ՆՓԱԿ-ում (Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոն) բացվել է հայ-ճապոնական համատեղ ցուցահանդես, որը կրում է «Տարանցիկ վարկածներ» խորագիրը: Ցուցահանդեսին մասնակցում են հայ եւ ճապոնացի 28 արվեստագետներ` ներկայացնելով գեղանկար, քանդակ, լուսանկար եւ կավե աշխատանքներ: «Տարանցիկ վարկածներ»-ը համադրում են հայկական կողմից` Արա Հայթայանը, ճապոնականից` Մակի Միկիկոն:
«Հայաստանում չկա նկարիչ, որը չցանկանար այցելել Ճապոնիա եւ ծանոթանալ ճապոնական արվեստի հետ: Ցուցահանդեսի գաղափարն առաջացավ անցյալ տարի, Ճպոնիայում իմ անհատական ցուցահանդեսից հետո»,-ցուցահանդեսի բացմանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել ցուցահանդեսի համադրողներից մեկը, նկարիչ Արա Հայթյանը:
«Տարանցիկ վարկածներ» հայ ճապոնական ցուցահանդեսը կայանում է ՆՓԱԿ-ի եւ Տոկիոյի «Գինձա ի Ճյումե» պատկերասրահի համագործակցությամբ: Երեւանում այն կշարունակվի մինչեւ հունիսի 17-ը:

Joint exhibition of Armenian and Japan artists Transition Hypothesis opened today at the Armenian Center for Contemporary Experimental Art “NPAK” in Yerevan. 28 Armenian and Japan artists presented their pictures, sculptures, photos and ceramic works.
“Art, created in modern Japan is perceived by the Japanese, the Armenian experimental art is not understood in Armenia, the problem is rooted in stereotypic way of thinking,” told a PanARMENIAN.Net reporter at the opening of the “Transition Hypothesis” one of the curators of the exhibition Ara Haytayan .
Armenian-Japan joint exhibition was organized thank to the efforts of the artists Ara Haytayan and Maki Kikio and with support of the Tokio Gallery “Gindzya and Chume”.