ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախաձեռնությամբ իրականացված քրեական վարույթով նախաքննության արդյունքում պարզվել է, որ Արարատի մարզի Մասիս և Գեղարքունիքի մարզի Սևան համայնքների ավագանիների նախկին անդամներն իրենց պաշտոնական լիազորությունների դադարեցումից հետո օրենքով սահմանված ժամկետում ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին չեն ներկայացրել 2021 թվականի դրությամբ ունեցած գույքի, եկամուտների, ծախսերի և շահերի մասին հայտարարագրերը։
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված անձինք պատշաճ ձևով ծանուցվել են 2021 թվականի պաշտոնեական պարտականությունները դադարեցնելու օրվա դրությամբ առկա գույքի, եկամուտների, ծախսերի և շահերի հայտարարագիրը չներկայացնելու, ինչպես նաև դրանից հետո 30 օրվա ընթացքում համապատասխան հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորության, իսկ հակառակ դեպքում՝ 31-րդ օրը վարչական վարույթ իրականացնելու նպատակով հանձնաժողովին ներկայանալու վերաբերյալ: Հիշյալ անձինք, սակայն, այդ ընթացքում չեն ներկայացրել հայտարարագրերը և չեն ներկայացել հանձնաժողովին:
Դրանից հետո Մասիս և Սևան համայնքների ավագանիների նախկին անդամների նկատմամբ կազմվել են վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ արձանագրություններ, և տեղի ունեցած՝ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերի քննության արդյունքում որոշումներ են կայացվել նրանց նկատմամբ 200,000-ական ՀՀ դրամի չափով տուգանք նշանակելու մասին:
Պատշաճ ծանուցվելով վարչական տուգանք կիրառված լինելու վերաբերյալ՝ ավագանիների նախկին անդամները 30-օրյա ժամկետում դարձյալ հայտարարագրեր չեն ներկայացրել իրավասու մարմնին՝ ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին, որի համար նրանց մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 444-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Քրեական վարույթներով նախաքննություններն ավարտվել են, և վարույթների նյութերը մեղադրական եզրակացություններով ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան։

По инициативе Антикоррупционного комитета Армении завершено предварительное следствие по уголовным делам в отношении бывших членов советов общин Масис (область Арарат) и Севан (область Гегаркуник), которые после прекращения своих полномочий не представили в установленные законом сроки декларации о принадлежащем им имуществе, доходах, расходах и интересах за 2021 год.
В ходе следствия установлено, что указанные лица были должным образом уведомлены о необходимости представления деклараций на момент прекращения должностных обязанностей, а также о том, что в течение 30 дней после этого они обязаны подать соответствующие сведения, либо явиться в Комиссию по предотвращению коррупции. Однако они не выполнили ни то, ни другое.
В результате в отношении бывших членов советов были составлены протоколы об административных правонарушениях и по итогам рассмотрения дел им были назначены штрафы в размере по 200 000 драмов.
Несмотря на уведомление о применении административного взыскания, в течение 30-дневного срока они вновь не подали декларации в уполномоченный орган — Комиссию по предотвращению коррупции. В связи с этим им предъявлены обвинения по части 1 статьи 444 Уголовного кодекса Армении.
Предварительное следствие завершено, и материалы дел с обвинительными заключениями направлены в Антикоррупционный суд Армении.