«Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազանի պաշտպանական թիմը միջնորդություն է ներկայացրել քննիչին՝ պաշտպանության կողմին հասանելի դարձած ծավալով նախաքննական գաղտնիքը հրապարակելու թույլտվություն ստանալու վերաբերյալ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է պաշտպանական թիմի անդամ Հովհաննես Խուդոյանը։
Նա հայտնել է, որ հետայսու, գործի վերաբերյալ կարևոր տեղեկությունները միաժամանակ փոխանցելու են նաև ՀՀ-ում դիվանագիտական ներկայացուցչություններին:
«Նկատի ունենալով նախաքննական գաղտնիքի պայմաններում քննչական կոմիտեի կողմից միակողմանի ու թերի տեղեկությունների տարածումը` այսօր միջնորդություն ենք ներկայացրել քննիչին` պաշտպանության կողմին հասանելի դարձած ծավալով նախաքննական գաղտնիքը հրապարակելու թույլտվություն ստանալու մասին:
Առաջին անգամ քննչական կոմիտեն հրապարակեց մոնտաժված ձայնագրություններ, որոնցում ակնհայտ խեղաթյուրվում էր բովանդակությունը /օրինակ` գլխավոր դատախազի` խորհրդարան ներկայացրած նյութերի հետ համեմատելով/
Առաջին անգամ չէինք բացառել փոքր հավանականությունը, որ դա կարող է լինել շտապելու կամ թերի տեղեկացված լինելու արդյունք:
Բայց երբ քննչական կոմիտեն, ստանալով թերությունների մասին առարկությունները, հաջորդիվ առանց փոփոխությունների սկսեց տարածել մոնտաժված ձայնագրությունների անգլերեն թարգմանությունը, պարզ դարձավ, որ նպատակը ոչ միայն հայ հասարակության մոլորեցումն է, այլև արտաքին աշխարհին կեղծ քարոզչական, բայց ոչ երբեք իրավական նյութի մատուցումն է:
Ուստի, հետայսու, գործի վերաբերյալ կարևոր տեղեկությունները միաժամանակ փոխանցելու ենք նաև ՀՀ-ում դիվանագիտական ներկայացուցչություններին»,–ասվում է գրառման մեջ։

30 Июль 2025 - 12:17 AMT
Команда защиты архиепископа Баграта, лидера движения «Священная борьба», подала следователю ходатайство о разрешении обнародовать предварительные материалы дела, ставшие доступными стороне защиты. Об этом сообщил адвокат Ованнес Худоян на своей странице в Facebook.
Он отметил, что впредь важная информация по делу будет одновременно передаваться дипломатическим представительствам, работающим в Армении.
«Учитывая одностороннее и неполное распространение информации Следственным комитетом в условиях предварительной тайны, сегодня мы подали ходатайство следователю о разрешении раскрыть доступные защите сведения.
Впервые Следственный комитет обнародовал смонтированные записи, в которых содержание было очевидно искажено — например, по сравнению с материалами, представленными Генпрокурором в парламент.
Сначала мы не исключали, что подобное могло быть следствием поспешности или недостаточной осведомлённости.
Однако, когда Следственный комитет, получив возражения о недочетах, начал распространять английский перевод смонтированных записей без изменений, стало ясно, что целью является не только введение в заблуждение армянского общества, но и распространение за границей искажённой пропаганды, а не юридически обоснованных данных.
В связи с этим впредь важная информация по делу будет передаваться также дипломатическим представительствам, действующим в Армении», — говорится в публикации.
Утром 25 июня правоохранительные органы провели обыски по адресам сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет заявил, что участники и лидеры движения планировали террористические действия и попытку захвата власти в Армении. Позже стало известно, что его лидер, архиепископ Баграт, арестован на два месяца. Также арестованы еще 14 человек.