Ծաղկաձորի «Մարիոթ» հյուրանոցի տարածքում գործող «Ռոյալ Սիգնաչր» խաղատան գործունեությունըդադարեցվել է։
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը պարզաբանել է, որ խաղատան կազմակերպման լիցենզիան կասեցված է եղել դեռ մայիս ամսին՝ «մինչև խախտման հիմքի վերացումը»։ Սակայն դրան հաջորդած ժամանակահատվածում հաստատության աշխատանքն ամբողջությամբ դադարեցվել է։ Ինչ վերաբերում է խախտման բնույթին, նախարարությունը որևէ պարզաբանում չի ներկայացրել, հայտնում է Factor.am-ը։
«Ռոյալ Սիգնաչր» ՍՊԸ-ի իրական շահառուն, ըստ պետական ռեգիստրի, Արմեն Ունանյանն է՝ ՊԵԿ նախկին նախագահ, «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության նախկին ղեկավար Վարդան Հարությունյանի գործընկերը։ «Ռոյալ Սիգնաչր»-ի տնօրենն Արման Հարությունյանն է։
Ծաղկաձորի «Մարիոթ» հյուրանոցը 2009-ին կառուցել էր «Գազպրոմ Արմենիա»-ն, իսկ 2024-ի սեպտեմբերին այն աճուրդով վաճառքի էր հանվել։ Արմեն Ունանյանը ղեկավարում էր Վարդան Հարությունյանին պատկանող «Նորֆոլկ Քոնսալթինգ» ՍՊԸ-ն, որն անցնում էր ԱԱԾ վարույթում քննվող քրեական գործով․ «Նորֆոլկ Քոնսալթինգ»-ի միջոցով ՊԵԿ բարձրաստիճան պաշտոնյաները կազմակերպում էին մաքսազերծման գործընթացը, ինչի հետևանքով պետությանը պատճառվել էր մոտ 7 մլն դոլարի վնաս։ Այդ վնասը Ունանյանը փոխհատուցել էր, և քրգործը 2019-ին կարճվել էր։ Ունանյանը ղեկավարում է նաև «Արմենիան տոբակո քոմփանի» ընկերությունը, որի արտադրանքը 2020-ին առգրավվեց Ռուսաստանում․ 40 տոննա մաքսանենգ ծխախոտի տեղափոխումն այն ժամանակ ընդդիմադիր շրջանակները վերագրում էին «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի տիկնոջ եղբայր Հրաչյա Հակոբյանին, իսկ վերջինս դա հերքում էր։
«Արմենիան տոբակո քոմփանի»-ն նույնպես պատկանում է Վարդան Հարությունյանին, որից և նրա ընտանիքի անդամներից գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջում է բռնագանձել 23 անշարժ գույք, 9 տրանսպորտային միջոց, 473 հազար ԱՄՆ դոլար ավանդ, 6 մլն 239 հազար ԱՄՆ դոլարի և 219 մլն 880 հազար դրամի չափով տրված փոխառության պահանջի իրավունք, Միացյալ Թագավորության Լոնդոն քաղաքում ձեռք բերված գույքի ձեռքբերման արժեքի (ապօրինի մասի) չափով գումար, որը կազմում է 242 մլն 128 հազար դրամ, 1 մլրդ 61 մլն 438 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույքի օգտագործումից ստացված եկամտի մնացորդ, օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող 4 մլրդ 975 մլն դրամ։ Գործը Հակակոռուպցիոն դատարանում է։

The operations of Royal Signature casino, located within the Tsaghkadzor Marriott Hotel, have been halted.
According to Armenia's Ministry of Finance, the casino’s operating license was suspended back in May “until the violation is addressed.” Since then, the casino has ceased operations entirely. The ministry has not disclosed the nature of the violation, reports Factor.am .
Per the State Registry, the real beneficiary of Royal Signature LLC is Armen Unanyan, a business associate of former State Revenue Committee (SRC) head and ex-Gazprom Armenia CEO Vardan Harutyunyan. The company is directed by Arman Harutyunyan.
Gazprom Armenia built the Tsaghkadzor Marriott in 2009; in September 2024, it was auctioned off. Armen Unanyan also headed Norfolk Consulting LLC, owned by Harutyunyan and previously involved in a National Security Service criminal case. Through Norfolk, senior SRC officials allegedly organized customs clearance schemes causing approximately $7 million in state losses — a sum later compensated by Unanyan, leading to the case’s closure in 2019.
Unanyan also manages Armenian Tobacco Company, whose products — 40 tons of contraband cigarettes — were seized in Russia in 2020. Opposition figures at the time linked the case to Hrachya Hakobyan, an MP from the My Step faction and brother-in-law of Prime Minister Nikol Pashinyan, though he denied the allegations.
Armenian Tobacco Company also belongs to Vardan Harutyunyan. Armenia’s Prosecutor General’s Office is currently seeking confiscation of 23 properties, 9 vehicles, over $473,000 in deposits, $6.2 million and 219.9 million AMD in loans, and £242 million worth of real estate in London from Harutyunyan and his family. Authorities also seek recovery of 1.06 billion AMD in unexplained income and nearly 5 billion AMD in unlawfully sourced assets. The case is ongoing in the Anti-Corruption Court (HKD/0060/02/24).