ՀՀ վերաքննիչ դատարանը որոշում է կայացրել փոխել նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի խափանման միջոցը՝ տնային կալանքի փոխարեն կիրառելով վարչական հսկողություն, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը , որ 6 տարի է Հովիկ Աբրահամյանի նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրված երկրից չբացակայելու արգելքը, արդյունքում դատարանը ազատության սահմանափակումը վերացրեց և որոշեց սահմանել վարչական վերահսկողություն»,– ասել է նրա պաշտպան Երեմ Սարգսյանը։
Պաշտպանը ընդգծել է, որ սկզբում դատարան է ներկայացվել բողոք՝ պահանջելով ամբողջությամբ վերացնել խափանման միջոցը:
Սարգսյանը նաև նշել է, որ վերաքննիչ ատյանի որոշումը չեն պատրաստվում բողոքարկել՝ հղում անելով ժամանակի սղությանը։ Նրա փոխանցմամբ, Հակակոռուպցիոն կոմիտեն արդեն հայտարարել է, որ նախաքննությունն ավարտված է, և դատավարության փուլում կվերադառնան խափանման միջոցի հարցի քննարկմանը։
Հովիկ Աբրահամյանը ձերբակալվել էր հունիսի 13-ին, իսկ հաջորդ օրը նրա նկատմամբ կիրառվել է տնային կալանք։ Նա ենթարկվել է հանրային քրեական հետապնդման՝ իր պաշտոնեական դիրքի չարաշահման, ինչպես նաև ենթադրյալ հանցավոր ծագում ունեցող գույքի՝ հողամասերի օրինականացման մեղադրանքներով։

Armenia’s Court of Appeals has replaced the house arrest of former Prime Minister Hovik Abrahamyan with administrative supervision, Sputnik Armenia reports.
His lawyer Yerem Sargsyan said the court considered that Abrahamyan had already been under a travel ban for six years. Consequently, it lifted the restriction on his freedom and imposed administrative control instead.
Initially, a motion was submitted seeking the complete removal of any preventive measure. However, Sargsyan stated they would not appeal the appellate court's decision due to time constraints. He added that the Anti-Corruption Committee has declared the investigation complete, and the issue of preventive measures will be revisited during the trial.
Abrahamyan was arrested on June 13, and placed under house arrest the next day. He is facing public criminal prosecution on charges of abusing official authority and allegedly legalizing property—specifically land plots—of illicit origin.