Համաշխարհային աստղ Ջենիֆեր Լոպեսը Հայաստանում համերգով հանդես է գալիս ռեփ երգիչ Սնուպ Դոգի փոխարեն։ ՀՀ կառավարությունը հուլիսի 31–ի նիստի չզեկուցվող հարցերի ցանկում հավանություն է տվել «Snoop Dogg» ձևակերպումը «Ջենիֆեր Լոպես» անվանումով փոխարինելու որոշմանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշված է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 23-ին նախատեսված Սնուփ Դոգի համերգը չի կայացել՝ պայմանավորված Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակով, ինչպես նաև Հայաստան բռնի տեղահանված քաղաքացիների հոգեբանական վիճակով։
Նախագիծը կազմակերպող «Դոպինգ Սփեյս» ընկերության և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության միջև կայացած հետևողական քննարկումների արդյունքում համաձայնեցվել են նախագծի իրականացման նոր ժամկետները և փոխարինող արտիստի անունը։
Նախագծի համար կառավարությունը 2023 թվականին «Դոպինգ Սփեյս»-ին տրամադրել է ավելի քան 2․3 միլիարդ դրամ։ Այս փուլում, Ջենիֆեր Լոպեսի համերգի կազմակերպման համար լրացուցիչ պետական ֆինանսավորում չի հատկացվելու։
Ըստ հիմնավորման, նախաձեռնությունն ամբողջությամբ համահունչ է «Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի պահպանության, զարգացման և հանրահռչակման 2023-2027 թվականների ռազմավարությանը», որի նպատակը Հայաստանին ներկայացնելն է որպես համաշխարհային մշակութային արժեքներ ստեղծող ու կրող երկիր՝ նպաստելով մշակութային զբոսաշրջության առաջխաղացմանը։
Ջենիֆեր Լոպեսի մենահամերգը կայանալու է օգոստոսի 3-ին՝ Վազգեն Սարգսյանի անվան Հանրապետական մարզադաշտում։ Երգչուհին Երևան է ժամանելու իր «UP ALL NIGHT» համերգային շրջագայության շրջանակում։
Ավելի վաղ «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրել էր, որ Լոպեսի Հայաստան գալը հնարավոր է դարձել Քիմ Քարդաշյանի միջնորդությամբ, սակայն պաշտոնական հաստատումից հետո ոչ մի կազմակերպիչ չէր համարձակվել ստանձնել համերգի իրականացումը՝ մոտ 1 մլն դոլար արժողությամբ պահանջի պատճառով։
Ինչ վերաբերում է չեղարկված Սնուփ Դոգի համերգին, ապա դեռ փետրվարին հաղորդվել էր, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը դիմել է «Դոպինգ Սփեյս» ընկերությանը՝ վերջինիս փոխանցված հոնորարը վերադարձնելու հարցով, սակայն այդ պահանջին այս պահի դրությամբ պատասխան չի տրվել։
Ըստ կազմակերպիչների, Սնուփ Դոգի երևանյան համերգի տոմսերի մեծ մասը վերադարձվել է գնորդներին։ Կառավարության 2023 թվականի օգոստոսի 11-ի որոշմամբ, «Համաշխարհային աստղի հայաստանյան հյուրախաղեր» նախագծի շրջանակում «Դոպինգ Սփեյս»-ին հատկացվել էր 2 միլիարդ 318 միլիոն 596 հազար 800 դրամ՝ դրամաշնորհային հիմունքներով։ Ռեփ երգչի հոնորարի չափը կազմել էր 1,8 միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Մրցակցության պետական հանձնաժողովը հայտնել է, որ Սնուփ Դոգը համաձայնություն է տվել ողջ հոնորարը վերադարձնել կազմակերպչին, չնայած այն հանգամանքին, որ պայմանագրով գումարի վերադարձի դրույթ նախատեսված չի եղել համերգի չեղարկման պարագայում։

Global pop star Jennifer Lopez will perform in Armenia, replacing rapper Snoop Dogg, whose planned 2023 concert was canceled due to the situation in Nagorno-Karabakh and the psychological state of displaced persons. The Armenian government approved this change during its July 31 session as part of non-reportable items, according to Sputnik Armenia.
The government decision replaces “Snoop Dogg” with “Jennifer Lopez” in official documentation related to the concert project.
The project organizer, Doping Space, held further discussions with the Ministry of Education, Science, Culture and Sports (MESCS), resulting in new concert dates and a new performer.
In 2023, the government allocated over 2.3 billion drams to Doping Space for the original project. No additional public funding will be allocated for Jennifer Lopez’s concert.
According to the justification, the initiative aligns with Armenia’s 2023–2027 cultural strategy, which aims to position the country as a creator and bearer of global cultural values and boost cultural tourism.
Jennifer Lopez's solo concert will take place on August 3 at Vazgen Sargsyan Republican Stadium, as part of her “UP ALL NIGHT” world tour.
Earlier, the newspaper Zhoghovurd reported that Lopez’s visit to Armenia was made possible through Kim Kardashian’s mediation. However, after the official announcement, no promoter initially stepped forward due to the $1 million cost of organizing the show.
As for the canceled Snoop Dogg concert, MESCS had requested a refund from Doping Space in February, but no response has yet been received. Organizers say most tickets were refunded to buyers.
According to an August 11, 2023 government decision, 2,318,596,800 drams were allocated to Doping Space as a grant for the “World Star Tours in Armenia” project. Snoop Dogg’s fee was $1.8 million. The State Commission for the Protection of Economic Competition confirmed that Snoop Dogg agreed to return the full amount, despite the absence of a refund clause in the contract.