Քրեական ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վարչության ծառայողները բացահայտել են կոռուպցիոն բնույթի հերթական հանցանքը:
Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ, որ Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի նախկին ղեկավարը, խախտելով Հողային օրենսգրքով սահմանված արգելքը, 2021 թվականի սեպտեմբերին ավագանու հաստատմանն է ներկայացրել, և համաձայնություն ստանալով` համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող ընդհանուր օգտագործման մոտ 4․6 հեկտար արոտավայրն աճուրդի միջոցով օտարել է իր մտերիմներից մեկին:
Արոտավայրն օտարվել է 661 հազար դրամով, չնայած, որ դրա շուկայական արժեքը մոտ 16 միլիոն դրամ էր: Ապօրինության հետևանքով համայնքի օրինական շահերին պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերով վնաս:
Կազմված փաստաթղթերն ուղարկվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե: Նախաձեռնվել է քրեական վարույթ` պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելու կամ լիազորություններն անցնելու հատկանիշներով:

Сотрудники управления по борьбе с организованной преступностью Криминальной полиции выявили очередное коррупционное преступление.
По их данным, бывший глава общины Сисиан Сюникской области, нарушив запрет, установленный Земельным кодексом, в сентябре 2021 года представил на утверждение совета старейшин и получил одобрение на отчуждение около 4,6 гектара пастбищ, находящихся в административных границах общины. Земля была выставлена на аукцион и продана одному из его близких знакомых.
Площадь была реализована всего за 661 тысячу драмов, хотя её рыночная стоимость составляла около 16 миллионов драмов. В результате незаконной сделки законные интересы общины понесли особо крупный ущерб.
Материалы дела направлены в Антикоррупционный комитет. Возбуждено уголовное производство по признакам злоупотребления должностными полномочиями либо превышения полномочий должностным лицом.