Հայաստանցի աշակերտներն արժանացել են 1 ոսկե և 2 բրոնզե մեդալների հուլիսի 20-27-ը Ֆիլիպինների Կեսոն Սիթի քաղաքում կայացած «Կենսաբանություն» առարկայի 36-րդ միջազգային օլիմպիադայում։
Հայաստանի թիմը ներկայացրել են «Քվանտ» վարժարանի 12-րդ դասարանի աշակերտներ Տաթև Սիմոնյանն ու Արա Մելքոնյանը, Ա․Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցի 11-րդ դասարանի աշակերտ Արեգ Գալստյանը և «Հերացի» ավագ դպրոցի 11-րդ դասարանի աշակերտ Եվա Միրզոյանը։ Օլիմպիադայի ժամանակ մասնակիցները կատարել են 2 տեսական առաջադրանքներ և 4 փորձարարական (կենսաբժշկական գիտություններ, բջջային և մոլեկուլային կենսաբանություն, էկոլոգիա և դասակարգում, մանրէաբանություն) աշխատանքներ։
Հայաստանի ներկայացուցիչներից ոսկե մեդալի է արժանացել Տաթև Սիմոնյանը, իսկ բրոնզե մեդալների՝ Արա Մելքոնյանը ու Արեգ Գալստյանը։
Թիմը ղեկավարել են Վահագն Գևորգյանը («Քվանտ» վարժարան) և Մերի Հովսեփյանը («Այբ» կրթական հիմնադրամ)։
Օլիմպիադային մասնակցել է 77 երկրի ավելի քան 300 մասնակից. յուրաքանչյուր երկրից կարող էր մասնակցել առավելագույնը 4 աշակերտ:
«Կենսաբանության» առարկայի 35-րդ միջազգային օլիմպիադայում, որն անցկացվել էր Ղազախստանի մայրաքաղաք ՀՀ թիմն արժանացել էր 2 բրոնզե մեդալների։

С 20 по 27 июля в городе Кесон-Сити (Филиппины) прошла 36-я Международная олимпиада по биологии, на которой армянская команда получила одну золотую и две бронзовые медали.
В состав команды вошли двенадцатиклассники Татев Симонян и Ара Мелконян из колледжа «Квант», одиннадцатиклассник Арег Галстян из физико-математической школы им. А. Шагиняна и Ева Мирзоян из старшей школы «Гераци». В рамках олимпиады участники выполнили два теоретических и четыре практических задания, охватывающих области биомедицинских наук, клеточной и молекулярной биологии, экологии и таксономии, микробиологии.
Золотую медаль завоевала Татев Симонян. Бронзовые награды достались Аре Мелконяну и Арегу Галстяну.
Руководителями команды выступили Ваге Геворгян (колледж «Квант») и Мэри Овсепян (образовательный фонд «Айб»).
В олимпиаде участвовали более 300 школьников из 77 стран. Каждая страна могла представить не более четырёх участников.
На 35-й Международной олимпиаде по биологии, проходившей в столице Казахстана, команда Армении завоевала две бронзовые медали.