Հայաստանում 2020 թ.–ի դեկտեմբերից մինչև 2025 թ.–ի հունվար ամիսը բուժում է ստացել հեպատիտ C ունեցող 3300 անձ, որոնց 95 տոկոսը բուժվել է։ Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱՆ դեղորայքային քաղաքականության և բժշկական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Մարինե Հարությունյանը։
Նա վստահեցրել է, որ ժամանակին հայտնաբերված, ճիշտ դեղերի կիրառման դեպքում կարելի է գրանցել հիվանդության 95 տոկոս բուժում, իսկ ուշ հայտնաբերված դեպքերում՝ մինչև 75 տոկոս, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Հեպատիտ B-ի պատվաստանյութերի տրամադրման արդյունքում` այս պահին արձանագրում ենք, որ մինչև 18 տարեկան երեխաների մոտ հեպատիտ B-ի դեպքեր չեն գրանցվում»,–ասել է նա։
ԱՆ ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոնը Հեպատիտի դեմ պայքարի համաշխարհային օրվա կապակցությամբ Երևանում ու մի շարք մարզերում նախաձեռնել է մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում` անվճար ստուգում ու կոնսուլտացիա։ Երևանում ՄԻԱՎ-ի, հեպատիտի, ՁԻԱՀ-ի և սիֆիլիսի շարժական ախտորոշիչ կետ կբացվի այսօր Ազատության հրապարակում։ Վաղը այն կլինի Գյումրիում, հունիսի 30–ին` Վանաձորում։

28 Июль 2025 - 14:43 AMT
С декабря 2020 года по январь 2025 года в Армении прошли лечение от гепатита C 3300 пациентов, 95% из которых выздоровели. Об этом сегодня в беседе с журналистами заявила начальник управления лекарственной политики и медицинских технологий Минздрава Армении Марине Арутюнян.
Она отметила, что при своевременном выявлении и применении правильных препаратов уровень выздоровления составляет 95%. В случаях поздней диагностики он достигает до 75%, передаёт Sputnik Армения.
Арутюнян добавила, что благодаря предоставлению вакцин против гепатита B в настоящее время не зафиксировано ни одного случая заболевания среди детей младше 18 лет.
По случаю Всемирного дня борьбы с гепатитом Национальный центр инфекционных заболеваний организовал ряд мероприятий в Ереване и ряде областей, включая бесплатное обследование и консультации. Мобильный диагностический пункт для выявления ВИЧ, гепатита, СПИДа и сифилиса сегодня работает на площади Свободы в Ереване, завтра он будет в Гюмри, а 30 июня — в Ванадзоре.