Օտարերկրյա վարորդական վկայական ունեցող ՀՀ քաղաքացիներն ու երկքաղաքացիները կարող են 3 ամիս անխոչընդոտ մեքենա վարել Հայաստանում, հայտնում է ՆԳ նախարարությունը։
ՆԳ նախարարությունը, հաշվի առնելով կատարված ուսումնասիրություններն ու քաղաքացիների առաջարկությունները, նախաձեռնել էր օրենսդրական փոփոխություն, որը միտված է ՀՀ քաղաքացիների ու երկքաղաքացիների կողմից օտարերկրյա վարորդական վկայականով Հայաստանում տրանսպորտային միջոց վարելու ընթացակարգի պարզեցմանը և հարմարեցմանը։
Օգոստոսի 2-ից ՀՀ քաղաքացիություն կամ երկքաղաքացիություն ունեցող անձը Հայաստան մուտք գործելու պահից սկսած երեք ամիս կարող է տրանսպորտային միջոց վարել օտարերկրյա վարորդական իրավունքի վկայականով և չենթարկվել վարչական պատասախանատվության։
Օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահին արդեն իսկ Հայաստանում գտնվող օտարերկրյա վարորդական իրավունքի վկայական ունեցող քաղաքացիների և երկքաղաքացիների վրա ևս օրենսդրական փոփոխությունը տարածվում է։

Министерство внутренних дел Армении сообщило, что граждане Армении и лица с двойным гражданством, имеющие иностранное водительское удостоверение, могут в течение трёх месяцев беспрепятственно управлять транспортными средствами на территории страны.
Согласно разъяснениям МВД, законодательная инициатива была запущена на основе проведённых исследований и поступивших предложений от граждан, с целью упростить и адаптировать процедуру вождения автомобилей в Армении по иностранным водительским правам.
С 2 августа лица с армянским или двойным гражданством имеют право в течение трёх месяцев с момента въезда в Армению управлять транспортным средством по иностранному водительскому удостоверению без привлечения к административной ответственности.
Данное нововведение распространяется также на тех граждан и граждан, которые уже находились на территории Армении с иностранным водительским удостоверением на момент вступления закона в силу.