Հուլիսի 29-ին ուխտավորաբար Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին են այցելել Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության (Հ․Մ․Ը․Մ․) 12-րդ մարզախաղերի մոտ 700 սկաուտներ՝ ուղեկցությամբ Կենտրոնական վարչության անդամների։
Այս առիթով Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի Գարեգին Բ–ն հանդիսապետությամբ Միածնաէջ Մայր Տաճարում կատարվել է մարզախաղերի մասնակիցների օրհնության կարգ։
Արարողության ավարտին Նորին Սրբությունն իր հայրական պատգամն ու բարեմաղթանքները բերեց հայորդիներին՝ գոհունակություն հայտնելով, որ ավանդական դարձած մարզախաղերի առիթով աշխարհի տարբեր կողմերից համախմբվել են հայրենիքում՝ մրցապայքարում դրսևորելու իրենց հմտություններն ու կարողությունները, միաժամանակ ճանաչելու և բարեկամանալու միմյանց հետ։
Անդրադառնալով հայ ժողովրդի և հայրենիքի առջև ծառացած բազմաթիվ դժվարություններին ու խնդիրներին՝ Նորին Սրբությունն ընդգծել է, որ արցախյան պատերազմի հետևանքով հայրենի երկիրը տակավին դիմագրավում է լրջագույն անվտանգային մարտահրավերներ, կարիքի մեջ է տեղահանված արցախահայությունը, ներհասարակական կյանքում խորանում են անհամերաշխությունն ու անհանդուրժողությունը, գերակշռող են և խորապես անհանգստացնող ապագայի անորոշության զգացումները։
«Հավատում ենք, որ արդարությունը պիտի հաղթանակի, և համախումբ ջանքերով պիտի թույլ չտանք, որ մեր կյանքում գերակայեն եղբայրատյացությունը, կեղծիքն ու չարագործությունները և խաթարվի ազգային միասնականությունը։ Հայրենիքի համար այս բարդագույն իրավիճակում անգամ պետք չէ հուսահատվել և հիասթափություն ապրել։ Դուք, որ ծնվել ու հասակ եք առել աշխարհի տարբեր երկրներում, ինչպես և Հայաստանում ու Արցախում, պատասխանատվություն ունեք մեր ժողովրդի լուսեղեն գալիքի կերտման գործում՝ ձեր ուժերն ու կարողությունները ծառայեցնելու ի սեր ազգի ու հայրենիքի»,–ասել է կաթողիկոսը։
Իր խոսքում Նորին Սրբությունը պատգամեց ուխատվորներին նաև անխախտ պահել իրենց ազգային ինքնությունը, հպարտանալ Հայոց պատմությամբ, նախնյաց կերտած ժառանգությամբ և հանուն արդարության, հանուն անկախ կյանքի հայ ժողովրդի մղած անդուլ պայքարի հզոր ոգով։

30 Июль 2025 - 07:42 AMT
29 июля около 700 скаутов, участвующих в 12-х спортивных играх Армянского всеобщего спортивного союза ("Оментмэн"), посетили Первопрестольный Эчмиадзин вместе с членами Центрального правления организации.
По этому случаю под председательством Католикоса всех армян Гарегина II был совершен чин благословения участников игр.
В завершение церемонии Его Святейшество обратился с отцовским напутствием, выразив удовлетворение тем, что ставшие традицией игры вновь собрали в Армении армянскую молодежь со всего мира — для состязаний, знакомства и дружбы.
Коснувшись многочисленных вызовов и трудностей, стоящих перед Арменией и армянским народом, Гарегин II подчеркнул, что после Арцахской войны страна продолжает сталкиваться с серьезными угрозами безопасности, арцахские беженцы нуждаются в поддержке, а в обществе усиливаются разобщенность и нетерпимость, распространяется тревожное ощущение неопределённости.
«Мы верим, что справедливость восторжествует, и вместе мы не допустим, чтобы вражда, ложь и зло властвовали в нашей жизни и подрывали национальное единство. Даже в этих тяжелейших условиях не следует отчаиваться. Вы, кто родился и вырос в разных странах, в Армении и Арцахе, несете ответственность за светлое будущее нашего народа», — отметил Католикос.
Он также призвал паломников сохранять свою национальную идентичность, гордиться армянской историей и наследием, хранить дух борьбы за справедливость и свободу.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции, отвечая на вопрос о «освобождении Католикосата», заявил, что это произойдет так же, как Армения была освобождена от Сержа Саргсяна в 2018 году. Позднее он призвал готовиться к «Великой духовной встрече на центральной площади Эчмиадзина».
На своей странице в Facebook Пашинян представил сценарий предполагаемых изменений: освобождение Католикосата от Католикоса, назначение временным предводителем без права претендовать на престол священника, а новые выборы Католикоса не состоятся до утверждения нового Устава Армянской Апостольской Церкви на основе канонического права.