ՌԴ–ն ներկայացնող սուսերամարտիկ, Օլիմպիադայի կրկնակի չեմպիոն Յանա Եգորյանը հաղթել է Թբիլիսիում կայացած աշխարհի առաջնությունում անհատական պայքարում՝ եզրափակչում հաղթելով լեհ Զուզաննա Չեսլարին (15:11):
Նա նշել է, որ 6 տարի սպասել է այս հնարավորությանը։ Այդ մասին Եգորյանն ասել է «Մատչ Տվ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Ես շատ ուրախ եմ։ Վեց տարի սպասել եմ այս աշխարհի առաջնությանը։ Ես իսկապես ուզում էի, որ մեզ ճանաչեն, գնահատեն և հիշեն, որ մենք պետք է լինենք մրցույթում։
Ես տանը որդի և ամուսին ունեմ, նրանք ինձ հնարավորություն են տալիս մարզվել և մրցել։ Եվ իմ մարզիչ Դմիտրին (Գլոտով) ամեն օր ինձ հավատ և ուժ է տալիս, նա ինձ սուսերամարտիկ է դարձնում։ Սա մեզ համար հաղթանակ է։ Մենք քայլեցինք, քայլեցինք և վերջապես հասանք այsտեղ։
Ես կարծում էի, որ իմ աշխարհն այսօր կփլուզվի։ Բայց մարզիչն ամեն ինչ արեց, որպեսզի ես վերակառուցեմ իմ առաջին մենամարտը և շարժվեմ առաջ։ Ռուսաստան, սա քեզ համար է», – ասել է Եգորյանը։
Աշխարհի առաջնությունը մեկնարկել է հուլիսի 22-ին և շարունակվում է մինչև 30-ը Թբիլիսի քաղաքում։ Ռուսաստանցի մարզիկները հանդես են գալիս չեզոք կարգավիճակով։

Double Olympic champion Yana Egorian, representing Russia under a neutral flag, has won the individual sabre event at the World Fencing Championships held in Tbilisi. In the final bout, she defeated Poland’s Zuzanna Cieslar with a score of 15:11.
Speaking to Match TV, Egorian expressed the emotional weight of this long-awaited victory. “I’m very happy. I’ve waited six years for this world championship. I truly wanted us to be recognized, appreciated, and remembered—that we must be in competition,” she said.
Egorian credited her family and coach for supporting her journey: “I have a husband and a son at home. They allow me to train and compete. And my coach, Dmitry Glotov, gives me strength and faith every day—he made me a fencer. This victory is ours. We kept moving forward and finally made it here.”
Reflecting on her path, she admitted, “I thought my world would collapse today. But my coach did everything so I could rebuild my opening match and move on. Russia, this is for you.”
The World Championships began on July 22 and run through July 30 in Tbilisi. Russian athletes are competing under neutral status.