Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը հայտնել է, որ փոփոխություն է կատարվել 2024 թվականի 13-90 որոշման մեջ, համաձայն որի՝ հասարակական տրանսպորտում վերահսկողության լիազորությունները հանձնվել են Հասարակական կարգի պահպանության ծառայությանը։
Փոխքաղաքապետը վստահեցրել է, որ առկա ծրագրային խափանումները հարթվել են և ընթացիկ շաբաթվա ավարտին բոլոր աշխատանքները կավարտվեն, գրում է Panorama.am-ը։
Նա նաև նշել է, որ քաղաքապետարանի համապատասխան ծառայությունների աշխատակիցների համար կանցկացվեն վերապատրաստման դասընթացներ, որոնց միջոցով նրանք կծանոթանան վերահսկողության իրականացման ընթացակարգերին։ Դրանից հետո նրանք կսկսեն տրանսպորտում ուղեվարձ չվճարող քաղաքացիների նկատմամբ տուգանքների կիրառում։
«Այսինքն այս շաբաթ մենք սկսում ենք վերապատրաստումը և փաստացի սկսում ենք տուգանել պոտենցիալ խախտողներին»,- արձագանքել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
«Այո»,- պատասխանել է փոխքաղաքապետը։
Ավելի վաղ Ավինյանը հանձնարարել էր դադարեցնել ուղետոմսերում QR կոդերի թղթային ձևաչափի օգտագործումը։ Նա ասել էր, որ օգոստոսի 1-ից սկսած՝ QR կոդերը թղթային տարբերակով այլևս չպետք է գործեն։

28 Июль 2025 - 11:03 AMT
Мэр Еревана Тигран Авинян заявил, что с этой недели начнется штрафование потенциальных нарушителей правил оплаты проезда в общественном транспорте. Об этом он сообщил во время совещания в мэрии города. Заместитель мэра Сурен Григорян сообщил, что в решении №13-90 от 2024 года были внесены изменения, согласно которым полномочия по контролю за оплатой проезда переданы Службе охраны общественного порядка.
По словам заммэра, все технические сбои уже устранены, и до конца текущей недели работы будут завершены, передает «Panorama.am».
Он добавил, что для соответствующих сотрудников мэрии будут проведены курсы повышения квалификации, в ходе которых их ознакомят с процедурой контроля. После этого начнется применение штрафов к пассажирам, не оплачивающим проезд.
«То есть, на этой неделе мы начинаем обучение и фактически приступаем к штрафованию потенциальных нарушителей», — заявил мэр Еревана Авинян.
«Да», — подтвердил заместитель мэра.
*Ранее Авинян распорядился прекратить использование бумажных QR-кодов в билетах. По его словам, с 1 августа бумажные QR-коды больше не будут действовать.
Пресс-секретарь мэра Еревана Айк Костанян ранее сообщил, что из-за протестов против повышения тарифов на проезд сборы значительно сократились, что помешало закупить большую часть запланированного подвижного состава. В частности, из 45 запланированных троллейбусов 30 приобрести не удастся из-за нехватки средств.*