Արցախի մշակույթի նախարարությունը մանիպուլյատիվ է անվանել Ադրբեջանի ԱԳ նախարարության մամուլի քարտուղար Այհան Հաջիզադեի այն հայտարարությունը, թե «ռուս խաղաղապահների կողմից առանց ադրբեջանական կողմի թույլտվության հայազգի նկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու կիսանդրու տեղադրումը անօրինական էր»։
Արցախի Զբոսաշրջության և մշակույթի զարգացման գործակալությունը հուլիսի 30-ին ահազագել էր՝2021 թվականին Ստեփանակերտում տեղադրված հայազգի հայտնի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու հուշարձանը ոչնչացվել է ադրբեջանական օկուպացիոն վարչակազմի կողմից։ Հուշարձանի հեղինակն է քանդակագործ Ս. Շչերբակովը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ անկախ Արցախն իր որոշումները կայացրել է ինքնիշխանության լիարժեք իրավունքով և որևէ պարտավորություն չի ունեցել՝ որևէ «թույլտվություն» ստանալու հարևան պետության ղեկավարությունից:
«Այվազովսկու արձանը տեղադրվել է 2021 թվականին՝ իրավական և թափանցիկ նախաձեռնության շրջանակում, որը կյանքի է կոչվել Արցախի Հանրապետության պետական մարմինների, Արցախի ռուսական համայնքի և Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելության համագործակցությամբ։ Այն պնդումը, թե հուշարձանը տեղադրվել է իբր առանց ադրբեջանական իշխանությունների «թույլտվության» և այդ իսկ պատճառով ապամոնտաժվել է, հիմք չունեցող փորձ է՝ արդարացնելու մշակութային վանդալիզմի ակտը։
Պետք է հստակ ընդգծել, որ անկախ Արցախի Հանրապետությունը իր որոշումները կայացրել է ինքնիշխանության լիարժեք իրավունքով, և որևէ պարտավորություն չի ունեցել՝ որևէ «թույլտվություն» ստանալու հարևան պետության ղեկավարությունից։
2023 թ․ սեպտեմբերին Արցախի բնակչության բռնի տեղահանությունից հետո, Ադրբեջանի օկուպացիոն վարչակազմը նպատակային կերպով անցել է հայկական պատմամշակութային հուշարձանների համակարգված ոչնչացմանը։ Այդ թվում են՝ Ստեփան Շահումյանի, Ալեքսանդր Մյասնիկյանի արձանները, ինչպես նաև տասնյակ հուշարձաններ՝ նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմին, մշակութային կենտրոններ, թանգարաններ, եկեղեցիներ ու միջնադարյան գերեզմանատներ։
Հատկանշական է, որ Ստեփանակերտ անվանումը քաղաքին տրվել է հենց Բաքվի իշխանությունների կողմից՝ 1923 թվականին, ի պատիվ հայ հեղափոխական, Բաքվի կոմիսարների առաջնորդ Ստեփան Շահումյանի։ Հետևաբար՝ բոլոր այն պնդումները, որոնք վերաբերում են «հակաօրինական» կերպով տեղադրված հայկական հուշարձաններին, ոչ պատմական, ոչ էլ իրավական հիմնավորում չունեն։
Միջազգային կառույցները՝ ՄԱԿ-ը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, Եվրոպայի խորհրդը և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում գործող այլ միջազգային հաստատությունները՝ պետք է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկեն՝ արձանագրված և շարունակվող մշակութային ցեղասպանության դրսևորումներին հակազդելու համար։ Միջազգային իրավունքի ակնհայտ խախտումների պայմաններում անհետևողականությունը համարժեք է մշակութային բնույթի հանցագործությանը մասնակցելուն»,- նշված է Արցախի մշակույթի նախարարության հայտարարության մեջ։
ՌԴ նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը, անդրադառնալով Ստեփանակերտում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Այվազվոսկու արձանի ոչնչացման փաստին, այդ ակտն անվանել է «ցուցադրական ոչ բարեկամական ակցիա Ռուսաստանի նկատմամբ»։

Министерство культуры Арцаха назвало манипулятивным заявление пресс-секретаря МИД Азербайджана Айхана Гаджизаде о том, что установка бюста художника-мариниста Ивана (Ованнеса) Айвазовского в Степанакерте была «незаконной» из-за отсутствия согласия Баку.
В заявлении подчёркивается: «Независимый Арцах принимал свои решения, исходя из полного суверенного права, и не был обязан получать какое-либо „разрешение“ от руководства соседнего государства».
Памятник, автором которого является скульптор Сергей Щербаков, был установлен в 2021 году в рамках правовой и прозрачной инициативы при участии государственных структур Арцаха, российской общины и миротворческой миссии Российской Федерации. Утверждение о его демонтаже якобы из-за отсутствия согласования с азербайджанскими властями названо попыткой оправдать акт культурного вандализма.
В сообщении также подчёркивается, что после насильственного выселения населения Арцаха в сентябре 2023 года оккупационная администрация Азербайджана начала систематическое уничтожение армянского культурного и исторического наследия. В их числе — памятники Степану Шаумяну, Александру Мясникяну, десятки мемориалов Великой Отечественной войны, культурные центры, музеи, церкви и средневековые кладбища.
Особо отмечается, что название «Степанакерт» было присвоено городу самими азербайджанскими властями в 1923 году в честь армянского революционера Степана Шаумяна. Таким образом, все заявления о «незаконности» армянских памятников не имеют ни исторических, ни юридических оснований.
Министерство призвало международные организации — ООН, ЮНЕСКО, Совет Европы и другие институты по защите прав человека — немедленно отреагировать на продолжающийся акт культурного геноцида. В условиях очевидных нарушений международного права бездействие приравнивается к соучастию в преступлениях против культурного наследия.
Спецпредставитель президента РФ по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой назвал снос памятника Айвазовскому «показательной недружественной акцией в адрес России».
Официальный представитель МИД России Мария Захарова опубликовала картины Айвазовского в ответ на демонтаж памятника в Степанакерте.
Заместитель председателя комитета Совета Федерации по делам СНГ Константин Затулин назвал демонтаж памятника маринисту примером государственного вандализма со стороны Азербайджана.