Փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը հայտարարել է, որ իր պաշտպանյալ, տնային կալանքի տակ գտնվող ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանին խոշտանգում են, քանի որ դատարանի որոշմամբ ոստիկանությունը բժշկական օգնության կարիք ունեցող Աշոտյանին պետք է ուղեկցեր ատամնաբուժարան, մինչդեռ ոստիկանությունն իր գործառույթները չի կատարել»։
Նա նշել է, որ տնային կալանքի տակ գտնվող անձինք, ինչպես և ցանկացած այլ քաղաքացի, այդ թվում՝ կալանավորները, իրավունք ունեն ստանալու որակյալ բժշկական օգնություն, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Բայց այս դեպքում անձին չի թույլատրվում ինքնուրույն մեկնել հիվանդանոց։ Խոսքը շտապ դեպքերի մասին չէ, այլ ընթացիկ խնդիրների։ Չկա մեխանիզմ, պետական մարմին, որ դրա համար պատասխանատու է։ Դատարանը գրում է ոստիկանությանը, իսկ ոստիկանությունը չի էլ պատասխանում դատարանին, այսինքն՝ ոստիկանությունը փաստացի հրաժարվել է այդ գործառույթը կատարել։ Կատարող չկա։ Այս պայմաններում տնային կալանքը դառնում է անմարդկային, արդեն խոշտանգում է մարդու նկատմամբ,»– դատական նիստից հետո լրագրողներին ասել է Աթանեսյանը։
Աթանեսյանը նաև նշել է, որ նույն դատավորի վարույթում քննվող այլ քրեական գործերում, երբ անձը հայտնվել է նման իրավիճակում, կիրառվել է խափանման միջոցի փոփոխություն՝ տնային կալանքը փոխարինելով վարչական հսկողությամբ։ Սակայն, ըստ փաստաբանի, Աշոտյանի պարագայում նման մոտեցում չի ցուցաբերվել, քանի որ գործը ունի քաղաքական բաղադրիչ։
Հունիսին Հակակոռուպցիոն դատարանը ևս 2 ամսով երկարացրել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված տնային կալանքը։
Աշոտյանը «Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան» հիմնադրամում կատարված առերևույթ չարաշահումների գործով մեղադրվում է պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և փողերի լվացման հոդվածներով, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ։

Тигран Атанесян, адвокат вице-президента Республиканской партии Армении Армена Ашотяна, заявил, что его подзащитный подвергается фактическим пыткам, так как полиция не выполнила постановление суда, согласно которому Ашотян должен был быть сопровождён к стоматологу, находясь под домашним арестом.
По словам юриста, лица, находящиеся под домашним арестом, имеют такие же права на получение квалифицированной медицинской помощи, как и любые другие граждане, включая заключённых, сообщает «Panorama.am ».
«Речь идёт не о неотложных случаях, а о текущих проблемах. Нет механизма и ответственного органа. Суд направляет поручение полиции, но полиция даже не отвечает — фактически отказалась исполнять это. Никто не выполняет. В таких условиях домашний арест превращается в бесчеловечное обращение, становится формой пытки», — заявил Атанесян журналистам после заседания суда.
Он также отметил, что в других делах, рассматриваемых тем же судьёй, когда обвиняемый оказывался в аналогичной ситуации, применялась альтернатива — изменение меры пресечения на административный надзор. Однако в случае Ашотян, по словам адвоката, такой подход не применяется из-за политической подоплёки дела.
В июне Антикоррупционный суд продлил домашний арест Армена Ашотяна ещё на два месяца. Он обвиняется в злоупотреблении должностными полномочиями и отмывании денег в рамках дела о предполагаемых нарушениях в фонде Ереванского государственного медицинского университета имени Мхитара Гераци, что привело к тяжким последствиям.