Հուլիսի 29-ին ուխտավորաբար Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին են այցելել Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության (Հ․Մ․Ը․Մ․) 12-րդ մարզախաղերի մոտ 700 սկաուտներ՝ ուղեկցությամբ Կենտրոնական վարչության անդամների։
Այս առիթով Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի Գարեգին Բ–ն հանդիսապետությամբ Միածնաէջ Մայր Տաճարում կատարվել է մարզախաղերի մասնակիցների օրհնության կարգ։
Արարողության ավարտին Նորին Սրբությունն իր հայրական պատգամն ու բարեմաղթանքները բերեց հայորդիներին՝ գոհունակություն հայտնելով, որ ավանդական դարձած մարզախաղերի առիթով աշխարհի տարբեր կողմերից համախմբվել են հայրենիքում՝ մրցապայքարում դրսևորելու իրենց հմտություններն ու կարողությունները, միաժամանակ ճանաչելու և բարեկամանալու միմյանց հետ։
Անդրադառնալով հայ ժողովրդի և հայրենիքի առջև ծառացած բազմաթիվ դժվարություններին ու խնդիրներին՝ Նորին Սրբությունն ընդգծել է, որ արցախյան պատերազմի հետևանքով հայրենի երկիրը տակավին դիմագրավում է լրջագույն անվտանգային մարտահրավերներ, կարիքի մեջ է տեղահանված արցախահայությունը, ներհասարակական կյանքում խորանում են անհամերաշխությունն ու անհանդուրժողությունը, գերակշռող են և խորապես անհանգստացնող ապագայի անորոշության զգացումները։
«Հավատում ենք, որ արդարությունը պիտի հաղթանակի, և համախումբ ջանքերով պիտի թույլ չտանք, որ մեր կյանքում գերակայեն եղբայրատյացությունը, կեղծիքն ու չարագործությունները և խաթարվի ազգային միասնականությունը։ Հայրենիքի համար այս բարդագույն իրավիճակում անգամ պետք չէ հուսահատվել և հիասթափություն ապրել։ Դուք, որ ծնվել ու հասակ եք առել աշխարհի տարբեր երկրներում, ինչպես և Հայաստանում ու Արցախում, պատասխանատվություն ունեք մեր ժողովրդի լուսեղեն գալիքի կերտման գործում՝ ձեր ուժերն ու կարողությունները ծառայեցնելու ի սեր ազգի ու հայրենիքի»,–ասել է կաթողիկոսը։
Իր խոսքում Նորին Սրբությունը պատգամեց ուխատվորներին նաև անխախտ պահել իրենց ազգային ինքնությունը, հպարտանալ Հայոց պատմությամբ, նախնյաց կերտած ժառանգությամբ և հանուն արդարության, հանուն անկախ կյանքի հայ ժողովրդի մղած անդուլ պայքարի հզոր ոգով։

On July 29, around 700 scouts from the 12th Pan-Homenetmen Games visited the Mother See of Holy Etchmiadzin, accompanied by members of the Central Executive Board of the Armenian General Athletic Union (Homenetmen).
Catholicos of All Armenians Karekin II presided over a special blessing ceremony for the participants at the Mother Cathedral of Etchmiadzin.
In his concluding message, His Holiness expressed satisfaction that the long-standing tradition of these games continues to unite Armenian youth from around the world in their homeland to compete, connect, and build friendships.
Addressing the hardships facing the Armenian nation, Karekin II highlighted that the homeland still faces serious security challenges following the war in Artsakh, while displaced Armenians from Artsakh remain in need. He also pointed to growing internal discord, intolerance, and widespread uncertainty about the future.
“We believe justice must prevail, and together we must not allow hatred, deceit, and wrongdoing to dominate our lives or undermine national unity. Even in this complex situation for the homeland, we must not lose hope. You, who were born and raised across the world, including Armenia and Artsakh, carry the responsibility of contributing to our nation’s bright future,” he said.
The Catholicos urged the pilgrims to preserve their national identity, take pride in Armenian history and heritage, and uphold the spirit of the nation’s enduring struggle for justice and freedom.
Earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan said during a press conference that the Catholicosate would be “liberated” just as Armenia was freed from Serzh Sargsyan in 2018. He later called on supporters to prepare for a “Great Spiritual Gathering in the central square of Etchmiadzin.”
Pashinyan also outlined, via Facebook, a scenario for reforming the Mother See: removing the Catholicos, appointing a priest as interim leader with no right to assume the throne, and postponing new elections until the Armenian Church adopts a new constitution based on the Church Canon.