Տուվալու կղզային պետությունը կլիմայական փոփոխությունների հետևանքով կանգնել է արտակարգ վերաբնակեցման անհրաժեշտության առաջ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը:
«Տուվալու կղզային պետությունը պատրաստվում է վերաբնակեցնել իր բոլոր 11,000 քաղաքացիներին՝ ծովի մակարդակի բարձրացման և փոթորիկների ուժգնացման պատճառով։ 2023 թվականից ի վեր Ավստրալիայի հետ ուժի մեջ է մտել կլիմայական վիզայով միգրանտների աստիճանական ընդունման վերաբերյալ համաձայնագիր։
Տուվալուի միջին բարձրությունը ծովի մակարդակից ընդամենը 2 մետր է։ Ջերմաստիճանի բարձրացումը ոչ միայն հանգեցնում է սառույցի հալմանը, այլև մեծացնում է արդեն իսկ կղզիները ողողող փոթորիկների ուժգնությունը։
2025 թվականի հուլիս ամսվա դրությամբ Ավստրալիայի հանձնաժողովը ստացել էր վերաբնակեցման գրեթե 9000 դիմում՝ դա երկրի գրեթե ամբողջ չափահաս բնակչությունն է։ Ըստ Նոր Հարավային Ուելսի համալսարանի հետազոտող Ջեյն ՄաքԱդամի խոսքերի, Ավստրալիայում և Նոր Զելանդիայում վերաբնակեցման այլ ծրագրերի հետ համատեղ, բնակիչների մինչև 4%-ը կարող է ամեն տարի լքել երկիրը, կամ բնակչության գրեթե կեսը մեկ տասնամյակի ընթացքում,
Մինչ տեղափոխման աշխատանքները շարունակվում են, Տուվալուի իշխանությունները սկսել են կղզիների եռաչափ 3D սկանավորումը՝ կորուսյալ լանդշաֆտի և մշակութային վայրերի թվային պատճենը պահպանելու համար։ Սա անհետացող երկիրը պահպանելու և պատմության մեջ նրա մասին հետք թողնելու փորձ է։
ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի տվյալներով՝ մինչև 2050 թվականը հարյուր միլիոնավոր բնակչություն ունեցող ափամերձ քաղաքները կբախվեն հաճախակի ջրհեղեղների։ ՄԱԿ-ի գնահատականների համաձայն՝ ծովի մակարդակի բարձրացումն արդեն ազդում է աշխարհի մոտ մեկ միլիարդ մարդու վրա»։

29 Июль 2025 - 08:56 AMT
Островное государство Тувалу столкнулось с необходимостью экстренного переселения всего населения в результате климатических изменений. Об этом сообщил в Facebook директор Центра гидрометеорологии и мониторинга Левон Азизян.
«Тувалу готовится переселить всех 11 000 своих граждан из-за повышения уровня моря и усиления штормов. С 2023 года действует соглашение с Австралией о поэтапном приеме мигрантов с климатической визой», — написал он.
Средняя высота Тувалу над уровнем моря составляет всего 2 метра. Повышение температуры ведет не только к таянию ледников, но и к усилению штормов, которые уже затопляют острова.
По состоянию на июль 2025 года комиссия Австралии получила почти 9 000 заявок на переселение — почти вся взрослая часть населения страны. По словам исследователя Университета Нового Южного Уэльса Джейн МакАдам, с учетом аналогичных программ в Австралии и Новой Зеландии, до 4% населения могут покидать страну ежегодно, что означает отток до половины за десятилетие.
Пока идет процесс переселения, власти Тувалу начали трехмерное сканирование островов, чтобы сохранить цифровую копию исчезающего ландшафта и культурных памятников. Это попытка зафиксировать след исчезающего государства в истории.
По данным Программы развития ООН, к 2050 году прибрежные города с сотнями миллионов жителей окажутся под угрозой частых наводнений. Оценки ООН показывают, что повышение уровня моря уже влияет на жизнь почти миллиарда человек по всему миру.