Տուվալու կղզային պետությունը կլիմայական փոփոխությունների հետևանքով կանգնել է արտակարգ վերաբնակեցման անհրաժեշտության առաջ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը:
«Տուվալու կղզային պետությունը պատրաստվում է վերաբնակեցնել իր բոլոր 11,000 քաղաքացիներին՝ ծովի մակարդակի բարձրացման և փոթորիկների ուժգնացման պատճառով։ 2023 թվականից ի վեր Ավստրալիայի հետ ուժի մեջ է մտել կլիմայական վիզայով միգրանտների աստիճանական ընդունման վերաբերյալ համաձայնագիր։
Տուվալուի միջին բարձրությունը ծովի մակարդակից ընդամենը 2 մետր է։ Ջերմաստիճանի բարձրացումը ոչ միայն հանգեցնում է սառույցի հալմանը, այլև մեծացնում է արդեն իսկ կղզիները ողողող փոթորիկների ուժգնությունը։
2025 թվականի հուլիս ամսվա դրությամբ Ավստրալիայի հանձնաժողովը ստացել էր վերաբնակեցման գրեթե 9000 դիմում՝ դա երկրի գրեթե ամբողջ չափահաս բնակչությունն է։ Ըստ Նոր Հարավային Ուելսի համալսարանի հետազոտող Ջեյն ՄաքԱդամի խոսքերի, Ավստրալիայում և Նոր Զելանդիայում վերաբնակեցման այլ ծրագրերի հետ համատեղ, բնակիչների մինչև 4%-ը կարող է ամեն տարի լքել երկիրը, կամ բնակչության գրեթե կեսը մեկ տասնամյակի ընթացքում,
Մինչ տեղափոխման աշխատանքները շարունակվում են, Տուվալուի իշխանությունները սկսել են կղզիների եռաչափ 3D սկանավորումը՝ կորուսյալ լանդշաֆտի և մշակութային վայրերի թվային պատճենը պահպանելու համար։ Սա անհետացող երկիրը պահպանելու և պատմության մեջ նրա մասին հետք թողնելու փորձ է։
ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի տվյալներով՝ մինչև 2050 թվականը հարյուր միլիոնավոր բնակչություն ունեցող ափամերձ քաղաքները կբախվեն հաճախակի ջրհեղեղների։ ՄԱԿ-ի գնահատականների համաձայն՝ ծովի մակարդակի բարձրացումն արդեն ազդում է աշխարհի մոտ մեկ միլիարդ մարդու վրա»։

The island nation of Tuvalu is facing an emergency relocation due to climate change, according to Levon Azizyan, director of the Hydrometeorology and Monitoring Center, who shared the update on Facebook.
“Tuvalu is preparing to relocate all 11,000 of its citizens due to sea level rise and intensifying storms. Since 2023, an agreement with Australia has been in force for the gradual admission of climate visa migrants,” he wrote.
Tuvalu’s average elevation is just 2 meters above sea level. Rising temperatures not only accelerate ice melt but also increase the intensity of storms that already flood the islands.
As of July 2025, nearly 9,000 relocation applications had been submitted to Australian authorities—representing nearly the country’s entire adult population. According to Jane McAdam of the University of New South Wales, with other resettlement programs in Australia and New Zealand, up to 4% of Tuvalu’s population may leave annually, meaning nearly half could emigrate within a decade.
While relocation efforts continue, Tuvalu’s authorities have begun 3D scanning the islands to digitally preserve their disappearing landscapes and cultural sites—an effort to keep the memory of the vanishing nation alive.
According to the UN Development Programme, by 2050, coastal cities housing hundreds of millions may face frequent flooding. The UN estimates that rising sea levels already affect nearly one billion people worldwide.