«Ֆիլմարտադրողների Համահայկական Ֆեդերացիան» առաջին անգամ կներկայացնի Հայաստանը Վենետիկի Պրոդյուսերների ոսկե ակումբում։ Այդ մասին ասվում է «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամի և«Ֆիլմարտադրողների համահայկական ֆեդերացիա» ՀԿ-ի համատեղ հայտարարության մեջ։
Կներկայացվի 5 միջազգային նախագիծ։
«ՖԱՀՖ պատվիրակությունն այս տարի առաջին անգամ, օգոստոսի 28-ից սեպտեմբերի 3-ը, կներկայացնի Հայաստանը Վենետիկի 82-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում՝ Լիդո դի Վենեցիայի «Էքսելսիոր» հյուրանոցում գործող համաշխարհային կինոարդյունաբերության կարևոր հարթակներից մեկում՝ Վենետիկի Արտադրական կամուրջի Պրոդյուսերների ոսկե ակումբում»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Վենետիկում Ֆեդերացիան կներկայանա իր անդամների՝ արտադրության տարբեր փուլերում գտնվող 5 ուշագրավ միջազգային կինոնախագծերով, որոնք խնամքով ընտրվել են Կաննի կինոշուկայում ներկայացված նախագծերից և որոնց արտադրողները ապացուցել են իրենց մրցունակությունը՝ Կաննում կնքած Համատեղ արտադրության, Դիստրիբուցիայի պայմանագրերի և միջազգային ներդրումների առկայությամբ։
Կինոարդյունաբերության ներկայացուցիչներին առանձին կներկայացվի նաև Հիսուս Քրիստոսի՝ աշխարհում ամենաբարձր արձանի շնորհանդեսը։ Ծրագրի մանրամասները Ֆեդերացիան հանրությանը կներկայացնի առաջիկա շաբաթներին, իսկ արդյունքները կամփոփվեն հոկտեմբերի սկզբին՝ մամուլի ասուլիսով։
Վենետիկի Միջազգային կինոփառատոնը հիմնադրվել է 1932թ-ին՝ Ռուբեն Մամուլյանի «Բժիշկ Ջեքիլը և պարոն Հայդը» ֆիլմի ցուցադրությամբ, և արժանապատվորեն կրում է աշխարհում առաջինը լինելու իր բացառիկությունը ավելի քան 90 տարի։ Այն եզակի հարթակ է, որտեղ բարձրակարգ հանդիսատեսին ներկայացվում է ժամանակակից կինոյի լավագույն ծաղկաքաղը, միևնույն ժամանակ ֆիլմարտադրողներին հնարավորություն է տրվում Վենետիկի պատմական սրահներում հանդիպել կինոարդյունաբերության խոշոր ներկայացուցիչների հետ՝ համատեղ աշխատելու համար։

31 Июль 2025 - 12:48 AMT
«Всеармянская Федерация кинопроизводителей» впервые представит Армению в Золотом клубе продюсеров Венеции. Об этом говорится в совместном заявлении благотворительного фонда «Гагик Царукян» и общественной организации «Всеармянская Федерация кинопроизводителей».
Будут представлены пять международных проектов.
Делегация Федерации в этом году, с 28 августа по 3 сентября, представит Армению в рамках 82-го Венецианского международного кинофестиваля на одной из важнейших площадок мировой киноиндустрии — Золотом клубе продюсеров Венецианского производственного моста, действующего в отеле «Экксельсиор» на острове Лидо ди Венеция.
Федерация представит пять перспективных международных кинофильмов, находящихся на разных стадиях производства. Проекты были тщательно отобраны среди представленных на Каннском кинорынке и доказали свою конкурентоспособность через заключённые в Каннах контракты на совместное производство, дистрибуцию и международные инвестиции.
Кроме того, представителям киноиндустрии будет представлен проект самой высокой в мире статуи Иисуса Христа. Подробности ФАФФ опубликует в ближайшие недели, а итоги подведёт в начале октября на пресс-конференции.
Венецианский международный кинофестиваль был основан в 1932 году показом фильма Рубена Мамуляна «Доктор Джекил и мистер Хайд» и уже более 90 лет сохраняет уникальный статус первого в мире фестиваля. Это исключительная площадка для презентации лучших образцов современного кино, а также место встреч продюсеров с крупнейшими представителями индустрии в исторических залах Венеции.