Երևանում կայացել է համաշխարհային փոփ աստղ Ջենիֆեր Լոպեսի մենահամերգը, որին մասնակցելու նպատակով տարբեր երկրներից Հայաստան է ժամանել մոտ 15 հազար հանդիսատես։ Ընդհանուր առմամբ՝ միջոցառմանը ներկա է եղել ավելի քան 30 հազար մարդ։Այս մասին հայտնել է ԿԳՄՍՆ–ն։
Լոպեսը երևանյան հանդիսատեսին ներկայացրել է հին ու սիրված հիթերը, ինչպես նաև իր վերջին ալբոմի նոր ստեղծագործությունները՝ պարային կատարումներով և հատուկ լուսաձայնային էֆեկտների ուղեկցությամբ,
Համերգը կազմակերպվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ՝ «Դոպինգ Սփեյս» ընկերության կողմից։ Կազմակերպիչներն անվճար տոմսեր են հատկացրել հատուկ կարիքներով խմբերի ներկայացուցիչներին՝ ապահովելով նրանց լիարժեք մասնակցությունը այս բացառիկ համերգին։
«Ջենիֆեր Լոպեսի մենահամերգը Հայաստանում ավելին էր, քան պարզապես երաժշտական իրադարձություն։ Այն հնարավորություն էր՝ ներկայացնելու Հայաստանը որպես ժամանակակից մշակութային կյանքի ակտիվ հարթակ։ Միջոցառումը լիովին համահունչ էր ՀՀ մշակույթի զարգացման 2023-2027 թթ. ռազմավարության առանցքային նպատակներին՝ նպաստել երկրի միջազգային ճանաչելիության բարձրացմանը, Հայաստանի՝ որպես համաշխարհային քաղաքակրթական արժեքներ ստեղծող ու կրող երկրի դիրքի ամրապնդմանը»,–ասվում է նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ այս համատեքստում Ջենիֆեր Լոպեսի մենահամերգը կարևոր խթան էր նաև մշակութային զբոսաշրջության զարգացման համար՝ ցույց տալով, որ Հայաստանը պատրաստ է ընդունել աշխարհի խոշորագույն աստղերին։

More than 30,000 people attended Jennifer Lopez’s solo concert in Yerevan, Armenia, with nearly 15,000 of them arriving from abroad, according to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports (MESCS).
Lopez performed a mix of her classic hits and new songs from her latest album, accompanied by choreography and dynamic light and sound effects.
The event was organized by the company Doping Space with the support of Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports. Organizers provided free tickets to representatives of groups with special needs, ensuring their full inclusion in the high-profile concert.
“Jennifer Lopez’s concert in Armenia was more than just a musical event. It was a platform to present Armenia as a hub of modern cultural life. The event was fully aligned with Armenia’s 2023–2027 cultural development strategy, aimed at increasing the country’s international visibility and reinforcing its position as a creator and bearer of global civilizational values,” the Ministry said in a statement.
The concert was also a key boost for cultural tourism, showing that Armenia is ready to host some of the world’s biggest stars.