ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունը հրաժարվել է տնային կալանքի մեջ գտնվող ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանին ուղեկցել ատամնաբուժարան։ Այդ մասին տեղեկացրել է Աշոտյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը, գրում է Sputnik Արմենիան:
Նրա խոսքով՝ ոստիկանությունը գրություն է ուղարկել՝ տեղեկացնելով դատական համակարգին, որ նման ուղեկցումներն իր պարտականության մեջ չեն մտնում։ Ոստիկանությունը պնդում է, որ ուղեկցում է միայն դեպի դատարան՝ դատական նիստերի, մնացած բոլոր ուղեկցումները ՀՀ արդարադատության նախարարության Պրոբացիայի ծառայության տիրույթում են։ Աթանեսյանը նշել է, որ օրենքի տեսանկյունից ոստիկանությունը ճիշտ է ասում, ատամնաբուժարան ուղեկցելն իր պարտականությունը չէ, բայց Պրոբացիայի ծառայությունն էլ ուղեկցում իրականացնելու հնարավորություն չունի, այդ թվում՝ համապատասխան մեքենա։
«Ստացվում է, որ տնային կալանքի տակ գտնվող մարդիկ ավելի վատ վիճակում են, քան կալանավորները, որովհետև նրանց համար կան բուժմասեր, կա հատուկ ՊՈԱԿ, որ զբաղվում է նրանց առողջությամբ, հիվանդանոց տանելով և մնացած հարցերով, իսկ տնային կալանքի մեջ գտնվող մարդը, եթե մահամերձ կամ ծայրահեղ վիճակում չէ, չի կարող ստանալ ոչ մի բուժօգնություն»,- ասել է Աթանեսյանը։
Աթանեսյանը հավելել է, որ իր տեղեկություններով՝ դատավոր Վահե Դոլմազյանը, որը քննում է Աշոտյանի գործը, արդեն մի քանի դեպքով փոխել է տնային կալանքը վարչական հսկողության, քանի որ առողջական խնդիրներով մարդիկ չեն կարողացել ստանալ ուղեկցման անհրաժեշտություն։ Նա վստահեցրել է, որ դատական համակարգում նմանատիպ իրավիճակներ հաճախակի են, սակայն Աշոտյանի նկատմամբ, ըստ պաշտպանի, կիրառվում է ընտրողական մոտեցում՝ հաշվի առնելով նրա քաղաքական կարգավիճակը։
«Փաստորեն տնային կալանքն անիմաստ է և վտանգավոր մարդկանց առողջության համար։ Կա պետության գործառույթ, որը պետական որևէ մարմին չի կատարում, էդ մարդկանց չեն թողնում անգամ իրենց միջոցներով մի քանի ժամով բացակայել, բժշկի գնալ ու վերադառնալ»,- նշել է Աթանեսյանը։
Նա նշել է, որ Աշոտյանը վերջին անգամ ատամնաբույժի է այցելել փետրվարին, իսկ հաջորդ այցելությունը նախատեսված է եղել երկու ամիս առաջ։ Սակայն, տարբեր պատճառներով միջնորդությունը ժամանակին չի ներկայացվել։
«Ամսվա սկզբին դատարանը թույլ տվեց, որ պարոն Աշոտյանը 6 անգամ այցելի ատամնաբուժարան։ Ժամերով, օրերով թույլ է տրվել։ Դատարանն առերևույթ իր գործն արել է, բայց ում է պետք այդ գործը, եթե դատարանը գիտեր, որ այն չի իրագործվելու»,- նշել է Աթանեսյանը։
Նա հավելել է, որ շարունակելու է պաշտպանել Աշոտյանի իրավունքը՝ անհրաժեշտ բժշկական ծառայություններ ստանալու համար։
Արմեն Աշոտյանը կալանավորվել է 2023 թվականի հունիսի 16-ին։ 2024 թվականի սեպտեմբերի 10-ին դատարանը որոշում է կայացրել փոփոխել նրա խափանման միջոցը։ Սակայն դրանից հետո նրա կալանքի պայմանները չեն փոխվել, քանի որ դատական ատյանները մերժել են ներկայացված միջնորդությունները։ Հունիսի 9-ին հայտնի է դարձել, որ դատարանը երկարաձգել է Աշոտյանի տնային կալանքը ևս երկու ամսով։ Որոշման համաձայն՝ նա կմնա տնային կալանքի տակ մինչև օգոստոսի 11-ը։
Նշենք նաև, որ Աշոտյանը, ինչպես նաև Երևանի Հերացու անվան բժշկական համալսարանի նախկին ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանը մեղադրվում են մոտ 100 հազար դոլարի արժեքով համալսարանին պատկանող գույք հափշտակելու մեջ։ Նրանց վերագրվում է «Ծովասար» հյուրանոցային համալիրի քոթեջների գնումը՝ արհեստականորեն բարձր գներով (հետագա «ատկատներով»), այն ժամանակահատվածում, երբ Աշոտյանը հանդիսացել է բուհի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը։

Полиция Армении официально отказалась сопровождать находящегося под домашним арестом заместителя председателя Республиканской партии Армена Ашотяна в стоматологическую клинику. Об этом сообщил его адвокат Тигран Атанесян, передаёт «Sputnik Армения».
По словам адвоката, полиция направила письмо в суд, уведомив, что сопровождение к врачу не входит в её обязанности. Ведомство заявляет, что обеспечивает сопровождение исключительно на судебные заседания, а за прочие случаи отвечает Служба пробации Министерства юстиции. Атанесян отметил, что формально полиция права, так как визит к стоматологу действительно не входит в её функции. Однако у службы пробации также нет технической возможности организовать сопровождение, в том числе — транспорта.
«Получается, что люди под домашним арестом находятся в худшем положении, чем заключённые, — заявил Атанесян. — У заключённых есть медчасти, специальное учреждение, которое занимается их здоровьем и доставкой в больницы, а под домашним арестом человек не может получить никакой помощи, если он не находится в предсмертном состоянии».
Он также сообщил, что судья Ваге Долмазян, рассматривающий дело Ашотяна, ранее в ряде случаев заменял меру пресечения на административный надзор, поскольку люди с проблемами здоровья не могли получить сопровождение. Адвокат подчеркнул, что подобные случаи распространены, но в случае Ашотяна наблюдается выборочный подход из-за его политического статуса.
«Фактически домашний арест становится бессмысленным и опасным для здоровья. Есть государственная функция, которую не выполняет ни один орган, — этим людям не разрешают даже на несколько часов уйти за свой счёт к врачу и вернуться», — добавил Атанесян.
Он уточнил, что последний визит Ашотяна к стоматологу состоялся в феврале, а следующий был запланирован два месяца назад. Однако по различным причинам ходатайство было подано с опозданием. «В начале месяца суд дал разрешение господину Ашотяну шесть раз посетить стоматолога. Были указаны конкретные дни и часы. Формально суд выполнил свою работу, но зачем это решение, если суд знал, что оно не будет реализовано?» — отметил адвокат.
Атанесян заверил, что продолжит защищать право Ашотяна на получение необходимой медицинской помощи.
Армен Ашотян был арестован 16 июня 2023 года. 10 сентября 2024 года суд изменил меру пресечения, но условия содержания остались прежними — суд отклонил ходатайства. 9 июня стало известно, что домашний арест продлён ещё на два месяца — до 11 августа. Ашотян и бывший ректор Ереванского медуниверситета Микаел Нариманян обвиняются в хищении имущества университета на сумму около 100 тысяч долларов. Им инкриминируется приобретение коттеджей гостиничного комплекса «Цовасар» по завышенным ценам с откатами, в период, когда Ашотян возглавлял попечительский совет вуза.