Թղթային QR տոմսերի կիրառությունն օգոստոսի 1-ից դադարեցվել է միասնական տոմսային համակարգում, քանի որ դրանց տպագրությունը մեծ քանակությամբ թուղթ է պահանջում, ինչը բնապահպանական տեսանկյունից նպատակահարմար չի համարվել։ Այդ մասին մամուլի ասուլիսում ասել է Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Սուրեն Գրիգորյանը՝ ներկայացնելով այլընտրանքները։
«Այն քաղաքացիները, որոնք առաջ QR ուղետոմսեր էին ձեռք բերում թղթային տարբերակով, կարող են այլևս ձեռք բերել տրանսպորտային քարտ և, պարբերաբար լիցքավորելով, օգտվել տրանսպորտային ծառայություններից։ Հորդորում եմ քաղաքացիներին՝ տոմսերը ձեռք բերել նախապես։ Քարտերը հնարավոր է լիցքավորել ԹելՍել դրամապանակի, տերմինալների, transport.yerevan.am կայքի միջոցով։ Այսինքն, տնից, առանց հերթ կանգնելու, ձեզ հարմար ժամանակ նախապես մուտք անելով քարտի համարը, լիցքավորել և օգտվել»,–ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Նա օրինակ է բերել մետրոն։
«Օրինակ, երբ մարդը մետրոյի կայարանում մոտենում է և հենց այդ պահին ցանկանում օգտվել, որոշակի ժամանակ է պահանջվում, սովորաբար, 2-5 րոպե, որպեսզի այդ տեղեկատվությունը համակարգում պտտվի, և կոնկրետ վալիդատոր սարքը իմանա, որ քարտի վրա առկա է ուղետոմս։ Ուստի, անհարմարությունից խուսափելու համար, խնդրում եմ քարտերը լիցքավորել նախապես»․–ասել է նա։
Գրիգորյանը հավելել է, որ տերմինալների միջոցով որոշակի քանակի տոմսեր գնելիս անհրաժեշտ է նշել հեռախոսահամարը.
«Մեկ կամ ավել տոմսեր գնելիս, առանց նույնականացման, նշված համարով տոմսերը միանգամից կամ 10-30 վայրկյանի ընթացքում հայտնվում են դրամապանակում։ ԹելՍել դրամապանակից օգտվելու շրջանակում, դրամապանակից օգտվելու գործընթացում առկա է բարելավում։ Առաջ մարդկանց կողմից հայտը ուղարկվում էր, դիտարկվում, հաստատվում կամ մերժվում, ինչը որոշակի ժամանակ էր պահանջում։ Այժմ այդ գործընթացն իրականցվում է ինքնաշխատ համակարգի միջոցով և ավելի արագ»,–նշել է նա։
Գրիգորյանի խոսքով՝ թղթային տոմսերի դուրսբերման ժամանակ ապահովվել է մի քանի այլընտրանք, որից քաղաքացիները կարող են օգտվել։

Yerevan has eliminated paper QR tickets in its unified transport system due to high paper consumption, which was deemed environmentally unsustainable. Deputy Mayor Suren Grigoryan announced the change at a press conference, outlining the alternatives available to commuters.
“Those who used to purchase paper QR tickets can now obtain a transport card, recharge it regularly, and use it for travel. I encourage everyone to buy tickets in advance. Cards can be recharged via TelCell wallet, terminals, or the website transport.yerevan.am. This allows recharging from home without queues, at any convenient time, by simply entering the card number,” Grigoryan stated, as reported by Radar Armenia.
He cited the metro as an example: “When someone approaches a metro station and tries to use their card immediately, it usually takes 2–5 minutes for the system to update and for the validator to recognize the ticket. To avoid inconvenience, please recharge your cards beforehand.”
Grigoryan added that when purchasing multiple tickets through terminals, users must input their phone number. “Buying one or more tickets without identification results in the tickets appearing in the wallet either instantly or within 10–30 seconds under the specified phone number. The TelCell wallet process has been improved — previously, requests were manually reviewed and approved or denied, which took time. Now, this is handled automatically, making it faster,” he noted.
According to Grigoryan, several alternatives have been provided alongside the removal of paper tickets for users’ convenience.