հաճախակի կազմակերպում է վարժընթացներ ու դասընթացներ, տալիս ենք պրակտիկ և տեսական գիտելիքներ։ Մենք համախմբում ենք տարբեր ոլորտներում մասնագիտացած ստարտափերներին ու կազմակերպություններին»,– եզրափակել է Սիմոնյանը։
Հուլիսի 20-ից Սևանա լճի ափին մեկնարկել է «Սևան Ստարտափ Սամմիթ 2025»-ը, որը միավորել է տասնյակ երկրներից ժամանած ստարտափներ, ներդրողներ և փորձագետներ։

25 Июль 2025 - 15:02 AMT
Заместитель министра высокотехнологичной промышленности Армении Рубен Симонян в рамках правительственного дня «Sevan Startup Summit 2025» заявил, что Армения стала одним из важнейших центров инноваций на глобальной карте. По словам Симоняна, страна стремится превратить инновации в часть своей национальной идентичности, сообщает «Арменпресс».
Он отметил, что в основе деятельности министерства лежит стратегия развития IT-сектора, вопросы кибербезопасности, телекоммуникаций и космической промышленности. «Сегодня Армения — это один из значимых узлов инноваций на мировой карте, надежный партнер. Мы продолжаем активно разрабатывать стратегию развития высоких технологий, стремясь сделать инновации частью национальной идентичности. Основная цель — стимулировать исследования и прогресс, обеспечив устойчивый путь развития», — сказал он.
Симонян подчеркнул значение развития стартап-экосистемы, расширения международного сотрудничества, инвестиционного климата и участия частного сектора. «Сегодня Армения стала связующим звеном между странами через различные стартапы. В саммите участвуют представители более чем 40 государств. Министерство стремится обеспечить гармоничную связь между государством и частным сектором, а также поддерживать стартапы маркетинговыми инициативами. Одно из ключевых достижений года — поддержанный государством законодательный пакет, вступивший в силу 4 января. Он определяет долгосрочные правила игры и представляет собой целевую поддержку», — отметил он.
По его словам, около 120 стартапов продемонстрировали заметный рост в прошлом году, многие из которых стартовали именно на этом саммите. Он добавил, что существующие платформы и экосистема способствуют реализации идей и выводу инновационных решений на рынок.
Симонян представил также направления деятельности министерства, включая исследовательские, производственные, инкубационные и акселерационные программы. Отдельно он выделил программу «Неруж», направленную на вовлечение потенциала диаспоры. «Известный слоган — “от идеи к бизнесу” — применим и здесь. Мы хотим привлечь профессионалов из диаспоры. В конце года в Дилижане планируем масштабное мероприятие. В прошлом году мы запустили международную акселерационную программу. Армения улучшила свои позиции по трем показателям в международных экосистемах. Одна из международных организаций была основана в Армении. Мы получили предложение о долгосрочном сотрудничестве от международного акселератора и сейчас работаем над трехлетним контрактом», — сообщил он.
Симонян также подчеркнул важность инициатив в сфере искусственного интеллекта, для чего формируется соответствующая инфраструктура при участии государственных и частных структур. «Мы видим множество инициатив как от государства, так и от частного сектора, способствующих росту стартап-экосистемы. Если сосредоточиться на нашей стратегии, то более сильная экосистема позволит привлечь в Армению больше известных компаний. Министерство выделило 200 миллионов драмов на проведение саммита. Мы вложили в это всё — и сердце, и душу».
Вторым ключевым проектом он назвал создание инженерного города, объединяющего государственные, частные и академические структуры для формирования современных исследовательских центров и лабораторий.
По его мнению, сотрудничество с вузами и профильными организациями жизненно необходимо для подготовки квалифицированных кадров. «На переговорах с международными партнерами нам часто задают вопрос о наличии кадров и талантов. Поэтому работа с учебными заведениями и отраслевыми структурами — критически важна. Мы регулярно организуем курсы и тренинги, передаём теоретические и практические знания. Мы объединяем стартапы и организации, работающие в самых разных сферах», — подытожил Симонян.
«Sevan Startup Summit 2025» стартовал 20 июля на берегу озера Севан, объединив стартапы, инвесторов и экспертов из десятков стран.