ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում կարծիք է հայտնել, որ հրաշալի կլինի, եթե տարեկան Ջենիֆեր Լոպեսի նման մի քանի աստղերի ելույթներ լինեն Հայաստանում։
Նա անդրադարձել է նաև տնտեսական կողմին։
«Ըստ Ջեննիֆեր Լոպեսի համերգի կազմակերպիչների Հայաստան է եկել 15,000 զբոսաշրջիկ։
2024-ին էկոնոմիկայի նախարարությունը հրապարակեց իտալահայկական կոնսորցիումի «այցելությունների հետազոտությունը», ըստ որի զբոսաշրջային փաթեթ ունեցողները Հայաստան գալով միջինում ծախսում են 888 դոլար, հետևաբար, հենվելով այս հետազոտության վրա, կարող ենք պնդել, որ այս համերգի վրա ծախսված 6 մլն դոլարի դիմաց ստացել ենք ավելի քան 13.3 մլն դոլար գումար։ Ընդ որում սրա մեջ ներառված չեն բազմաթիվ այլ արդյունքներ, ինչպիսիք են, օրինակ, երկրի հանրահռչակման արդյունքում ստացվող էֆֆեկտները։
Կարծում եմ հրաշալի կլինի, եթե տարեկան մի քանի այսպիսի աստղերի ելույթներ լինեն Հայաստանում»,-ասվում է գրառման մեջ։

Armenia’s Minister of Economy, Gevorg Papoyan, said in a Facebook post that it would be “wonderful” if the country hosted several concerts annually by international stars like Jennifer Lopez.
Papoyan shared a video after Lopez’s performance in Yerevan and spoke about the happiness it brought, emphasizing the economic value of such events.
“According to the concert organizers, about 15,000 tourists came to Armenia for Jennifer Lopez’s concert.
In 2024, the Ministry of Economy published a visitor study by an Italian-Armenian consortium, showing that tourists with packages spend an average of $888 during their stay. Based on this research, we can assert that the $6 million invested in the concert generated over $13.3 million in returns. This figure doesn’t even include many additional benefits, such as the international exposure Armenia gains,” Papoyan stated.
He added, “I believe it would be excellent to host a few such stars in Armenia every year.”
Jennifer Lopez recently held a solo concert in Yerevan, drawing about 15,000 international visitors and a total audience of over 30,000.