2009-ի փետրվարի 5-ին եւ մարտի 3-ին ստորագրվել են երկու փաստաթղթեր, որոնց համաձայն որոշված եւ հաստատված են «Շենգավիթ» եւ «Կարմիր բլուր» պատմահնագիտական թանգարան-արգելոցների սահմանները:
Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է «Էրեբունի» թանգարանի տնօրեն Աշոտ Փիլիպոսյանը:
«Ցանկացած պատմահնագիտական հուշարձանի մասին գրվում են տասնյակ, հարյուրավոր գրքեր, որոնք ժամանակի հետ կորցնում են իրենց կարեւորությունը, իսկ հուշարձանը ծառայում է որպես տեղեկատվության երկարակյաց աղբյուր եւ հետազոտման նյութ, հետեւաբար սահմանների որոշումը եւ հուշարձանի տարածքները ծայրահեղ կարեւորություն են ներկայացնում»,- ընդգծել է Փիլիպոսյանը:

Territories of two historical and archeological culture preserves Shengavit and Karmir Blur have been approved by two documents, signed on February 5 and March 3 this year, Ashot Piliposyan, director of the Erebuni museum told a PanARMENIAN.net reporter.
“Tens, hundreds and thousands of books are written about any historical and archeological memorial. They lose their significance in the course of time, but a memorial remains a durable source of information and the subject of research,” he said. Ashot Piliposyan emphasized the importance of defining the territories and boundaries of the two historical and archeological culture preserves.