Կոտայքի մարզում, 2025 թվականի առաջին կիսամյակում, քրեական վարույթներով վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառված մոտ 1 միլիոն 255 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք մոտ 483 միլիոն 500 հազար դրամի վնաս, ինչպես նաև պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակներում, դատախազի միջնորդագրի հիման վրա, համայնքին է վերադարձվել 1 անշարժ գույք, հայտնում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը:
Մասնավորապես՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, Կոտայքի մարզի դատախազության կողմից կատարված ուսումնասիրության արդյունքում ներկայացված միջնորդագրի հիման վրա, Գառնի համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել «Բազալտե երգեհոն» («Քարերի սիմֆոնիա») բնության հուշարձան հանդիսացող տարածքում օտարված՝ 0.10519 հա մակերեսով հողատարածքի նկատմամբ (հողամասի նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը վերականգնելու աշխատանքներն ընթացքի մեջ են):

30 Июль 2025 - 09:41 AMT
В первой половине 2025 года в Котайкской области в рамках уголовных производств возмещён ущерб, причинённый государству и общинам, в размере около 483,5 млн драмов (примерно 1 млн 255 тыс. долларов США).
Также, в рамках полномочий по защите государственных (общественных) интересов, на основании представления прокурора, общине был возвращён один объект недвижимости. Об этом сообщает Генеральная прокуратура Армении.
В частности, на основании представления прокуратуры Котайкской области, община Гарни восстановила право собственности на земельный участок площадью 0,10519 га, расположенный в пределах памятника природы «Базальтовый орга́н» («Симфония камней»), который ранее был отчуждён. Работа по восстановлению права собственности Республики Армения на этот участок продолжается.