«Արցախյան մշակույթի պահպանման կենտրոն» ՀԿ-ն ստացել է պաշտոնական հրավեր՝ մասնակցելու 2025 թ. հուլիսի 25-ից մինչև օգոստոսի 24-ը Իտալիայում կայանալիք ֆոլկլորային փառատոնին, որը կազմակերպվում է CIOFF-ի՝ Ֆոլկլորային փառատոնների և ժողովրդական արվեստի կազմակերպությունների միջազգային խորհրդի կողմից՝ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գործընկերությամբ, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Արցախյան վերջին պատերազմից և բռնատեղահանումից հետո մեր կենտրոնը դարձավ միակ կազմակերպությունը, որը հետևողականորեն շարունակում է ներկայացնել, պահպանել և հանրահռչակել արցախյան մշակույթը՝ անկախ բոլոր մարտահրավերներից։
Այս նախաձեռնության շրջանակում նախապատրաստվում է համատեղ մշակութային ծրագիր՝ Արցախի ազգային նվագարանների պետական նվագախմբի և Արցախի պարի պետական համույթի մասնակցությամբ՝ նպատակ ունենալով արժանապատվորեն ներկայացնել հայկական մշակույթը համաշխարհային բեմում։
Այս մասնակցությունը հերթական քայլն է՝ արցախյան ինքնության պահպանման և մշակութային դիմադրության ճանապարհին»,- հայտնել են ՀԿ-ից։

Центр культуры Арцаха организует совместную программу для международного фестиваля.
Общественная организация «Центр по сохранению культуры Арцаха» получила официальное приглашение принять участие в фольклорном фестивале, который пройдет в Италии с 25 июля по 24 августа 2025 года. Фестиваль организует Международный совет организаций фольклорных фестивалей и народного искусства (CIOFF) при поддержке ЮНЕСКО, сообщает «Panorama.am ».
«После последней войны в Арцахе и вынужденного перемещения наша организация осталась единственной, которая последовательно продолжает представлять, сохранять и популяризировать культуру Арцаха, несмотря на все трудности.
В рамках этой инициативы готовится совместная культурная программа с участием Государственного оркестра народных инструментов Арцаха и Государственного ансамбля танца Арцаха с целью достойного представления армянской культуры на мировой сцене.
Это участие — очередной шаг на пути сохранения арцахской идентичности и культурного сопротивления», — сообщили в организации.