Հայաստանում առավել շատ տարածված թրաֆիքինգի տեսակներից է հարկադիր կամ պարտադիր աշխատանքը և նաև սեռական շահագործման ձևերը։ Այդ մասին ասուլիսում ասել է Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչ Տիգրան Կիրակոսյանը:
Նա վիճակագրություն է ներկայացրել, որը վկայում է դեպքերի աճի մասին, գրում է Radar Armenia-ն։
«2020 թվականին հանրապետությունում գրանցված թրաֆիքինգի դեպքերը 10-ն են եղել, որոնցից 1-ը սեռական շահագործման դեպք, 2021 թվականին՝ 16 քրեական գործ, որոնցից 7-ը աշխատանքային, 9-ը սեռական շահագործման վերաբերյալ։ 2022 թվական՝ 8 քրեական գործ, 4-ական դեպք աշխատանքային և սեռական շահագործման, 2023 թվականին 27 քրեական վարույթ է նախաձեռնվել, 4-ը՝ սեռական, 23-ը աշխատանքային շահագործման վերաբերյալ։
2024 թվականին 38 քրեական վարույթ է հարուցվել, որոնցից 20-ը սեռական շահագործման, 18-ը՝ աշխատանքային շահագործման, իսկ 2025 թվականի առաջին կիսամյակում 22 քրեական վարույթ է եղել, որոնցից 15-ը սեռական շահագործման, 7-ը աշխատանքային շահագործման դեպքեր են»,– մանրամասնել է Կիրակոսյանը։

Forced or compulsory labor and sexual exploitation remain the most prevalent forms of trafficking in Armenia, according to Tigran Kirakosyan, a representative of the Investigative Committee, who spoke at a press briefing.
He presented data indicating a notable rise in trafficking cases over the past five years, as reported by Radar Armenia.
“In 2020, there were 10 registered trafficking cases nationwide, with only 1 related to sexual exploitation. In 2021, 16 criminal cases were initiated—7 related to labor exploitation and 9 to sexual exploitation. In 2022, there were 8 cases, equally divided between labor and sexual exploitation.
In 2023, 27 criminal cases were initiated—4 for sexual exploitation and 23 for labor exploitation.
In 2024, 38 cases have been opened so far, including 20 for sexual exploitation and 18 for labor exploitation. In the first half of 2025, 22 cases have been initiated, 15 involving sexual exploitation and 7 involving labor exploitation,” Kirakosyan said.