ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախաձեռնությամբ իրականացված քրեական վարույթով նախաքննության արդյունքում պարզվել է, որ Արարատի մարզի Մասիս և Գեղարքունիքի մարզի Սևան համայնքների ավագանիների նախկին անդամներն իրենց պաշտոնական լիազորությունների դադարեցումից հետո օրենքով սահմանված ժամկետում ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին չեն ներկայացրել 2021 թվականի դրությամբ ունեցած գույքի, եկամուտների, ծախսերի և շահերի մասին հայտարարագրերը։
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված անձինք պատշաճ ձևով ծանուցվել են 2021 թվականի պաշտոնեական պարտականությունները դադարեցնելու օրվա դրությամբ առկա գույքի, եկամուտների, ծախսերի և շահերի հայտարարագիրը չներկայացնելու, ինչպես նաև դրանից հետո 30 օրվա ընթացքում համապատասխան հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորության, իսկ հակառակ դեպքում՝ 31-րդ օրը վարչական վարույթ իրականացնելու նպատակով հանձնաժողովին ներկայանալու վերաբերյալ: Հիշյալ անձինք, սակայն, այդ ընթացքում չեն ներկայացրել հայտարարագրերը և չեն ներկայացել հանձնաժողովին:
Դրանից հետո Մասիս և Սևան համայնքների ավագանիների նախկին անդամների նկատմամբ կազմվել են վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ արձանագրություններ, և տեղի ունեցած՝ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերի քննության արդյունքում որոշումներ են կայացվել նրանց նկատմամբ 200,000-ական ՀՀ դրամի չափով տուգանք նշանակելու մասին:
Պատշաճ ծանուցվելով վարչական տուգանք կիրառված լինելու վերաբերյալ՝ ավագանիների նախկին անդամները 30-օրյա ժամկետում դարձյալ հայտարարագրեր չեն ներկայացրել իրավասու մարմնին՝ ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին, որի համար նրանց մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 444-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Քրեական վարույթներով նախաքննություններն ավարտվել են, և վարույթների նյութերը մեղադրական եզրակացություններով ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան։

Preliminary investigations have concluded in criminal cases initiated by Armenia’s Anti-Corruption Committee regarding former council members of Masis (Ararat Province) and Sevan (Gegharkunik Province), who failed to submit mandatory declarations after their term ended.
According to the investigation, these former officials did not submit asset, income, expenditure, and interest declarations for the year 2021 to the Corruption Prevention Commission, as required by law following the cessation of their official powers.
It was established that these individuals had been properly notified of their obligation to file the declarations by the date of termination of their official duties, and to submit them within 30 days. They were also warned that failure to do so would result in administrative proceedings. Despite the notification, the declarations were neither submitted nor did the individuals appear before the commission.
As a result, administrative violation reports were filed, and fines of 200,000 AMD each were imposed following a review of their cases.
Despite being duly notified of the administrative penalties, the former council members still failed to file the required declarations within the 30-day period. Consequently, they have been charged under Article 444, Part 1 of Armenia’s Criminal Code.
The investigations have been completed, and the cases, along with indictments, have been forwarded to the Anti-Corruption Court of Armenia.