Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը կմնա կալանքի տակ։ Վերաքննիչ դատարանը մերժել է պաշտպանական կողմի կողմի ներկայացրած վերաքննիչ բողոքը։
Փաստաբան Երեմ Սարգսյանը ասել է, որ մերժման հիմքերին առայժմ չեն ծանոթացել, քանի որ դատարանի որոշման գրավոր տարբերակը դեռ չեն ստացել, սակայն պնդել է. «մերժումն անհիմն է», հայտնում է «Ազատությունը»։
Վերաքննիչ բողոքի քննության ժամանակ Քննչական կոմիտեն հայտնել է, թե գործի նախաքննությունը համարվում է ավարտված։ Պաշտպանները այս հանգամանքը ներառել են իրենց բողոքում՝ շեշտելով, որ նման պայմաններում սրբազանը չի կարող խոչընդոտել նախաքննության ընթացքին, ինչին նախկինում հղում էր անում մեղադրող կողմը։
Երեմ Սարգսյանը նշել է, որ ամենայն հավանականությամբ իրենք որոշումը կբողոքարկեն Վճռաբեկ դատարան, իսկ անհրաժեշտության դեպքում նաև չեն բացառի դիմումի ներկայացումը Եվրոպական դատարան։
Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել Աջապահյանին, ով այդ պաշտոնը զբաղեցրել է արդեն 25 տարի, մեղադրանք է առաջադրվել իշխանության զավթման կոչեր հնչեցնելու համար։ Քրեական գործը հիմնված է մեկ տարի առաջ տրված նրա հարցազրույցի վրա, որտեղ բարձրաստիճան հոգևորականը խոսել է հեղաշրջման անհրաժեշտության մասին։

30 Июль 2025 - 14:55 AMT
Архиепископ Ширакской епархии Микаэл Аджапахян останется под стражей. Апелляционный суд отклонил жалобу, поданную его защитой.
Адвокат Ерем Саргсян заявил, что пока не ознакомился с обоснованием отказа, так как письменного решения суда еще не получили, но подчеркнул: «отказ необоснован», сообщает «Азатутюн».
Во время рассмотрения жалобы Следственный комитет сообщил, что предварительное следствие завершено. Защита указала это в своей апелляции, отмечая, что в таких условиях владыка не может препятствовать расследованию — именно этим ранее обосновывала его арест сторона обвинения.
Ерем Саргсян добавил, что, скорее всего, они обжалуют решение в Кассационном суде, а при необходимости не исключают и обращения в Европейский суд по правам человека.
Архиепископ Микаэл Аджапахян, возглавляющий Ширакскую епархию уже 25 лет, обвиняется в призывах к захвату власти. Уголовное дело основано на его интервью, данном год назад, где он говорил о необходимости государственного переворота.