«Սրբազան պայքարի» անդամ Լիդյա Մանթաշյանը «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկից բաց նամակ է հղել՝ ուղղված իր աջակիցներին ու հանրությանը։
Նո հորդորել է չխղճալ իրեն և իր աջակիցներին, քանի որ «հայրենիքի համար կալանավորվելը պատիվ »։
«Իմ մասին բոլոր մտահոգվողներին… Այո, ես կալանավորված եմ, բայց ես ո՛չ գողություն եմ արել, ո՛չ սպանել եմ (ոչ էլ պլանավորել), ո՛չ թմրանյութ եմ վաճառել… Մի խոսքով՝ ես հանցագործ չեմ, չեմ արել հակաօրինական որևէ գործողություն։ Ես իրացրել եմ իմ սահմանադրական իրավունքը՝ ցանկացել եմ խաղաղ անհնազանդության գործողություններով հասնել իշխանափոխության։ Ես կալանավորված եմ մեկ մարդու (Ն.Փ.) քմահաճույքով։
Ես և ինձ հետ կալանավորված մյուս անձինք կալանավորվել են հանուն Հայրենիքի պայքարելու համար, իսկ… հայրենիքի համար կալանավորվելը պատիվ է մեզ համար (Բագրատ Սրբազան)։ Այնպես որ, ինձ/մեզ կամ մեր հարազատներին մի՛ խղճացեք։ Միակ բանը, որի համար տխրում եմ, հայրիկիս տարուն (մահվան 1-ին տարելիցին) չմասնակցելն է…»,–ասվում է նրա ուղերձում։
Նա երախտագիտություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր, ինչպես ինքն է գրել, աղոթում են իր և մյուս կալանավորվածների համար, բերում են հանձնուքներ, այցելում են հարազատներին կամ պարզապես չեն մոռանում իրենց։
«Իսկ Բագրատ Սրբազանի մասին կասեմ հետևյալը. Սրբազանը մեր ժամանակների մեծագույն մտածողներից է, որը մինչև այսօր չի՛ ունեցել խաղաղ ժամանակ, որպեսզի ամբողջությամբ նվիրվի ստեղծագործական աշխատանքին, քանի որ մշտապես մեր պետության, պետության սահմանապահ բնակավայրերի, սահմանային դիրքերի, սփյուռքյան հայկական համայնքների ամրացման ու բարգավաճման գործին է նվիրված եղել՝ եկեղեցու ծառայությանը միախառնելով այն 24/7 ռեժիմով՝ ո՛չ հստակ ուտելու ժամանակ, ո՛չ էլ հստակ քնելու ժամանակ ունենալով (երդվյալ ՔՊ-ականներն էլ գիտեն դրա մասին)։
Մեր եկեղեցու մեծ հայրերը որևէ արժեքավոր գործ ստեղծելիս կամովին առանձնացել են ու աղոթքով՝ Տիրոջ առաջնորդությամբ ստեղծագործել։ Այսօր Բագրատ Սրբազանը առանձնացման մեջ է։ Սրբազանին լավ ճանաչելով՝ վստահ եմ՝ այս բանտարկության (առանձնացման) ժամանակահատվածում նա կստեղծի հավերժական ինչ-որ գործ։ Ուստի, շնորհակալ եմ Տիրոջն այս օրերի համար։ Փառք Քեզ Աստուած, փառք Քեզ, Յաղագս ամենայնի, Տէր, փառք Քեզ»,–գրել է Մանթաշյանը։

Lydia Mantashyan, a member of the Sacred Struggle movement, has addressed an open letter from Abovyan Penitentiary to her supporters and the public, urging them not to pity her or her fellow detainees, stating that “being arrested for the homeland is an honor.”
“To all who are concerned about me… Yes, I am under arrest, but I have neither stolen, killed (or planned to), nor sold drugs… In short, I am not a criminal and have committed no illegal act. I simply exercised my constitutional right by attempting to bring about a change of power through peaceful disobedience. I am in custody because of one man’s (N.P.) whim.
Those detained with me are also imprisoned for standing up for the Homeland, and… being imprisoned for the homeland is an honor to us (Bishop Bagrat). So, do not pity me/us or our families. The only thing I truly regret is not being able to attend the anniversary of my father’s passing,” her message reads.
She expressed gratitude to all those who pray for her and the other detainees, deliver parcels, visit family members, or simply haven’t forgotten them.
Speaking about Archbishop Bagrat, Mantashyan described him as one of the greatest thinkers of our time, noting that he has never had a moment of peace to fully devote himself to creative work because of his constant service to the state, border communities, front-line positions, and the Diaspora — blending this work with his religious duties, often without time to eat or sleep, as even loyal Civil Contract (ruling party) members are aware.
“The great fathers of our church, when creating something of value, would retreat voluntarily and create with prayer, guided by the Lord. Today, Archbishop Bagrat is in isolation. Knowing him well, I am confident he will create something eternal during this period of imprisonment (isolation). Therefore, I thank the Lord for these days. Glory to You, God, glory to You, for everything, Lord, glory to You,” Mantashyan concluded.
On June 25, law enforcement began searches at the homes of supporters of the Sacred Struggle movement. The Investigative Committee later stated that its members and leaders were allegedly plotting terrorist acts and attempting to seize power in Armenia. Movement leader Archbishop Bagrat was later placed under two-month pretrial detention, along with 14 others.